Dünyadan umutsuz olmak

Haktan29

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun.Aslında fark ettim ki insan üzülerek ya da sinirlenerek kalbindeki zehiri kusar.Yani zehiri çıkarırken oluşan üzüntü ve öfke sancısıyla, yani bu sancı ile yine üzüntü ve öfke kazanırız. O yüzdendir ki ibadetlerle bu zehirleri güzel yoldan çıkarın deniliyor.Yani öfkeyle başkasının öfkesini durdurabilirsin fakat öfke sahibine de zarar verir. O yüzdendir ki keskin sirke küpüne zarar denilmiştir. Bundan dolayı hak etmediklerine bir de üzülerek, başkasının sana yaptığına sen de katkı da bulunarak kendine zülüm edersin.Üzüntümü ve öfkemi ibadet ile atmayı beceremiyorum.Keşke bunu yapabilseydim neden yapamıyorum anlamıyorum.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Zehri kusmak isterseniz zehir ikinci kez zarar verir bedeninize. Ruh içinde geçerli aynı şey. İbadetleri layıkıyla yapmak zor bir hadisedir. Zaten bunu başarabilsek insanları kafamıza takmayız. Kalbinizi zikre alıştırın. Ben mesela telefona saat başı alarm kurdum, alarm çaldığında suphanallah diyorum. Ölüm var diyorum. Böyle bir şey tavsiye ederim. Siz Allah’ı aklınıza getirirseniz o da sizi getirir.

Esmaoktay

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gerceği söylemek gerekirse, haksızlık yapmayı istemeden hep hakkımı korumaya calıştım.İnsanlarla yüz yüze pek sohpet edemiyorum.Kapalı bir kutu gibi kendimi saklıyorum.Kalbimi karartan şu dünyadan uzakta kendi dünyamda yaşıyorum ama bu yaşamak hayallerimin dünyasıdır.Dünya ve insanlar içimi karartıyor.Bu yüzden karanlıktan uzak durmaya çalışıyorum çünkü karanlığın en derinini görebiliyorum.Dünya'yı Allah'ın yarattığına inanmıyorum çünkü kusurlu ve haksız yerleri yaratan Allah'a inanmak ona kusur yüklemektir.Allah bu yanlış dünya'ya sebep olmaz,kendini kalbimizde kirletmez! Özgür irade verilmiş,her şeyin iyi kötü tarafı var,seçmek bize kalmış denildiğinde özgür irade haksızlığı seçmek değildir.Buna haksız irade denir.Buna izin vermekte haksızlığa sebep olmaktır. Bu arada rüyamın yorumunu merak ediyorum.
Selamün aleyküm. Çok özür dileyerek konuya dahil olmak istiyorum rabbim tüm kainatın yaratıcısıdır. Dünya dediğimiz insanların iyilikleri kötülükleri ile dolu olan bir mekan. Rabbim kusurlu birşey yaratmadı Özgür irade ile insanı yarattı ama Özgür iradesini kötüye kullananlar dünyayı kötü hale getirdi neydi rabbimin biz kullarına söylediği sabret ki mükafatını vereyim bizlere düşen sabretmek rabbimin yolundan dönmemek lütfen rica ediyorum umutsuz olmayın. Rabbim karşınıza sizin istediklerinizi değil ihtiyacınız olanları çıkartır ondan daha iyi bilecek değiliz bu yüzden her halükarda rabbime sığınıp ondan gelene tevekkül etmeniz sizin içinde fayda olacaktır rabbim ne eylerse güzel eyler demeniz çok önemlidir şeytanın vesvesesine kanıp ahiretinizi yok etmeyiniz istirham ediyorum tekrar özür diliyorum haddim olmadan araya girdim

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Selamun Aleyküm. Eskiden beridir bu dünyadan hep umutsuzum ama umutlu olmak, kendine haksızlık yapmamak olduğu için umutlu kalmaya devam ediyorum. Fakat bu aralar çabalarken önüme taş koyulması beni yine kederlendirip Allah'a karşı güvensizliğe götürdü. Haksız acılar bizi kirletir, neyin sınavı bu diye hüzünlenip duruyorum. Neyse derdim çok büyük, yani çözülmesi imkansız derecede.
Aleyküm selam.
Birgün Hz.Musa Hz.Ademe, "bu neyin imtihanı? sen ve karın bir meyve yediniz diye insanlar onca acı çekiyor." der.
bunun üzerine Hz.Adem,
"Beni neden suçluyorsun? Allah beni yaratmadan önce, bu olayların gelişeceğini (karımın ve benim birgün meyve yeyip cennetten kovulacağımızı) yazmadı mı?" diye buyurur.

Hz.Muhammed şöyle buyurmuştur:
"Adem bunu söylediğinde Musa cevap veremedi."

Allah insanları yaratır ve kaderlerine terkeder. Aralarından kimisi müslüman olur, kimisi ailesinin seçtiği dini seçip sorgulamaz, kimisi de kafirliği seçer.
Demem şuki, Allah insanı yaratmak istedi ve yarattı. Hangisi cennete layık diye bir din yarattı -Hz.Muhammed vasıtasıyla-.
Şimdide biz kulları imtihan ediyor.
Burda imtihanın amacı, hangimizin cennete layık olup olmadığıdır.

Diyebilirsiniz ki, herşeyi bilen Allah hangi kulunun cennetlik olup olmadığını bilmiyor mu?
Peki Allah direk bazı kullarını cennete sokup bazılarını cehenneme soksaydı, burda bir adaletsizlik olmaz mıydı?

Unutmayalım, sineği öldürmenin günah olduğu bir dinin mensuplarıyız biz.

Üst Alt