Ben Rabbimi çok seviyorum

• Konuyu başlatan hanım
  • Başlangıç tarihi
H

hanım

Kayıtsız
Misafir
Ben Rabbimi çok seviyorum ama bir türlü dünyevi nefsimden kurtulamıyorum ne yapabilirim.

Rabbimi seviyorum;çünkü o benim bir'im..Yeganem..
Merhametliler merhametlim..
Afv'ına sığındığımda hakiki Tövbemi kabul edenim...
dualarımda yalnız bırakmayanım..Mutlaka icabet edenim..

Allahım seni seviyorum çünkü sen beni gerçekten nazlandıransın...Affetmek için türlü türlü vesileler yaradanımsın...
gizli açık ne varsa bilenim;ve dilersen bu günahlarımı örtecek olan Rahimsin...
Seni seviyorum Allahım...Seni çok seviyorum.

Rabbimi çok seviyorum çünkü beni bir tek O(c.c) anlıyor...
Çünkü Rabbim bir tek beni yalnız bırakmıyor
Çünkü Rabbim kimsesizler kimsesi...
Sığınacak tek kapım,
Dayanacak tek dayanağım...
Derdimin tek dermanı...

Ben Rabbimi çok seviyorum
Rabbim ne olur Sen de bu günahkar kulunu sev...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
ben rabbimi çok seviyorum ama bir türlü dünyevi nevsimden kurtulamıyorum ne yapabilirim

Adamın biri, annesini öldürür. “Niye anneni öldürdün?” diye sorulduğunda “Zina yapıyordu.” der. “Anneni öldüreceğine beraber olduğu adamı öldürseydin.” dediklerinde ise şu cevabı verir: “Her gün bir adam mı öldürmeliydim?”

Kıssayı nakleden Mevlâna, ardından şu hatırlatmayı yapar:”Ey insan!.. O kötü tabiatlı anne, senin nefsindir ki onun fesadı her tarafa yayılmıştır.”

Yani insan yaptığı yanlışların sebebi, suçlusu olarak buna sebep olan insanları , olayları, durumları görüp kendini temize çıkarmaya, en azından kendini vicdanen rahatlatmaya çalışır. Fakat bu kıssadan hareketle esasen insanın kendi nefsini terbiye etmesi lüzumu açıktır. Aksi halde ölene kadar kendisinin yanlış yapmasına sebep olan olay, durum ya da kişiler az ya da çok var olacaktır. Bunların az olması tabii ki kolaylık olur. Ancak tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Çünkü bunlar olacak ki sınav olsun ve iyiler, kötüler ayrılsın.

Gerçi nefsi öldürmek, yani onu bütün bütün susturmak pek mümkün değildir. Ama onu terbiye ermek, kötülüğe değil iyiliğe sevketmek hem mümkün, hem de gereklidir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Rabbimi çok seviyorum ama bir türlü dünyevi nevsimden kurtulamıyorum Sıkça tekrarlanan bir itiraftır bu...
Başkasına yapılmasa da kendi vicdanimizda devamli kendi kendimize soylenir dururuz..
İnsan doğruyu, yanlışı bildiği halde neden yanlşı seçmekten alıkoymaz kendini?

Oysa Kuran`da belirtildiğine göre insan seçimlerini kendisi yapmaktadır...
Şeytan sadece bize tavsiyede bulunur... Onu dinleyip dinlememek bize kalmıştır. ..

Bu durumda bir seçim yaparken seçtiğimiz günahı Allah`ın rızasına tercih ettiğimizi unutmamalıyız. ..
Mesela bir içkiyi, Zinayi..kadını-erkeği, faizi ve benzerlerini, Evrenleri ve bizi yaratan,hala yaşama şansı tanıyan, bize akıl, sağlık veren Allah`a tercih ettiğimizi düşünmeliyiz...

Çoğu zaman düşünmesek de o anda dünyevi zevkleri, Allah`ın sevgisine tercih etmekteyiz...
Ne yazık ki çoğu zaman da bunu yaparken "Nasıl olsa Allah affedici değil mi" diyerek kendimizi rahatlatırız. ..
Allah elbette affedicidir. Tövbeleri kabul edendir...
Ancak unutmayalım ki tevbelerde önemli olan hataları bilerek tekrarlamamaktır...

Biz kendimizi kandırsak da Allah yaptıklarımızdan haberdardır...
Günahı seçme anında bunları düşünürsek daha başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Son olarak bizi günaha sürükleyen, teşvik eden etkenlerden uzak durmalıyız...
Bu bir arkadaş da olabilir, sevgili de, kardeş de...
Allah yolundan alıkoyan birisini yakın dost edinmek kuşkusuz bizi doğru yoldan -farketmesek de- uzaklaştıracaktır...

Allah-in RAZI olacagi kisi..mekan ve toplumlarda olmaya cokca dikkat edelim..
anca oyle Nefsimizi bir nebze olsa da yenebiliriz diye dusunuyor bu fakir...

ALLAH CUMLEMIZIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN INS.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
nefsini yenmek için bol bol abdest al. seytan atestendir atesi suyu söndürür...
ALLAH YARDIMCIN OLSUN VE ALLAH KİMSEYE CEKEMEYECEĞİ YÜKÜ YÜKLEMEZ SENN SINAVINDA BU. ..
GEL SINAV KAGIDINI BURUSTURMA HAA NEDERSİN..
ALLAH SEYTANDAN IRAK EYLESIN NEFS ATINA GEM VURMAYI NASİP EYLESN...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Biz kendimizi kandırsak da Allah yaptıklarımızdan haberdardır...
Günahı seçme anında bunları düşünürsek daha başarılı olacağımızı düşünüyorum.
bizi günaha sürükleyen, teşvik eden etkenlerden uzak durmalıyız...
Bu bir arkadaş da olabilir, sevgili de, kardeş de,bulundugumuz cemiyet ve takildigimiz bir sanal sitte de olabilir..
Allah yolundan alıkoyan birisini yakın dost edinmek kuşkusuz bizi doğru yoldan -farketmesek de- uzaklaştıracaktır...

Kur’ani tabir olan “YAKLAŞMAYIN” uyarısı bizim için parola olmalı...
Bu uyarıyı dikkate almayıp, zamanla her türlü hayır ve iyiliği yapmayı istediği halde, ancak şer merkezlerine doğru çekilircesine giden bunca inanan insanın durumu bizlere çok şey anlatmaktadır...
Yarrabi nefsimize karsi cook Zayif iradeleyiz..bizi bize bir an olsa da Birakma!
Hayatın lezzetini ve zevkini istiyorsak, hayatımızı İmân ile hayatlandıralım..
farzlarla süsleyelim ve günahlardan çekinmekle muhâfaza edelim...ins.
Allah cc. Cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun...[/COLOR]

M

MEHMET1943

Kayıtsız
Misafir
Nefs hakkında

Nefsini bilen,Rab'bını bilir,Rab'bını bilen Allahı bilir.Burada bilmek;Anlamak,kavramak,idrak etmek,öğrenmek ,basiretin açılmasıdır.Nefsini ilk tanımaya başladığının hali,Nefs-i Emmare=Emir veren Nefs.Devamlı dünyevi isteklerin yerine getirilmesini emreder.Bilinç,yani kendini bilme hali ilk önce kendini bedende tanımaya başladığı için,kendini bu beden sanır ve bedenin ve şartlanmaların isteği doğrultusunda yaşamaya başlar....Nefsin yedi mertebesi vardır...Benim anladığım ve öğrendiklerim bu yönde.Doğruyu şüphesiz Allah bilir...Teşekkürler.Not;Yanlışım veya eksiğim varsa düzeltirseniz sevinirim...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Nefsini bilen,Rab'bını bilir,Rab'bını bilen Allahı bilir.Burada bilmek;Anlamak,kavramak,idrak etmek,öğrenmek ,basiretin açılmasıdır.Nefsini ilk tanımaya başladığının hali,Nefs-i Emmare=Emir veren Nefs.Devamlı dünyevi isteklerin yerine getirilmesini emreder.Bilinç,yani kendini bilme hali ilk önce kendini bedende tanımaya başladığı için,kendini bu beden sanır ve bedenin ve şartlanmaların isteği doğrultusunda yaşamaya başlar....Nefsin yedi mertebesi vardır...Benim anladığım ve öğrendiklerim bu yönde.Doğruyu şüphesiz Allah bilir...Teşekkürler.Not;Yanlışım veya eksiğim varsa düzeltirseniz sevinirim...

güzel ifade etmişsiniz. Fakat bu konular tasavufi ve ağır konulardır. Herkes tarafından anlaşılmasını beklememek lazım...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun..Mehmet kardesim cok guzel aciklamisiniz.. Ben de tasavvuf sevdalisiyim ve yazdiklarinizi cook da guzel anlatim tsk.

varlığın içinde ki yokluk gibiyim
kendimi bugün anlayamıyorum
içimde ki sızı büyüyor
derdim dert değil , dertsizlik
dertsizliğin içinde ki çaresizlik !

insan ilk once kendi kendini bilmeli, tanimali,zayif ve guclu yonlerini kesf etmesi lazım. "Nefsini bilen, Rabbini bilir" beyanından hareketle, insan, nerede, hangi durum karsisinda nasil tepki ve hareket edebilecegini kestirebilir..
Hayattan ne istediğini bilmeli, bir amaci ve gayesi olmali.. rotasiz hic bir gemi hic bir menzile varamiyacagini bilmeli...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Nefsin yedi mertebesi vardir..
1. Emmare
2. Levvame
3. Mülhime
4. Mutmainne
5. Radiye
6. Merdiye
7. Safiye

Bu yedi nefis mertebesinin her biri ayet ile sabittir.

“Nefsimi temize çikarmiyorum. Çünkü nefis asiri sekilde kötülügü emreder ”(Yusuf/ 53) ayetinde Allah Teâlâ Hazretleri Nefsi Emmare den bahsetmektedir.

“Kendini kinayan (pismanlik duyan) nefse yemin ederim ”(Kiyamet /2) ayetinde ise Nefsi Levvame den bahsetmektedir.

“Ona (Nefse) bozuklugunu ve korunmasini (isyanini ve itaatini) ilham edene yemin olsun”(Sems /8) ayetinde Nefsi Mülhime den bahsetmektedir.

Mutmainne, Radiye ve Merdiye den ise toplu olarak söyle bahsedilmektedir.

“Ey huzura kavusmus nefis (insan) ! Sen Ondan hosnut, O da senden hosnut olarak Rabbine dön. (Seçkin) kullarim arasina katil ve cennetime gir .”(Fecr /.27.30)

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Rabbimi seviyorum çünkü...

Rabbimi seviyorum çünkü o bana vesilerle dinimi öğretti.
boynu bükük bırakmadı hiç..
İnsanların merhametsizliğinde bana tek sığınacak kapı oldu...
Üzüldüğümde şefkat eliyle gözyaşlarımı sildi...
Ve bana ben onu çok seversem beni sevdiğimden çok seveceğini çeşitli araçlarla gösterdi...
Rabbimi seviyorum sevince tek mefaatsiz sevecek olan O(CC) çünkü...
Bana şah damarından bile daha yakın olduğunu Rahmetiyle hissettirdi...

Rabbimi seviyorum;çünkü o bana bağışlamayı öğretti..Nefret etmemeyi bahşetti. Günahlarımı affederse ki hakiki tövbe ettikten sonra o da olur...Sevginin onun için olacağını unuttuğumu bile unutturur günahımı bile unutturur..Rabbim sen beni aileme yaraşır işlerden ayırma,eşimin yüzüne bakabilmemi sağla,kardeşlerime bu yolda yardımcı olacaklardan eyle diye dua edebildiğim hiç sıkılmadan bütün isteklerimi dile getirebildiğim için seviyorum....

Üst Alt