Dünya hayatı sizi aldatmasın

B

Bilirkişi

Kayıtsız
Misafir
DÜNYA HAYATI SİZİ ALDATMASIN-Dünya sevgisi bizi aldatıyor!
Şam’dan yola çıkan bir ticaret kervanı Medine’ye girdiğinde Medineliler âdetleri olduğu üzere kervanı tefler ve zillerle karşıladılar. Peygamberimiz tam o esnada mescidde Cuma hutbesi veriyordu. 12 erkek ve bir miktar kadın dışında bütün cemaat Rasulülah’ın hutbesini terk edip kervana koştular.
Peygamberimiz, bu duruma çok hiddetlendi ve buyurdu ki:
“Eğer mescidde kimse kalmasaydı şu vadiyi ateş seli kaplardı.” (Başka bir rivayette ‘Müslümanların üzerine taş yağardı.’)
Olay üzerine şu ayet nazil oldu:
“Dünyevileşmiş müminler, bir ticaret ya da eğlence gördüklerinde dağılıp ona koşarak, seni yalnız bıraktılar.
De ki: Allah katında bulunan, eğlenceden de, ticaretten de daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”
Çoğunluk sınırsız büyüme, sınırsız tüketim, spor turnuvaları, konserler, show programlarına dalarak dini bazı ihtiyarlara bıraktı. Stadyumlar doldu, camiler, kiliseler, sinagoglar boşaldı. Allah'ın askeri virüs de oraları kapattı bizi eve hapsetti.
Allah insanları oynayıp eğlensinler diye değil kendisine kulluk etsinler diye yarattı.
Hz. Ömer, “Zorlukla ve kıtlıkla denendik, sabredebildik; bolluk ve refahla denendik, sabredemedik.”
der.
Yahya Bin Muaz (ra):
“Ey İnsanlar, görüyorum ki evleriniz Rum Kayseri’nin evlerine, lükse hayranlığınız Kisra’nın tutumuna, servet peşinde koşmanız Karun’un anlayışına, saltanatınız Firavun saltanatına, nefsleriniz Ebu Cehil nefsine, gururunuz Ebrehe’nin gururuna, yaşayışınız sefihlerin yaşayışına benziyor.
Allah için söyleyin bana, Ümmet-i Muhammed’den olanlar nerede?”
Rabbim, emirlerine uyan ve rızasını kazananlardan eylesin!

Üst Alt