Bozacının şahidi şıracı ne demektir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bozacının şahidi şıracı; Aynı düşüncede ve aynı yapıda olan insanlar birbirlerini korurlar, kollarlar anlamında kullanılan bir söz. Genelde kotuyu savunup destekleyenler icin kullanilir. Bozaci suclu sahidi siraci ise yan destekcidir.

Yaratılış yönünden birbirine yakın özellikler taşıyan insanlar birbirlerini tutar, korur ve bir arada bulunurlar. Daha çok uygunsuz kişilerin birbirlerine yardım etmeleri de bundandır.

Bu deyiş, boza ve şıranın ikisinin de benzeri bir kaynağa dayandığını, keyif verici maddeler üreten ve satanlar olduğunu, bu nedenle de birinin, diğeri lehine şahitliğinin çok da güvenilir olamayacağını anlatan bir söz öbeğidir.

unutulmasın ki, en eski dillerdeki boza ve bira karşılıkları aynı anlama gelirmiş. zaten bilinir ki hem kadim anadolu uygarlıklarında hem de mısır'da bira denilen içecek şimdikine göre epeyi kalınca bir şeymiş, neredeyse boza kalınlığında, hatta boza gibi, yani aslında boza.

Gönül sızımın bazı yazılarını , vatandaşın biri alıp başka bir sitede kendi yazısıymış gibi paylaşmış. Bizde siteye üye olup o kızgınlıkla verip veriştirdik. Tabi daha sonra amacını aşan bazı sözlerimizi geri aldık. Buraya kadar herşey normal herzaman olabilecek ve olan şeyler..

Yanlız orada her lafa maydonoz olan biri vardı, nicki herneyse aklıma gelmedi şimdi. Alıntıyı yapanın avukatlığına soyunmuş, şeytanın avukatlığını yapıyor yanisırıtık.:, Bozacının şahidi şıracı

Bir iki üyede birşeyler yazmış pek önemsemedim. Gerçi o avukatlık yapan hırtapoz da yazmış sonradan birşeyler tamamını okumadım ama yazdıkları belli, birdaha da oraya girip cevap yazmaya üşendim. Baktım muhatap olmaya değmez, üstümüze çamur sıçratmayalım şimdisırıtık.:,

İmparator

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Abi Sen Bana Siteyi Ver Ufaktan Bi İndex Basayım Akılları Başlarına Gelir :)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bozacının şahidi şıracı sozunun ne anlama geldigini hep merak ederdim demekki bu anlama geliyormus..sırıtık.:,
Yazimi alip kopyaliyan kardesimiz cook begenmis almis..sahiplenmistir..Hakkim kendisine helal dir.. Allah cc. Yar ve Yardimcisi olsun der bu muhacir..
Onun gibilerine kizmiyorum..aciyorum sadece...
başkasına yalan söyleyen zavallıya iyi bakın,
o, vicdanını kandırabileceğini zan eden ahmağın tekidir...
haydi butun alemi kandirsan bile Alemlerin Rabbini ve kendi vicdanini kandirabilirmisin..
O ki Sinelerin ozunu bilen Rabbim dir..
Ne olursan ol ama kendin ol diye rah. annem vasiyet etmis..Kendin olamazsan hic bir sey de olamazsin diye tembihlemisti...
Lutfen O kardesime nasihat ile yaklasalim.. eminim O da hatasini anlamis.. pisman olmustur.. Selametle Hayra kalin...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
"Bozacının şahidi şıracı" Çok doğru...

Üst Alt