Bildiklerim meallerden okuyup, anlayabildiğimden ibaret.

Taner Öğüt

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum yoldaşlar.

Kuranı-Kerim´i manaları ile anlayacak şekilde Anadilden öğrenmenin bir sakıncası var mı, Mekkeli imamları dinliyorum okurken hüzünleniyor, ağlıyorlar ben ise hiçbirşey anlayamıyorum. Oysa mealleri birçok kişi tarafından tercuman edilmiş durumda, ne var ki insanların bir kısmı arabca kelimelerin bircok anlama gelebileceğini ve bu yüzden bunun hatalara sebeb olma ihtimalinin olacağını ileri sürüyorlar bunların arabcayı öğrendiği, bildigi yok mu dersiniz yoksa arabca kelimelerin, gerçekten bire bir herhangibi bir dile tercuman edilmesi kehanetleri, geçmis gerçekleri, emirleri, farzları, haramları anlatamaz hale mi getiriyor ?

Örneğin, bir Diyanet İşleri meali: Euzu Besmeleyle O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar. 3/ÂLİ İMRÂN-7

Burda anlaşıldığı kadarı ile muhkem ayetleri Allahu Teala zaten açıklamıştır, Allahu Teala´nın açıklaması üzerine bir açıklama çalısması olabilir mi ayrıca kimin ne haddine müteşabih ayetlerin ardına düşmek. Onların gerçek manasını bilmek ukalalara, küstahlara, böbürlenip, kibirlenen fitnecilere mi kalmış ?

Haliyle insan kendi kendine soruyor, bu tefsirciler ne iş böyle, binbirtürlü rivayetlerle kimin sözlerine açıklık getirmeye kalkışmış bunlar böyle, bunlar hangi kalabalığın mensubları ve bunların izinden gidenler neden yüzyıllarca böyle milyarları aşmış durmuş ?

Üst Alt