Bilincin paylaşımı

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm..Mukallidun , şirk ehlidir ; diyen ne demek istemiş ?..
Hangi bilgimiz YAKÎN'e dayanıyorsa,O'nda şirk yoktur !..
Şirkin zıddıdır yakîn !.
Yakîn tasarrufu getirir ki , o da tahkikin sonucudur..
En büyük yalancı ,ilmini paylaşmadığı kişiye, -''Seni seviyorum'' , diyendir.Sevgi,sahip olmak değil paylaşmaktır.!.
Bilincini paylaşmadığın kişiye,seviyorum seni demek, yalnızca onu aldatmaktır !
Allâh.cc Rasûl'u (as) ;''Aldatan bizden değildir'' ,demiş..
Bunu yalnızca maddi anlamda anlamak basitliktir..
Çevrenle ilmini,bilincini paylaşmıyorsan,insanların kendilerini Cehennem ateşine atmalarına yol açacak davranışlarına göz yumuyorsan,onlara ihanet ediyorsun,onlara zulmediyorsun,onları harcıyorsun demektir..
Allâh.cc Rasûl'unu sevdiğini söylerken bile yalan söylüyorsun ; diyorlar..Niye ?.. dedim .. Çünkü O, bütün ömrünü insanlara, ölüm ötesi yaşamı ve hakikatı anlatmak için değerlendirmişti..
Sen onun yolunda ne çalışmalar yapıyorsun ki, O'nu sevdiğini söyliyebilesin..Dünyada bırakıp gideceğin şeyler uğruna ömrünü tüketirken,çevrenle ilmini ve inancını paylaşmaya korkarken,nasıl O'na olan inancın ve sevginden söz edebilirsin ki , dediler..
TAKLİTTEN TAHKİKE giden yol uzun ,ve yaşamımız ortada..
Kendimizi tatminse amaç, bunun bedeli hayli ağır..İlk şart , Taklitten çıkıp , tahkike ermek..
Düşünelim o zaman , ne kadar şuurlu yaşıyoruz,nekadarlık kabulumuz falanca dediği için ,nekadarı da yakînimiz için ?..

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
hakkın ve halkın dinin arasında ince bir perde vardırki .onun adı hidayettir. o hidayetin solunda cin ehilleri sağında ise insan oturur .tıpkı elif harfi huya tecelli olduğunda B -olarak okunduğu gibi . bu noktada sitem yahut ihanet yahut taklit yoktur. sadece nevsül emirde yazılan hakikatın esmaül hüsnada tecellisinde bin bir zuhuru vardır . bin birin içinde. o B nin noktası olmak erdemlidir . işte o nokta zatının cennetidir. aeo

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum ve Hosgeldiniz efendim..
Allah RAZI olsun aynen katiliyorum..İlk şart ,Taklitten çıkıp , tahkike ermek..bir cok konuda malesef bilgisiz ve bilncsiz davranmaktayiz..
İmam Rabbanî k.s. Hazretleri diyor ki:

“Din üç kısımdır: İlim (veya yeterli düzeyde bilgi), amel ve ihlâs…
Bu üç esastan biri eksik oldukça tam anlamıyla din gerçekleşmez. Bir insan bu üç esası da yerli yerince gerçekleştirince, o insan üzerinde Allah’ın rızası karar kılar. İşte bütün sonsuz kıymet de
bu rızadadır.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
hakkın ve halkın dinin arasında ince bir perde vardırki .onun adı hidayettir. o hidayetin solunda cin ehilleri sağında ise insan oturur .tıpkı elif harfi huya tecelli olduğunda B -olarak okunduğu gibi . bu noktada sitem yahut ihanet yahut taklit yoktur. sadece nevsül emirde yazılan hakikatın esmaül hüsnada tecellisinde bin bir zuhuru vardır . bin birin içinde. o B nin noktası olmak erdemlidir . işte o nokta zatının cennetidir. aeo

Allah RAZI olsun Mubarek ne guzel yazdiniz!
Bu kâinatı, bütün varlıklariyle, aklımızın eremİyeceğini..acizligimizin İdrakindayim!
Hakk-ın ve halkın dinin arasında ince bir perde vardırki önce hidayet buyur; hakkı göster, ona uymayı nasib et
EY Rabbim diye Dua edelim.. Esyanin Aslini gorebilmek iste butun marifet feraset Hidayet de burada...
ama bunlari Allah-in izni ile de gorup fark edebilmemiz,icin
İlim (veya yeterli düzeyde bilgi), amel ve ihlâs…de gerekli..
Bizler cook cahiliz..yeterince okumuyor..arastirmiyor hic mi hic Teffekur etmiyoruz..
Rabbim ickiyi Neden bir Anda degil de kademe kademe yasak ettigini arastirir iken insanoglunun Maddeye Bagimli oldugunu ..fiziksel,biyolojik..ruhsal yapisini fark etmistim..
Bir insani Tanimak Kainatti cozmeye baslamak gibi bir seydi..
Mesela Nisan 1 sakasi geliyor ben buna cook karsiyim..cunku bu olayin aslini ve gercegini bunun bir hile ve yalan dolan insanlari kandirma gunu oldugunu biliyorum.. ama bilmesem Ben de katilirdim..
Musliman muslimani..kandirmasi..korkutmasi..caiz degildir..
bir cok konuda takliden ote gidemiyoruz.. Affedersiniz ibadet ve dualarimiz bile taklidi gibi..Oysa her insan farkli..
Buyuklerimizin Hak Dostlarinin yaptigi dua ve hizmetler cook guzel ama biz bu Asrin Vaktin insaniyiz..
Belki Ben bir Mevlana Yunus emre hic olamam.. ama Ben de bulundugum zaman ve mekan da Allah isterse farkli hizmetler farkli dusunce ve Yazilarimiz ile uyusturucu muptelasina batmis kaybolmus genclerimize el uzatabiliriz..
Affedersiniz ama Ben TAKLİTTEN TAHKİKE giden bir Yolda yurumeyi Seviyorum...
Selamet ile Hayra kalin..

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selam gönül dostu . Yunus suresi ayet 59- deki allah sizin için nice rızıklar indirdi . Siz onlardan bir kısmını haram . Bir kısmını helal yaptınız. Deki size allahmı izin verdi. Yoksa allaha iftiramı ediyorsunuz. . Taklitden tahkike .tahkikten tevhide geçe bilirse nevs ehada erer . Aeo

MÜLKÜNDE TASARRUF SAHİBİ HZ ALLAHTIR.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selam gönül dostum Aynen katiliyorum..haram ,helal koyma hükmü yetkisi Allah'a aittir.
dediginiz gibi bazi konularda o kadar cahil ve taklidi davraniyoruz ki ..inaniyormusunuz Kur`an-i kerimde daha okumadigimiz..anlamadigimiz..kesf edilmeyen o kadar cok SIR-li hikmetli Ayetler olduguna inanmaktayim..
insan olayin asil mana ve hikmetini bilmeden taklid ettiginde Allah korusun imanini da kaybedebilir..
"Allah adına hüküm uydurmak" şeklinde ama bunu bilincli degil bilgisizlikten yaptigimiza samimiyet ile inaniyorum..
Mesela su anda burada yaptigimiz..siz bir Ayet yazdiniz
Yunus suresi ben sizin ilminizi inanip guveniyorum ama yine de Yunus Suresini actim.. okudum.. tefsirine baktim.. Kalbim de Mutmain olsun istedim...
hani bakara suresi 260 Ayette..

"Hani İbrahim: «Ey Rabbim, ölüleri nasıl dirilteceğini bana göster» demiş, (Allah, «Buna) inanmadın mı yoksa» demiş, o da «İnandım. Fakat kalbimin (gözümle de görerek) yatışması için (istedim» diye) söylemişdi...
(Allah) dedi ki «Dört kuş tut. Onları kendine alışdır, sonra (kesib, hamur yapıp) her parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Koşarak sana geleceklerdir». Bil ki şübhesiz Allah bir kaadir-i mutlakdır, tam bir hüküm ve hikmet saahibidir."

iste Ben de boyle sadece kulaktan duyma taklidi seyleri degil okumak, arastirmak kalbim ile tasdik etmek iman etmek kalbimin de mutmain olmasini istiyorum..
Neden mi? cunku boyle saglam bilgiler temeli oturtulmamissa korkarim ki hayatimda yasadigim traumalarda imanim sarsilabilir...veya farkli fikir ve dusunceler ile aklima yuregime fitne tohumlari ekilebilir...
Zaman ahir zaman..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül Sızım ve Bedir Muhammed Ali kadeşlerime teşekkür ederim.Allâh.cc razı olsun.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
allah cümlemizden razı olsun . sizler gibi gönül dostlarının eksikliğini göstermesin.aeo

Üst Alt