Ehl-i Beyt ile ilgili Hadis-i Şerifler

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
" Ehl-i beyti seveni Hak teâlâ sever, buğz edene de buğz eder" (İ Asakir)
" İslâmın esası, bana ve Ehl-i beytime sevgidir" [İbni Asakir]
" Allahın kitabı ve Ehl-i beytime uyan, hidayette olur, uymayan sapıtır" [İ Hibban]
" Ehl-i beytim, Nuh'un gemisi gibidir Tutunan kurtulur, tutunmayan, boğulur " (Taberânî)
" Ehl-i beytime buğzeden, yüzüstü cehenneme atılır" [İ Ahmed]
" Ehli beytime, cehennemlikten başkası buğzetmez" [İ Ahmed]
" En iyiniz, Ehl-i beytime iyilik edendir "[Hakim
" Ehl-i beytimi sevmeyen, ihtilafa düşer ve şeytana yoldaş olur "[Hakim]
" Vallahi Ehl-i beytimi sevmeyenin kalbine iman girmez" [İ Ahmed]
" Benim soyuma dil uzatarak, beni incitenlere, Allahü teâlâ çok azap yapar "[Deylemî]
" Allahü teâlâ, oğlum Hasan'la iki Müslüman ordunun arasını barıştırır" [Buhari]
" Ya Rabbi, Hasan'la Hüseyin'i seviyorum Sen de sev Bunları sevenleri de sev!" [Tirmizi]
" Fatıma benden bir parçadır Onu inciten beni incitmiş olur "[Hakim]
" Fatıma'yı Ali'den daha çok severim, Ali, bana, Fatıma'dan daha çok kıymetlidir "[Hakim]
" Kızım Fatıma'nın adı "Allah onu ve sevenlerini Cehennemden korur" manasındadır [Deylemî]
" Ali'yi ancak mümin olan sever ve ona ancak münafık olan buğzeder "[Nesâî]
" Ali'yi sevmek, ateşin odunu yaktığı gibi, Müslümanların günahını yok eder "[İ Asakir]
" Ali'ye düşman olanın düşmanı Allahtır "[Ramuz]
" Ben ilmin şehriyim, Ali ise kapısıdır "[Deylemî]
" İlim on kısım Dokuzu Ali'de, biri diğer halktadır O, bu biri de onlardan iyi bilir" [Ebu Nuaym]
" Ali'yi seven, beni sevmiştir Ona düşmanlık, bana düşmanlıktır Onu inciten beni " incitmiştir Beni inciten de Allahı incitmiş olur" [Taberânî]
" İmanın birinci alameti Ali'yi sevmektir" [M Ç Güzin]
" İslâma, Peygambere ve nesline hürmet edenin, dini ve dünyası korunur" [Taberânî]
" Ehl-i beytimi ve Eshabımı çok sevenin, Sırat köprüsünde ayağı kaymaz" [Deylemi,İ Adiy]
" Eshabımı, ezvacımı ve Ehl-i beytimi seven, cennette benimle beraber olur" [Ramuz]
" Allah, Fatıma ve nesline Cehennemi haram kıldı "Hadis (Taberânî)​

Üst Alt