Cinsiyet değiştirmek caiz mi?

ümit64

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
islamda cinsiyet değiştirme çift cinsiyetli birinin cinsiyet değiştirmesi
Selamunaleyküm sevgili müslüman kardeslerimiz ve site yetkilileri.

Öncelikle bu tuhaf soruyu sordugum icin kusura bakmayin. Kendim ve arkadasim yüzde yüz normal saglikli ve hetero bir erkegim, hayatim boyuncada degisik bir yapiya sahip degildim ve Allahin izniylede olmam. Arkadasimin biri cok yakin arkadasim bir bayana asik olmus 2 sene önce, hergün görüsüyorlar, gezmeye gidiyorlar, sinemaya vs. Yani iki normal sevgililer. Gecenlerde arkadasim bu kiza evlenme teklif etmis ve kizin ici rahat etmemis ve ona ben eskiden bir erkektim diye. Tabiki arkadasim büyük bir sok icinde ve birsey demeden yanindan ayrilmis. Bir hafta sonra kiz arkadasima mesaj atmis ve demiski : ben hayatimda hic erkek degildim, ana rahmiyle dünyaya geldim, bu bir hastalikdir diye ..
Ve doktor ona demis ki, eger ameliyat olmassaniz ( cinsel organ ameliyati ) icinizdeki kanser büyür ve ölürsünüz diye. Bunun üstüne ameliyat olmus ..

Yani kisaca toparlamak istiyorum :

Kiz dogusdan erkek organiyla ve ayni anda ana rahmiyle dünyaya gelmis, kendini hic kiz his etmemis ve 10 yasindan beri normal bir kiz olarak yasamis ve gecen sene cinsiyet organ operasyonu gecirmis, tamamen bayan olmustur .. Biliyorum cinsiyet degistirmek intihardan sonra allahin en afedemeyecegi seylerden biridir ama arkadasim herseye ramen cok seviyor kizi ve kimseye acilamiyor. Eger dinimizce bir yolu varsa ve allah katinda bir erkekle evlenmemis olarak gecerse evlenirim diyor yoksa tabiki dinimiz ne emrediyorsa elhamdüllillah yerine getirecektir.

Bu yüzden simdi sorum, bu durum dinimiz geregince istisna olarak gecerlimidir yoksa dinimiz geregi kural ayni kuralmidir ? ve ne yapmak lazim ?
Eger cevaplayan, bu konuda bilgisi olan yetkili veya herhangi bir arkadasimiz varsa cok büyük bir yanlisi düzeltme firsatlari olacaktir ve simdiden cok tesekkür ediyorum herkese.

Sellametle

Ümit

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, bu konuda bilgisi olan var mı bilmiyorum. Varsa cevap yazar, ancak böyle önemli bir konuda net, kesin, doğru bir cevap lazım. Aynı zamanda bu cevap fetva vermeye yetkili birileri tarafından verilmeli. O nedenle Diyanetin fetva hattını araman veya bulunduğun yerde fetva vermeye yetkili bir görevliyle görüşmen daha doğru olur.

ümit64

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardesim öncelikle cevabin icin tessekür ederim .
Tahmin etmistim zaten cünki cok karmasik bir durum. Peki nerden bulurum fetva yetkili olan birini. Normal bir hoca, örnegin cami hocasi fetva yükümlü ola bilirmi ? degilse nereler basvurmak gerekiyor ?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardesim öncelikle cevabin icin tessekür ederim .
Tahmin etmistim zaten cünki cok karmasik bir durum. Peki nerden bulurum fetva yetkili olan birini. Normal bir hoca, örnegin cami hocasi fetva yükümlü ola bilirmi ? degilse nereler basvurmak gerekiyor ?

Diyanet işleri başkanlığının ALO FETVA HATTI var. Telefonla bilgi veriyorlar. Netten kısa bir araştırmayla bulabilirsin. Ayrıca aynı şekilde mail yoluyla da bilgi veriyorlar. Diyanetin sitesine girersen ayrıntıları bulabilirsin. Çevrende bu konu hakkında camii görevlisine bir danış. Kendisi fetva veremese de seni yönlendirecektir veya yardımcı olur...

ümit64

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
tessekürler kardesim bilgin icin , gercekden de yardimci oldun sayilir , googleden bircok fetva hatti ve online sorma yerleri buldum ..

bakalim artik cevap bekleyecegiz ..

allah yollunu daima acik etsin , tüm müslüman kardeslerimizin ; AMIN !

E

Emre turanlı

Kayıtsız
Misafir
Cinsiyet değiştirip kadın olan biri ile evlenmek caizmidir çünkü diyanet cinsiyet değiştirip erkekken kadın olmuşlar islama göre kadın hükmündedir diyor buna göre evlenmeleri caizmidir

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Cinsiyet değiştirip kadın olan biri ile evlenmek caizmidir çünkü diyanet cinsiyet değiştirip erkekken kadın olmuşlar islama göre kadın hükmündedir diyor buna göre evlenmeleri caizmidir
Lut kavminin helak olma sebeplerindendir.
Caiz değildir.

Üst Alt