Bir Hatırlatma....

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm kardeşlerim,

Bir hatırlatma yapmak istedim sadece...

İslami forumlar adı altında, bu güzel forum sayfasında birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz...
Bu forumda acılar paylaşınca azalıyor, sevinçler, umutlar paylaşınca çoğalıyor, sıkıntılar paylaşılınca da çözüm üretiyoruz Allah'ın izniyle...

Burada açıklamak istediğim bir husus var;
Bazen öyle bir an geliyor ki, bazı arkadaşımın görüşü öteki arkadaşıma ters gelebiliyor veya mantıken farklı düşünebiliyor, bu durumda uyarılan, yeni şeyler önerilen kardeşime sesleniyorum;
Hepimiz burayı kendi evimiz gibi, buradaki arkadaşlarımızı da kardeşimiz gibi benimsiyoruz...Burada biz kimsenin kötülüğünü istemiyoruz! Eğer, bir kardeşin seni uyardıysa bil ki yanlış yoldasın! Allah senin yolunu buraya düşürdü ve yanlışından Allah'ın izniyle döneceksin..

Önce bir düşün nerede hata yapıyorum diye?
Sonuçta sen de bulacaksın...

Arama doğruyu, mutluluğu yanlış yerde..
Doğru tektir o da işte bu yerde..dayi;.:

Ne isteyeceksen, ALLAH tan iste...
Rehber arıyorsan, HZ.MUHAMMED 'e uy...
Doğruyu arıyorsan, KURAN-I KERİM oku...

Bunlardan şaşmadığın sürece, zaten başka hiç bir şey şaşırtamaz seni...:tamam:.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim.
Allah sonsuz razı olsun senden.
Allah var yukarıda sen bunlari yazarken ben son günlerde sitenin gündemindekileri düşünüp kendi kendime sitem ediyordum.
Hele ki bazen ;
Soruları anlamaya çalışıyorum da, " cevaplardan islami kelamlar göremiyorum "
Buna da hayret ediyorum!

"Hilmi abiyi özlüyorum "

Ben burayı aile ve İslam sitesi olarak görüyorum. Başından beri de bunu söylüyorum.
1 ay önce, "aile saadetimiz bozuldu" diye gelen kardeşime ben duacıyım.
Ne kadar zor durumda bir insandı.
Bir de böyle insanlara daha çok nasihat edip, değer vermemiz gerekiyor.

Ama yani yok sevgilim küstü, yok evlenmek istiyorum, nasibim şöyle,yani bu tarz sorular sorarken "islami forumlar " sitesine yazdığının herkes farkına varsın.

Nasibini dileyen, seccade de dilediği yerde arasin !
Ben kendimden bile saklardım bu evlilik mevzularını, sadece seccade de Allaha açardım. Söylediklerine de katılıyorum.
Hakkımızda hayırlısı olsun.

Allah beni ve tüm islami forum kardeşlerimi Hak tan, Peygamber efendimizin sünnetlerinden ve Kuranı kerim ışığından ayırmasın.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Yine de bize soranlara siteyle alakalı bir durum olmasa da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım, Allah rızası için uğraşmıyor muyuz kardeşim biz?

Belki senin bir sözünle dünyası değişir bir kardeşinin? burasını düşünerek elimden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyorum...
Bizim için önemli olan eğer bir hatası varsa düzeltmek, iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak değil mi?

Ali İmran suresinde "İçinizden insanları hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun" buyuruyor Rabbim, bu yolda gidelim, birinin senin için tek bir Allah razı olsun demesiyle Allah sana nice fırsat, hayır kapıları açar kardeşim....

tozduman

Moderatör
Moderatör
Ben kendimi net ifade ettim .
Sen bu sonucu neden çıkardın anlamadım canım kardeşim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ben senin ne demek istediğini gayet net anladım..
Ben sadece biz yine de bize yakışanı yapalım diyorum gerisi herkesin kendisine kalmış, ister uysun söylediklerimize ister uymasın diyorum yalnız sen uyar Allah için, vicdanın rahat etsin diyorum sadece...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Yine de bize soranlara siteyle alakalı bir durum olmasa da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım, Allah rızası için uğraşmıyor muyuz kardeşim biz?

Belki senin bir sözünle dünyası değişir bir kardeşinin? burasını düşünerek elimden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyorum...
Bizim için önemli olan eğer bir hatası varsa düzeltmek, iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak değil mi?

Ali İmran suresinde "İçinizden insanları hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun" buyuruyor Rabbim, bu yolda gidelim, birinin senin için tek bir Allah razı olsun demesiyle Allah sana nice fırsat, hayır kapıları açar kardeşim....

Elbette anlamissindir kardeşim biz birbirimizi az çok tanıyoruz.
Evwt Allah rızası için uğraşıyoruz. Sorulara cevap veriyoruz "zikir ,namaz, kurani kerim " okumaya davet ediyoruz.
Etmeliyiz değil mi ?
Allahin rızasını kazanmak için sorulan soruya Allahın yoluna çağırarak cevaplayarak Allahın rızası kazanılır.

2 paragrafta ki yazın gelince " bir kardeşimiz nasibi hakkında sual etmiş"
Cevap soru ne olursa olsun yolu bilen her üye birbirine yine islam ve imandan yorum yapmalı.
Git görüş belki olgundur vs cevabını ben açıkçası anlayamadim.
Değer verdiğimiz bir kardeşimiz önce biz bunları soralım öyle ona telkin de bulunalim. Sana mühendis dış görünümü iyi diyen bir kardeşimin önce bakış acısını islama uygun şekilde telkin etmeliyiz.
Hatice kardeşim seni örnek veriyorum Özür diliyorum kendimi daha net ifade etmek istedim çünkü.
Son paragraf Ali İmran ayetine gelince ben 2 yorumum da da ayeti anlatmış bulunuyorum.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Git görüş belki olgundur vs cevabını ben açıkçası anlayamadim.
Burada anlatmak istediğim şuydu;
Öncelikle konuşursun a'dan z'ye her şeyi, konuşmadan bu insanın; imanını, ne derece dine yakın? olduğunu nereden anlıyacak..(demek istedim)..
İkincisi olgun bir kişi olabilir derken, Hatice kardeşim benden küçük demişti, ben de "akıl yaşta değil baştadır" dedim, yani yaşadığı, gördüğü hayat mücadelesi onu olgun bir kişi yapmıştır mutlaka! bir şans ver, kendini sana ifade etsin, nasibini geri çevirme dedim...

Bana göre, "olgunluk derken" bu kelime;
İman, karakter, vicdan, davranış vs... hepsini kapsıyor...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve aleykümselam yerinde bir hatırlatma ,kardeşim
Olaylara bir başkasının da penceresinden bakmak, onun o konudaki duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmaya empati kurmayı öğrenmeliyiz...

Empati bizi de çevremizdekileri de yalnızlıktan kurtarıyor. Birlikte beraber düşünme, başarma, üretme, dayanma, direnme gücümüzü arttırıyor,ufkumuzu ..Bakış Açınız 360 derece genişletir...

Bazen Ben de arada bir kendimi arıyorum...

aman Allahım!!ben nerdeyim,Bura nere ,Ben ne yapıyorum ..
vaktimi beyhude mi geçiriyorum... bazen isyan batağında, bazen iman konağında
bazen de İki dünya arasında bocalıyorum...

Sonra bazen tam kendimi bulduğumu sanıyorum derken
bir yanlış hareket ,söz ,La Havle vela kuvvete illa billah
yine kendimi kaybediyorum...

Bazen de Yüreğimin hasret makamında içli bir sela sesi duyarım yanlızlık ve derdimi ulu orta sesli düşünmeye başlıyorum ve yanlızlık...

Bugünlerde çok gerginim.. İçimde bazen sessiz çığlıklar atıyorum. Bazende gücümün bittiğini düşünüyor ve beynimde fırtınalarda varsa sesli düşünmeye başlıyorum ve yanlızlık...

Bir ''Kün'' emrini bekler bi-çare yüreğim..ve....emrin neyse amadeyim Rabbim..Ol'' der'sin..Oluverir..
biter bu arayış ve yanlızlık...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Olgunluk düşünceleri sana ait kardeşim.
Kalıplaşmış herkesin düşüncesi değil .
Bu sebeple düşündüğümüz gibi her zaman telkin edemeyiz.
Bana göre önce iman iman varsa insan olgunlaşır.
Ben islam dan telkin ettim.
Burada konu zaten üyenin soruşu yanlış verilen cevaplar yine yanlış.

Biliyorsun bir kaç hafta önce büyük bir aile sorununumu paylaştım. Yemin ediyorum orada herkes bana birsey yazdı hepsinden Allah sonsuz razı olsun.
O günden sonra gönül sızım ablanın bana yazdığı isra 84 ayet hiç aklımdan çıkmıyor.
Hayatımda aldigim en güzel şey.
Allah sonsuz razı olsun .
Allah hepinizden razı olsun.
Birseyler öğretelim birşeyler düşündurelim "hak yolunda " !
Kırdıysam Özür dilerim ama sen bu konuyu acmasaydin ben bunları söylemeyecektim. Vardır bunda da bir hayır.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Estağfirullah kardeşim, konumuz kırılma, darılma meselesi değil. Tabii herkes aklına geleni sormakta özgür, her zaman sorabilirsin aklına takılan bir şey olursa..
Yalnız bir şey söylemek istiyorum;
Her insanın düşünceleri aynı değildir, bu mümkün değil zaten! herkes kendi bilgisi dahilinde, tecrübesiyle bir şeyler yazmaya, yardımcı olmaya çalışıyor ama herkesin farklı düşünmesi çok güzel bir şey! çünkü; senin göremediğin ayrıntıyı başkası görür, benim göremediğimi sen görürsün daha iyi olur..
Hem bu durum soruyu soran kişi açısından da çok iyi, meseleyi etraflıca düşünme fırsatı buluyor......

Hatice--

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Estağfirullah kardeşim, konumuz kırılma, darılma meselesi değil. Tabii herkes aklına geleni sormakta özgür, her zaman sorabilirsin aklına takılan bir şey olursa..
Her insanın düşünceleri aynı değildir, bu mümkün değil zaten! herkes kendi bilgisi dahilinde, tecrübesiyle bir şeyler yazmaya, yardımcı olmaya çalışıyor ama herkesin farklı düşünmesi çok güzel bir şey! çünkü; senin göremediğin ayrıntıyı başkası görür, benim göremediğimi sen görürsün daha iyi olur..
Hem bu durum soruyu soran kişi açısından da çok iyi, meseleyi etraflıca düşünme fırsatı buluyor......

Deminden beri düşünüyordum ne yazsam diye.. Ne güzel yazmışsın. Allah razı olsun senden. Son nokta diye bu yazına derim işte :tamam:.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Ben yine kendimi ifade edemedim. Ne yapayim konu nereye geldi .
Ne söyledim ki
İnsanlara islami kurallar içinde cevaplar verelim dedim.
Zippiri sorulara cevap vermeyelim demedim. Soru kısımlarında kişinin bakış açısıni islami yönde değiştirelim dedim.
Ama sitenin de bir adabı var değil mi ? Hilmi abi de haklıymış oda kiziyordu :) Selam olsun onun gönlüne ben gerçekten çok özledim hilmi abiyi.
Hatice kardeşimiz de çok düşünmüş ne yazacağıni ama en doğru senin yazmış :) Allahım yarabbim Allah akıl fikir versin Allah anlama idrak etme gücü versin .
Bana ve hepimize versin.

Hatice--

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ben yine kendimi ifade edemedim. Ne yapayim konu nereye geldi .
Ne söyledim ki
İnsanlara islami kurallar içinde cevaplar verelim dedim.
Zippiri sorulara cevap vermeyelim demedim. Soru kısımlarında kişinin bakış açısıni islami yönde değiştirelim dedim.
Ama sitenin de bir adabı var değil mi ? Hilmi abi de haklıymış oda kiziyordu :) Selam olsun onun gönlüne ben gerçekten çok özledim hilmi abiyi.
Hatice kardeşimiz de çok düşünmüş ne yazacağıni ama en doğru senin yazmış :) Allahım yarabbim Allah akıl fikir versin Allah anlama idrak etme gücü versin .
Bana ve hepimize versin.

Aslinda bu konu hakkinda yazacagim cok sey var ama yazmayacagim. Susmayi tercih ediyorum.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Eyvallah! Tozduman kardeşim, ben anladım anlıyacağımı, daha fazla birbirimizi hırpalamaya gerek yok! Seni sevdiğimi bilirsin, takma kafana, dediklerini göz önünde bulundurucam...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim.
Allah sonsuz razı olsun senden.
Allah var yukarıda sen bunlari yazarken ben son günlerde sitenin gündemindekileri düşünüp kendi kendime sitem ediyordum.
Hele ki bazen ;
Soruları anlamaya çalışıyorum da, " cevaplardan islami kelamlar göremiyorum "
Buna da hayret ediyorum!

"Hilmi abiyi özlüyorum "
Ben burayı aile ve İslam sitesi olarak görüyorum. Başından beri de bunu söylüyorum.
1 ay önce, "aile saadetimiz bozuldu" diye gelen kardeşime ben duacıyım.
Ne kadar zor durumda bir insandı.
Bir de böyle insanlara daha çok nasihat edip, değer vermemiz gerekiyor.

Ama yani yok sevgilim küstü, yok evlenmek istiyorum, nasibim şöyle,yani bu tarz sorular sorarken "islami forumlar " sitesine yazdığının herkes farkına varsın.

Nasibini dileyen, seccade de dilediği yerde arasin !
Ben kendimden bile saklardım bu evlilik mevzularını, sadece seccade de Allaha açardım. Söylediklerine de katılıyorum.
Hakkımızda hayırlısı olsun.

Allah beni ve tüm islami forum kardeşlerimi Hak tan, Peygamber efendimizin sünnetlerinden ve Kuranı kerim ışığından ayırmasın.

Gözün aydın kardeşim, Hilmi abi duymuş sesini, bak geri döndü...:tamam:.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Eyvallah Emoş um :)
Dua kabul ,kapılarım açıldı galiba Allahım dedim.
İslamiforumlar ailesine de dua ettim.
İstediğim gibi oldu bazı şeyler .
Vaktidir vesselam kaçırmamak lazım saati :)

Üst Alt