Diş kanaması abdesti bozar mı?

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ağızdaki kan ve abdest, Ağızdaki kanama abdesti bozar mı? Diş kanaması abdesti bozar mı? Diş Çektirdikten Sonra Namaz. Ağızda pamuk varken namaz kılınır mı?

Selamun Aleyküm...

Bu sorumun cevabını çok aradım ama bulamadım :(

3-4 ay önce 20 lik diş çektirmiştim çürüdüğü için. Çektirenler bilir, 2-3 gün kadar kanama oluyor. Kanama olunca da abdest tutmuyor.

Neyse, ben çektirdikten sonra ilk gün ağzımı çalkalamadan abdest almıştım. Çalkalayıp da kan dışarı taşınca abdest bozuluyordu.

Ağzımda pamuk tıkalı olduğu için yine okuyacaklarımı da sessiz okuyup "kıraat" kısmını da terk etmiş bulunmuştum...

Sonra yanlış yapıyoruz galiba diyip namazlarımı kılmayıp kazaya bırakmıştım... Kılmak mı doğru terk etmek mi doğru bilemedim...

Soruma gelecek olursak:

20 lik dişlerden bir tanesi daha gidecek.2-3 gün kadar da aktif kanaması olacak. Böyle bir durumda ne yapmam lazım?

Ağzımı çalkaladığım anda kan dışarı çıkar. Ayrıca pamuk tıkalı olacağı için en az kendim duyacak kadar da sesli okuyamacağım...

Kazaya bırakınca da içim elvermiyor elim ayağım tutuyor sağlık yerinde sayılır...

Yardımcı olacaklardan şimdiden ALLAH C.C razı olsun.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, namazı kazaya bırakmak yerine kılmak daha doğru. Dişlerinin arasına kaliteli, hijyenik bir gazlı bez sıkıştırıp o şekilde namazını kılmayı dene. Mümkün olduğu kadar sureleri okumaya çalış.

Allah cc nün; sen dişini çektirdin, kanaman varken neden namaz kılıp mırıl mırıl sureleri okudun diye seni hesaba çekeceğini zannetmiyorum.

En doğrusunu bilen Allah c.c'dür.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam, namazı kazaya bırakmak yerine kılmak daha doğru. Dişlerinin arasına kaliteli, hijyenik bir gazlı bez sıkıştırıp o şekilde namazını kılmayı dene. Mümkün olduğu kadar sureleri okumaya çalış.

Allah cc nün; sen dişini çektirdin, kanaman varken neden namaz kılıp mırıl mırıl sureleri okudun diye seni hesaba çekeceğini zannetmiyorum.

En doğrusunu bilen Allah c.c'dür.

Ama ağzı çalkaladığım anda gidicek fazla kanıyor abdest.

Neyse,diyanete bi telefon edeyim çünkü 20 lik dişler hep sıkıntı bende sanırım hepsi çekilir..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ama ağzı çalkaladığım anda gidicek fazla kanıyor abdest saskn..

Neyse,diyanete bi telefon edeyim çünkü 20 lik dişler hep sıkıntı bende sanırım hepsi çekilir.
En doğrusunu yaparsın. Tabi bizim söylediklerimiz kendi düşüncemiz, yani ben olsam öyle yapardım. Bilgi aldıktan sonra bizi de bilgilendir inş...

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
En doğrusunu yaparsın. Tabi bizim söylediklerimiz kendi düşüncemiz, yani ben olsam öyle yapardım. Bilgi aldıktan sonra bizi de bilgilendir inş...

Yardımlarınız için ALLAH C.C razı olsun. Bende iki düşünce arasında kaldım işte. Dişi çektirdiğim zamanlar kıldığım gün kafamdan yanlış yapıyorsun, abdestin tutmaz, sesli okumuyorsun gibi vesvese; kılmayınca da diş çektirdin bahane ediyorsun sağlığın yerinde gibi düşünceler.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm arkadaşlar;12 yıllık diş kliniği tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim kanın durması için doktorun yaptığı tamponu tutabildiğiniz kadar ağzınızda sıkarak(kanayan bölgeye baskı olması için)tutmanız kanın kolayca durmasına vesile olacaktır,namaz saatlerinin bu mevsimde süreleri kısa malum,istisnai bir durum olmadığında kanama tampon değiştirme zamanını ne kadar uzun tutabilirsek o kadar çabuk duracaktır,sık tampon değiştirmek kanamayı yineler.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm arkadaşlar;12 yıllık diş kliniği tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim kanın durması için doktorun yaptığı tamponu tutabildiğiniz kadar ağzınızda sıkarak(kanayan bölgeye baskı olması için)tutmanız kanın kolayca durmasına vesile olacaktır,namaz saatlerinin bu mevsimde süreleri kısa malum,istisnai bir durum olmadığında kanama tampon değiştirme zamanını ne kadar uzun tutabilirsek o kadar çabuk duracaktır,sık tampon değiştirmek kanamayı yineler.

Ablacım ben üst 20 liklerden bir tanesini çektirdim,ilk gün çok fena kanadı.

2.gün halen sızıntı şeklinde kanama vardı tampon olmasına rağmen.

3. gün oldu halen ufak kanamalar halinde devam ediyordu...

1 gün olsa kazaya bırakacağım ama;

Bir diş çekimi bana 3 günlük abdest alırken ağız çalkalayamamaya mâl oluyor.

3 günde totalda 60 rekat farz rekata tekabül eder :D

Üst Alt