Beş aylık ceza

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
İlk Sufilerden Süfyan-i Sevri k.s bir defasında buyurdu ki;''işlediğim bir günahtan dolayı tam beş ay gece ibadetinden mahrum bırakıldım.''
O günah neydi diye sorulduğunda cevabı şuydu;''Ağlayan bir adam görmüştüm.İçimden bu adam gösteriş yapıyor!'' demiştim.

''Kul işlediği günah sebebiyle geceleri nafile namaz kılmaktan ,gündüzleri nafile oruç tutmaktan mahrum bırakılır.''
HASAN BASRİ k.s

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Heyhat!... ya bizler? bizlerin hali nice olacak? bir günah için içten geçirilen bir söz için bile beş aylık ceza alıyorsa insan, var git kendi haline yan gönül!!! ey yolcu bu yolun sahibi senin yolunu çizmiş hem de ince bir çizgiyle! sen yolundan birazcık taşsan hemen düşüyorsun işte! rabbim bizleri yolundan ayırma! nefsimizi körelt, yalnız senin rızanla konuşan, senin rızanla gönülleri dolan, senden gayri hiçbir şeyle ömrünü zelil etmeyenlerden eyle bizleri...senin en çok RAHMAN ismini seviyorum ismin hürmetine bizleri RAHMETİN le yargıla....paylaşım için;
Allah razı olsun abla...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Keşke her kardeşim nasihatlerden kendine düşeni böyle senin gibi tefekkürle iman vicdanıyla almış olsa sevgili emos kardeşim ne kadar daha Allah cc yaklaşırız bir düşünsene! Allah'u teala senden razı olsun payına düşene sahip çıktığın için:)

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Yıllar önce bir radyo programında hadis olarak söylenen bir söz geldi aklıma.
Gözünüzle gördüklerinizin bile yarısına inanın demişti. Sonrasında bununla ilgili bir kıssa ile karşılaştım.
Zamanın birinde cami hocası cemaatine sohbet anlatırken şöyle bir kıssaya değinir;
Bir kasede süt olsa, o odadan bir kedinin çıktığını görseniz ve hatta kedinin ağzında süt içmiş izleri olsa dahi gözünüzle o kedinin o sütten içtiğini görmediğiniz için bu kedi bu sütten içmiş demeyin!
Oradaki cemaatten olan Hasan efendiye de çok saçma gelmişti. Hasan efendi gülüp geçmişti bu kıssaya"aman hocam öyle şey mi olur"dercesine
Aradan zaman geçti, bu kıssayı saçma bulan Hasan efendinin akşam vaktinde bir yere gitmesi gerekiyordu, yola çıktı. Tenha bir yerden geçerken karnına bıçak saplanmış olduğu halde yerde yatan bir cesetle karşılaştı cesedin karnından bıçağı çıkardı. O esnada oradan geçen bir kaç kişi Hasan efendiye katil damgası vurarak peşine düştüler.

Gözünüzle gördüğünüzün yarısına inanın, kulağınızla duyduğunuza hiç inanmayın!

Yani aslında anlatılmak istenen çok açık, gözümüzle dahi görsek görünüşle hakikat farklı olabilir. Allah(c.c) cümlemizi böyle günahlara girmekten korusun. Allah(c.c) razı olsun abla çok güzel ve bir o kadarda gerekli olan bir konuya değinmişsin.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Alıyorlardır abla biz dua edelim tek çaresi dua çünkü mümin bir keresinde olmasa bile diğerinde mutlaka payına düşeni alırmış... yüce Rabbimiz (c.c) buyuruyor: Nasihat et, çünkü nasihat müminlere fayda verir”...
Allah Resulü (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdular: “Din nasihattir.
Ablacım sizler söyleyin biz dinlemeye hazırız...

Üst Alt