Emziren annelerin oruç tutmasi

nesrin

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamunaleykum, 7 aylik bebegim var. Şu ana kadar benim acimdan oruc tutmam da bir zorluk olmadi, gayet iyi gidiyor. Fakat gun icerisinde sutumun azaldigi oluyor. Bugun de cok huzursuzdu, ben orucu birakmak istemiyorum. Sutum yetiyor diye ek besinlere bile gecmemistim, gerci ek besin zamanida geldi. Vicdanen biraz kendimi sorguluyorum, sutumun kalitesi azalir mi, bebege mama takviyesi yapmali miyim. Normal sartlarda sutum bebege yetiyor.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamunaleykum, 7 aylik bebegim var. Şu ana kadar benim acimdan oruc tutmam da bir zorluk olmadi, gayet iyi gidiyor. Fakat gun icerisinde sutumun azaldigi oluyor. Bugun de cok huzursuzdu, ben orucu birakmak istemiyorum. Sutum yetiyor diye ek besinlere bile gecmemistim, gerci ek besin zamanida geldi. Vicdanen biraz kendimi sorguluyorum, sutumun kalitesi azalir mi, bebege mama takviyesi yapmali miyim. Normal sartlarda sutum bebege yetiyor.
Aleykümselam kardeşim, Emziren annelerin oruç tutması ile ilgili alttaki linki okyabilirsin.

https://www.islamiforumlar.net/islami-soru-ve-cevaplar/38300-emzikli-kadin-oruc-tutabilir-mi.html

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam, Allah evladınızı size bağışlasın ve hayırlı bir müslüman olarak yetiştirebilmenizi nasip eylesin. Turab abi link vermiş orda da yazıyor emzikli kadın orucunu kazaya bırakabilir.

Ben yazmak istediğim aslında şu sütün azlığından ötürü kız kardeşime bir uygulama yapmıştık, Saraçoğlu'nun kürü idi. Size de yazmak istedim belki sizde duymuş yada biliyorsunuzdur.

Kısık ateşte kaynatılmış yarım litre suya 8-9 tane soğuk suda yıkanmış incir kurusunu ikiye bölerek ilave edip ağzı kapalı 5 dakika kaynattıktan sonra ki annem faydası olur diye içine toz şekerde kattı bir miktar :) soğuyunca sabah akşam 1 su bardağı içti. Hatta bu haşlanmış incirleri de içtikten sonra yedi.

Aslında o dönem biz havuç bulamadığımız için yukarıda ki gibi yaptık ama orjinali aşağıdaki gibi.

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine sekiz - dokuz adet kuru inciri ikiye bölüp atınız. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte beş dakika kaynatınız.. Beşinci dakikadan sonra içerisine bir adet havucu dilimleyip ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika daha kaynatınız. Ilıyınca süzünüz. Yirmibir gün boyunca öğleden önce ve öğleden sonra aç veya tok karnına birer su bardağı içiniz.

Oruç tutmak istiyorsanız bunu da deneyebilirsiniz. Hayırlı ramazanlar...

Üst Alt