Dua ederken yukarı bakılır mı?

K

kumrii

Kayıtsız
Misafir
selamun aleykum duada göğe doğru bakılırmı sorusuna cvp arıyorum gezdiğim çoğu sitede bunu efendimiz s.a.v şiddetle yasaklamış deniyor fakat ben bunun hakkında hadisi şerif istiyorum göğe doğru bakıp dua edilmesinin yanlış olduğunu kesinlikle inanıyorum fakat bazı şahısları susturmak için delil istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılar selamun aleykum

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
aleyküm selam, kardeşim ben sana şahsi fikrimi söyleyeyim, dua ederken istediğin tarafa bakabilirsin, ister yukarı bak, ister aşağı, ister sağa istersen de sola, fakat bunları yaparken Allah c.c nun heryerde olduğunu bilmen yeterlidir... Yani göğe bakılması yasak falan değil, yanlız Allah c.c nün sadece gökte olduğunu , orada var olduğunu sanmak tehlikelidir. Dua kalble ve dille yapılan bir yakarıştır... Manasını hissederek, samimiyetle dua ediyor ve Allah c.c nun şah damarından yakın olduğunu, zamandan ve mekandan münezzeh olduğunu biliyorsan, bu yeterlidir...Ötesine kafanı yormamanı tavsiye ederim...

K

kumrii

Kayıtsız
Misafir
dua hakkında

ALLAH razı olsun kardeşim bende senle aynı fikirdeyim rahman zamandan ve mekandan münezzeehtir bu konu hakkında kaynak istememin sebebi birine yardımcı olmak içindi müteşabih ayetlere kafa yoran bi kardeşimiz dua ederken yukarı bakan ları delil gösterdide ona cevaben istedim ALLAH sizlerden razı olsun ALLAH a emanet olun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sual;Dua ya da beddua ederken göğe bakmakta mahzur var mı?

CEVAP:
Dua ederken başı yukarı kaldırmak doğru değildir. Allahü teâlâ mekandan münezzehtir. Bazı bid’at ehli gibi, hâşâ, Allahü teâlâyı gökte sanmak çok tehlikelidir.

Buhari’nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, namaz kılarken de göğe bakmak şiddetle men edilmiştir. (El-Envar)

Efendimizin sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem bizlere vasiyetlerinden birinde de, Allah'a dua ederken, dua ve hitabımızın mahiyeti ne olursa olsun, gözlerimizi yukarıya kaydırmamamız buyurulmaktadır..." (El-Uhudü'l-Kübrâ, Bedir Yayınevi, s.810)

"Buhari ve diğerleri merfuan şu hadisi anlatırlar: (Bazı kimselere ne oluyor ki, namaz kılarken gözlerini yukarıya dikiyorlar? Bu davranışlarına ya son verirler ya da gözlerinin yok olacağını bilmelidirler.)" (bkz. El-Uhudü'l-Kübrâ, Bedir Yayınevi, s.810-811 ve s.843)

Üst Alt