Cemaatlerde toplanan yardım ve bağışlar

songül_38

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm, hayırlı günler;
Bu aralar kafama takılan bi konuyu paylaşmak istedim inş. Cemaate katılmak istemiştim. Bir kaç cemaatin kapısını çaldım, aralarına girdim. Şükür hepsi de Rabbimi anan Müslüman kardeşlerimiz, ama bir konu var ki bana itici geliyor. Tamam Rabbimin rızası için yapılan herşeyde ben de olmak, elimden geleni yapmak isterim. Ama Allah rızası adı altında öyle para, bağış sadaka toplanıyor ve gerekçeleri de çok saçma şeyler geliyor bana. Elle tutulur, gözle görülen birşey yok, bir fakir öksüz yetim ne biliyim kimsesizler gibi bişeyler olsa anlıycam da, artı pisikolojik baskı yapanlar bile oluyor, kendini rahatsız hissedip yardım yapman için. Ameller niyetlere bağlıdır olsa da, bilmiyorum sizce çok mu yanlış düşünüyorum?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleyküm selam size de hayırlı günler;
Aslinda bu konu beni de cokca rahatsiz etmekte..
Yüce Allah (c.c) ayeti kerimesinde “Sizden hiçbir ücret istemeyenlere uyun, onlar doğru yoldadırlar.” (Yâsin: 21) buyuruyor.

Günümüzde sizden, bizden para talep etmeyen bildiğiniz tarikat, cemaat var mı?
Benim bildiğim bütün tarikatlar cemaatler para topluyor.
Bunun adı kimi zaman öğrenci okutuyoruz, kimi zaman yurt yaptırıyoruz, kimi zaman fakir ihsanlara yardım topluyoruz,
kimi zaman da zekatınızı bizim derneğimize yurdumuza verin vs oluyor. Ama, neticede para talep ediliyor...

Yüce Allah'ın bir ayeti ile devam etmek istiyorum..
"Yoksa onlardan bir ücret istiyorsun da bu yüzden onlar ağır bir borç altında mı kalıyorlar?" (kalem suresi, 46. ayet)

"Ey müminler! İster hafif techizatla, ister ağırlıklı olarak seferber olun ve mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz böylesi sizin için daha hayırlıdır." (tevbe, 41)

Hizmet esnasında,bu para toplama olayını ceplerine indirenler olmuş olabilir. Bu Rabbim ile Onlarin arasındadır...

Eğer toplanan bu paralar Allahın rızası için toplanıyor ve harcanıyorsa bu ayete muhalefet değil aksine ayeti yüceltmek demektir...
lakin Bu konuda beni cokca rahatsiz eden bazi farkli dusuncede insanlarin dedikleri sozlerdir.. mesela;
her cuma namazıni kıldıktan sonra cemaatten bir kişinin bu görevi üstlenmesi sonucu,cemaat arasında;
"yinemi lan para toplanıyor ibadethane mi? ,yoksa ticarethane mi? diyaloğlaridir..
ama ote yandan kendimiz icin gereksiz Ipod yok Ifhone yook arabayi yenileyim aman Tatilde havamizi atmak icin para vermeyi biliyoruz
ama iş camiye ,cemaate, vakfa, hayra para vermeye gelince tık yok...nefsin binbir bahanesine maruz kaliyoruz..

yani buradaki konu sanki iki tarafli..Camilerde vatandaşlar bağışa
zorlanıyor mu? halktan para toplamanin , başka bir yolu mu yok..?
Allah Yar ve Yardimcimiz olsun cumlemize Hidayet versin.. daha ne diyeyim..

20 senedir Bati da yasamaktayim.. burdaki duzen tamamen farklidir..
Camilerde vatandaşlar bağışa zorlanmıyor ..camii kapisinda hic kimse ne kutu ile ne de makbuz ile durmuyor!!
ama Camimizin bellirli yerlerinde otomatik kutular vardir.. Zekat ,Sadaka, sadaka-i fitir diye yazar...
camii icin yardim, vakif ve kimseziz cocuklarin islami okullun aidatti diye.. istiyen istedigi kutuya para verebilir veya caminin ofisine gidip cek yazip makbuz alabilir..
niye mi? cunku Cami, kilise, hastahane, yardim kuruluslarina yaptigimiz bagislar o seneki vergilerimizden duser ve ustelik geri para aliriz..
O yuzden her kes vergiden dusmek icin cesitli kuruluslara yardim yapar ..

Bati da uzun yillar yasamama ragmen hic bir zaman kiliseye girmedim.. ama kiliselerin bos ve kilit altinda olduklarini gormekteyim..
nedenini hic bilmezdim. taki gecen seneye kadar..
meslegimden dolayi gecen yaz bir kilisenin bodrum kattinda genclere verilen bir seminerde konusma yapmam icin davet edilmistim..
Tabii hangi kapidan girecegimi bilmeyince yanlislikla on kapidan girince..kaba bir rahip beni durdurdu ve dediki :
" Girişi ödediniz mi? "
_ne Girişi diye sordum..
"duvardaki yaziyi okumadiniz mi ?"
hayir okumamistim ve basimi kaldirip okudugumda kiliseye giren her kisinin kisi basina 20 dolar Giriş ödemek zorunda oldugunu yaziyordu..
Rum Ortodoks kiliselerine Giriş paralidir..
iste O zaman anlamistim ki kiliseler niye bos ve kilit altinda..
yok cehennemden ,gunahlardan kurtarma.. aforoz diyerekten insanlarin, inancını ve zayif duygusal yonlerini kullanarak sömürüyorlar..

Neyse biraz konudan uzaklastik!!ama son diyecegim sudur ki;Bu konu da Herkes vicdanına göre hareket ve hükm eder ..
İnsanlar,Vicdanları neyi Doğruyu Kabul Ettikleri gibi davransinlar..
Allah'ın Delilleri ,Hak ve Hakkikat Vicdan ile Görüldügune inanlardanim..
Peki vicdanlarına uymayanlar..?
İnsanlar arasında zayıf karakterli ,iradesiz..olanlar sayıca çok fazladır. Bu zayıf karakterli kişiler derin düşünemedikleri ve akıllarını kullanmaya ihtiyaç duymadıkları için
sadece, nefislerinin ihtiyaç, zevk ve tutkularına esir olmuşlardır.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Camide para toplamak..
Mescidlere para toplamak için konan "sadaka sandıkları"na İmam Mâlik karşı çıkmış, "Allah, mâbedleri dünyalık toplama yeri yapmadı" demiştir.
Câmiler dilencilik yapılacak yerler olmamalı; imamlar ve vâizler de dilenci.
Cuma’dan cumaya câmiye gelen adamdan para isteme ve fâsıkların, hatta müslüman oldukları şüpheli olan insanların, haram olduğu halde
câminin îmârına katkıda bulunması (9/Tevbe, 17) isteniyor; namazsızlar veren el olduklarından aziz, câmi ve görevliler isteyen ve alan el oldukları için
altta ve zelil oluyor. Denilebilir ki, “efendim, ne yapalım,
câminin halıları değişecek, süslü âvizeler alınacak, paraya ihtiyaç var...”

Halbuki Cuma ve bayram namazında câmiye gelenleri, kayıp çocuklarımız ve misafirlerimiz olarak kabul etmeli, onlara biz birşeyler verebilmeliyiz.
Onlar ayakkabı çalınma riskinden veya yine para isterler anlayışından dolayı câmiden kaçma yolu arayan değil;
câmide dağıtılacak hediyelerden ve sunulan imkânlardan yararlanmak için de olsa aramıza katılabilmeli.
Câmiye çok nâdir gelen Cuma cemaatine kitaplar, broşürler, dergiler, kasetler, başka hediyeler verebilmeli, ondan bir şey kesinlikle istememeliyiz.
Cebine değil, gönlüne hitap etmeli, gönlünü ve gözünü doyurabilmeliyiz.

Hemen bütün peygamberlerin toplumlarına bir hitabı vardır: “Sizden hiçbir ücret istemiyorum.
Benim ücretimi (ecrimi, mükâfatımı) verecek olan ancak âlemlerin Rabbi Allah’tır.”
(26/Şuarâ, 109, 127, 145, 164, 180...)

Üst Alt