Cocugum olmuyor benim icin dua edermisiniz

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Esselamun aleykum benim cocugum olmuyor benim icin dua edermisiniz.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim. Allah c.c Sizin için hayırlı olan neyse onu nasip etsin inş.

T

tolonbey

Kayıtsız
Misafir
Çocuğum olmuyor benim için DUA edermisin diyorsun. Çocuk dua ile, yarvarmayla, ağlamayla olan birşey değildir. Doktora karı koca gideceniz. Doktor ikinizin üstünde araştırma yapıp size söyler neden çocuğunuzun olmadığını. Tedaviniz mümkünse sizi tedavi eder. Mümkün degilse başka yollar deneyelim der. Yok hiç mümkün degilse Üzüntüyü bırakıp yaşamaya bakacanız.

Bir tarıhde televizyonun biri çok komik bir olayı gösterdi. Kalabalık çocuğu olmayan kadınlar bir yatıra giderler. Yatırın etrafında göbek atarak, parmak şakırtarak şöyle derler. AL SANA BİR GÖBEK ? VER BANA BİR BEBEK deye deye saatlerce yatırın etrafında döndüler.
Yatır üzerine konan sinegi bile kaçıramazkan bu kadınları nasıl hamile bırakabilir ki. Allah'ın koyduğu kurallar vardır. Onlar tamsa çocuk olur. Tam degilse başka yollar denenir. Ama DUA ile Allah'tan çocuk istemek anormal bir yoldur. Hoşcakalın
Tolonbeg

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Biz forumda Tanrı değil Allah kelimesini kullanıyoruz. Duanın gücünü yaşamamış olabilirsin. Dua ile Allah'dan çocuk istemek anormal bir yol değildir. Çok normal ve gereklidir. Kavli ve fiili dua nedir bunları bilmek lazım! Doktora gitmek, araştırmak, çaba sarfetmek zaten fiili duadır. Neyse bunları herkes kendisi araştırıp öğrensin. Anlatmaktan yorulduk artık.

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin." [Tirmizî, Daavât 149, (3607, 3608).]
Şimdi doğrusu bu hadisi şerifin şerhini, ne anlatmak istediğini sana anlatamayacağım. İstiyorsan araştırıp bulabilirsin.

Bu foruma bu tarz yazılar yazan, sorular soran, anlaşılmaz söylemleri olan v.s bir çok kişi geldi. Kendi şüpheleri ve çıkmazlarını burada dile getirip, islamla mücadele etmek isteyenler çok ama çok fazla oldu. Ancak biz burada bu tarz kişilere laf anlatmak, cevap vermek veya ikna etmek gibi bir işle uğraşamayız. Neden uğraşamayız çünkü hiç bir işe yaramayacaktır. Kimisini hiç konuşturmadan yolladık, kiminin bir kaç mesajını yayınlayıp ibret için cevapladık. Ancak bunların sonu gelmediği için fazla emek sarfetmeye değmiyor. Burası Ehl-i Sünnet bir forumdur. Ha bunu da bilgi için söylüyorum. Bizim kafamızda sorular ve şüpheler olmaz, bizim bütün sorularımızın cevabı imanımızda dır.

Öncelikle insan gereken neyse onu yapmalıdır beraberinde dua lazım. Yanlız şunu bil ki bazen "herşey tam" olsa bile istediği olmaz insanın. Yatır hikayesinin islamla alakası yok, dinimiz zaten böyle birşeyi kabul etmez.

Bir konu daha; herkes din hakkında ilmi olmadan düşünce ve mantık bazında veya kendi hisleri ile yorum yapmaya ve sonuç çıkarmaya kalkarsa din, din olmaktan çıkar.

İslam ve dinimiz Kitap, sünnet ve fıkıhtan ibarettir. Bunları birbirinden ayırmadan yaşadığımız zaman gerçek islamı yaşamış oluruz. Sorun nerede? Sorun bunları ayırmaya çalışmakta.

Üst Alt