Duygularım arasında sıkışıp kaldım

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm. Bu aralar kötü bir dönemden geçiyorum duygularım arasında sıkışıp kaldım ve sizin akıl vermenize ihtiyacım var. Ben üniversite öğrencisiyim. Sınıf arkadaşımla aynı evde yaşıyoruz. Ve çok arkadaşımızda yok ayrıca arkadaşlarımız genelde ortak Ve ben sürekli onu görmekten sıkılmaya başladım, birazda soğudum çünkü benimle yarıştığını hissediyorum. Bu his ondan temelli uzaklaşmama neden oluyor. Bunu kanıtlayabileceğım somut bir olay yok ama jest ve miniklerinden dolayı böyle hissediyorum. Geçen seneki kadar çok iletişim kurmuyorum. Daha mesafeli davranıyorum. Ama onunla fazla iletişim kurmadığımdan ötürü vicdanımda rahat değil aslında . Ve onunda, ben böyle davrandığım için rahatsız olduğunu düşünüyorum.Onu yalnız bıraktığımıda düşünüyorum açıkçası. Ben sıkışıp kaldım duygularımın arasında. Bir insanın günahına girmek istemiyorum. Ama duygularımı hiçe sayıp rol yapmakta istemiyorum. Ben nasıl bir yol izlemeliyim doğrumu yoksa yanlışmı yapıyorum bilmiyorum. Bana akıl verirseniz çok mutlu olurum.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Selamun aleyküm. Bu aralar kötü bir dönemden geçiyorum duygularım arasında sıkışıp kaldım ve sizin akıl vermenize ihtiyacım var. Ben üniversite öğrencisiyim. Sınıf arkadaşımla aynı evde yaşıyoruz. Ve çok arkadaşımızda yok ayrıca arkadaşlarımız genelde ortak Ve ben sürekli onu görmekten sıkılmaya başladım, birazda soğudum çünkü benimle yarıştığını hissediyorum. Bu his ondan temelli uzaklaşmama neden oluyor. Bunu kanıtlayabileceğım somut bir olay yok ama jest ve miniklerinden dolayı böyle hissediyorum. Geçen seneki kadar çok iletişim kurmuyorum. Daha mesafeli davranıyorum. Ama onunla fazla iletişim kurmadığımdan ötürü vicdanımda rahat değil aslında . Ve onunda, ben böyle davrandığım için rahatsız olduğunu düşünüyorum.Onu yalnız bıraktığımıda düşünüyorum açıkçası. Ben sıkışıp kaldım duygularımın arasında. Bir insanın günahına girmek istemiyorum. Ama duygularımı hiçe sayıp rol yapmakta istemiyorum. Ben nasıl bir yol izlemeliyim doğrumu yoksa yanlışmı yapıyorum bilmiyorum. Bana akıl verirseniz çok mutlu olurum.
Aleyküm selam. Anladığım kadarıyla arkadaşınız sizinle yarışa giriyor hep. Yani size öyle geliyor, ondan sırf size o şekil geldiği için uzaklaşmanız doğru değil. Buda bir nevi önyargıdır.

Kuranı Kerimde Allah buyurur,

"Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder." (Nisa, 4/58)

Siz ise arkadaşınız için adaletle hükmetmemişsiniz, onu sırf bir tahmin uğruna terk etmiş, soğuk davranmaya başlamışsınız. Arkadaşınızında bu olaydan ister-istemez haberi vardır. E onunda bundan dolayı kalbi kırılmıştır, üzülmüştür. Arkadaşınıza karşı soğuk davranmanız hoş değildir. O sizinle ilimde yarışıyorsa, sizde onunla ilimde yarışın, onunla arkadaşlığınızı bozmayın. Ama o size karşı boş birşeyde yarışıyorsa, siz onun bu yarışına katılmayın. Ama onu kırmayın, onunla arkadaşlığınızı devam ettirin. Eğer bu durumdan hoşnut değilseniz, onu alın karşınıza tüm cesaretinizi toplayarak onunla konuşun.

İlk Evliya Hz.Rabiatül Adeviyye (k.s.) bir evde hizmet işlerine bakıyordu, ondan hoşnut olmayan ev sahibi kadın, Hz.Rabia (k.s.) hakkında Kocasına yalan söylemişti. Yani Rabia Hazretlerine (ra) iftira atmıştı.

Adam inanmamış, Hz.Rabiaya,

"Ey Rabia! Karım doğru mu söylüyor?"

Hz.Rabiada,

"O sizin karınız, benim efendimdir! Onun söylediği yalan olur mu?"

Diye kadın yalan söylese bile onu doğrulamıştır. Burdan ders çıkarmalıyız, bizimle boş birşey için yarışsa bir arkadaşımız, biz ona uymamalıyız, ama bu yüzden hiç bir kardeşimizin, din kardeşimizin, din arkadaşımızın kalbini kırmaya, üzmeye değmez. Sizde arkadaşınızın kalbini kırmayın, ona karşı soğuk davranmayın. Artık soğumuş olsanız bile, onunla sıcak davranmaya çalışın.

Hz.Muhammed (asm)

"Kalp kırmak, Kâbe yıkmak gibidir."

diye buyurmuştur. Bizde kimsenin kalbini kırmayalım, kimseyi üzmeyelim. Allah için sevelim herkesi, düşmanı bile sevelim..

Üst Alt