Ben edebi edepsizlerden öğrendim.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
edepyahu.jpg

Edep güzel terbiye iyi alışkanlıklarla birlikte utanılacak hata ve ayıplardan korunmaktır...
İnsan zekasının kapısı olan edep inanan kimsenin eskimez giysisi en değerli süsü mağlup olmaz silahıdır...
Edep ve güzel ahlak inanca kuvvet ve parlaklık kazandırıp kötülüklerden korur...

İnsan ilişkilerinin şekillenmesinde önemli bir özellik olan edep kişinin kendisini ve çevresindekilerini sevmesi herkese layık olduğu ölçüde değer vermesidir...
İslam bilginlerinden bazıları edebi şöyle tanımlar:

Lokman Hekim'e sordular:
"-Edebi kimden öğrendin?"
Lokman Hekim cevap verdi:
"-Edepsizlerden öğrendim. Şöyle ki onlar insanların hoşuna gitmeyecek bir şey yaptıklarında ben onlar gibi yapmamaya çalıştım."

"Akıllı insan şaka yollu söylenen sözlerden de kendisine hisse çıkartır...
Ahmak ve câhiller ise kendilerine en güzel ve hikmetli nasihatler verilse bile oralı olmaz ciddiye alıp kendini düzeltmez...
Bu sözler onun kulağına masal gibi gelir.

İmam Kuşeyri: “Edep bir insanda iyi ve güzel huyların tamamının meydana geldiğinin görülmesidir.”

Mevlana: “Eğer adem oğlunun edebi yoksa adem değildir. İnsan ile hayvan arasındaki fark edeptir...
Göz gezdir ve Allah’ın kelamına “Kur’an’a” ayet ayet tamamına bak Kur’anın anlamı edeptir.” “Eğer şeytanı ayaklarınızın altında görmek istiyorsanız gözünüzü açın ve biliniz ki şeytanın katili edeptir.”

Hasan Basri: “Edep dinin gerçeklerini bilmedeki ince anlayış dünyanın geçici ve aldatıcı zevklerine aldanmadan Allah’ ı hatırlatan bilgiler edinmek için yapılan eğitimdir.”

İbnul Kayyim El Cevzi: “Kişi kendisini ve sevdiklerini ateşten korumak istiyor ise edebi öğrensin edebi öğretsin.”

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Ey Müslüman! Edep nedir diye arar sorarsan bil ki, edep, ancak her edepsizin edepsizliğine sabır ve tahammül etmektir ”
Mesnevî, IV, 771

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Allah güzeli de, çirkini de yaratmış!

Ya çirkin olmasaydı, güzelin kıymeti bilinir miydi ki?

Ya huysuz olmasaydı, iyi huylunun kıymeti?

Ya edepsiz olmasaydı, edepli olmayı nasıl öğrenebilirdi ki insan?

Şu kötü âhir zamanda;

Bilinmeli edepli, güzel ahlaklı insanların kıymeti!!!

Üst Alt