Edebiyat

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
edebiyat
Kahramanmaraşlı Halk Şairlerinden ve Şiirlerinden Örnekler

Kahramanmaraş, halk şiiri ve aşıklık geleneğinin güçlü ve canlı bir şekilde yaşadığı münbit bir şehirdir “Maraş’ta üç kapıdan ikisinden şair çıkar”

Karacaoğlan

Türk Halk Edebiyatımızın en büyük şairi Karacaoğlan XVII. Y.Y da yaşadığı konusunda araştırmacıların büyük bir kısmı fikir birliğine varmışlardır. Karacaoğlan’ın yaşadığı devir kadar doğduğu yer üzerinde de çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Oysa Karacaoğlan bir çok şiirinde Maraşlı olduğunu dile getirmiştir:

“Maraş illerine giden kervancı

Selam söyle bizim ile, obaya”

“Vatanımız Adana, Maraş

Çukurova ilimiz vardır.”

“Turna niyetiniz Maraş mı ola?”

“Ahır dağından görün Maraş bağını

Engizek’te derler ilin çoğunu

Bayra’dan, Bertiz’den Konur Dağını

Göksun güzel derler, ilin var dağlar.”

Derdiçok

Asıl adı Lütfü olan Derdiçok,1874 yılında Elbistan’da doğdu. Derdiçok’un şiirlerinde yöre insanı tabii Türkçesi ile kendi zevkini ve sevgisini bulmuştur.Ondaki Karacaoğlan damarını, aşk şiirlerinin ritminde bulmak mümkündür.

SEMAİünüm

“Aman güzel yavaş yürü

Yollar incinir incinir

Güzelim diye nazlanma

Eller incinir incinir”

Abdurrahim KARAKOÇ

1932 yılında Elbistan’ın Ekinözü ilçesinde doğdu. Abdurrahim KARAKOÇ, günümüz halk şiirinin önde gelen başarılı şairlerinden birisidir.

“Sarı saçlarına deli gönlümü

Bağlamışlar çözülmüyor Mihriban

Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor Mihriban”

Hayati VASFİ

1931 yılında Maraş’ın Afşin ilçesine bağlı Tanır bucağında doğdu.

Zengin hitap gücüyle pek çok şarkının güftecisi olmuştur. Taner ŞENER,Güzide TARANOĞLU, Zekai TUNCA, Tekin KOÇUK, Tufan ŞENTÜRK ve daha adını sayamayacağımız bir çok besteci ve halk şairimizin şiirlerini seslendirmiştir.

“Yemeniye (kelik), yoğurda (katık)

Bulgur pilaına (aş) derler bizde

Genç horoza (celfin), pilice (ferik)

Kümese yollarken (kişş) derler bizde.”

Aşık MAHSUNİ

1939 yılında Kahraman Maraş’ın Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde doğdu.

Çağının bazı ozanlarını da etkileyen Mahzuni güçlü bir yergi ve taşlama ustasıdır. Bilimi rehber eylemiş, insana saygıyı her düşüncenin başlangıcı kabul etmiştir.

“Bayramlar iki küsküne

Sevgi hoştur canlısına, büstüne

Güzel çağda düşüncenin üstüne

Silah ile varmak çağre değildir.”

Hilmi ŞAHBALLI

1953 yılında Türkoğlu ilçesinin Sarılar köyünde doğdu. Şahballı çok yönlü bir saatçıdır. Sinema filminde oynadı 63 plak 26 kaset doldurmuştur. “Devlet Sanatçısı” ünvanını layık görülmüştür.

“Hilmi Şahballı’yım ne deyim size

Sözüm hatıradır milletimize

Bana ziya vermez süslü avize

Köyün gazlı lüküsünü özledim.”

Türküler

Merik – Maraş Maraş Derlerde Bu Nasıl Maraş – Güzel ne Güzel Olmuşsun – Kara Çadır Düzdedir Eminem – Bilalımsın Bilalım – Çamdan Sakız Akıyor – Hem Okudum Hemde Yazdım – Gökte Uçan Huma Kuşu – Garbiyalı – Fadimem Körrüye Vardım – Havada Kar Sesi var

Üst Alt