Bakara suresi 257. Ayet

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M

MEHMET1943

Kayıtsız
Misafir
Bakara suresi 257.ci ayet mealen şöyle ; 'İman edenlerin velisi Allahtır.Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.Küfredenlerin ise dostları tağutlardır.Onları nurdan karanlıklara çıkarır.' Bu ayetteki KARANLIK ve NUR kelimelerini nasıl anlamalıyız?...Teşekkürler...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
KARANLIK= Kötülük ve şer

NUR= İYİLİK, AYDINLIK, KURTULUŞ olarak anlıyorum.

M

MEHMET1943

Kayıtsız
Misafir
Bakara Suresi yorum

Küfredenlerin dostları ise tağutlardır.Tağut=PUT olarak anlamaktayım.PUT un tarifi; Maddenin nezdinde var olduğuna inanılan gücün adına put denir.Elimize 100.Dolar alalım,bu kağıt doların 100 dolarlık satın alma gücü olduğunu bütün dünya insanları kabul eder.Yakalım bu kağıdı,ne oldu?İnandığımız güç yani put yok oldu.Hz.Rasulullah(a.s) tebliğden önceki cahiliye döneminde mekkede müşrikler elleriyle yaptıkları kurabiyelerin nezdinde var oldukları güce(Puta)tapıyorlar,acıkıncada kurabiyeleri yiyiyorlar,gücte ortadan kalkıyormuş. Günümüzde insanların ekseriyeti 'Parasız hiçbişey olmuyor ' diye paranın ve değerli olduğu kabul edilen satın alma güçlerinin peşinden koşarak Ahirete ait neleri kaybettiklerinin farkında değiller.Acaba bütün bu olanların farkındamıyız? Cumanı cumamı mübarek olsun.Allah(c.c)cümlemizin MUİN i olsun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun aynen katiliyorum..
"Günümüzde insanların ekseriyeti 'Parasız hiçbişey olmuyor ' diye paranın ve değerli olduğu kabul edilen satın alma güçlerinin peşinden koşarak Ahirete ait neleri kaybettiklerinin farkında değiller.Acaba bütün bu olanların farkındamıyız?"

Kuzey Amerikada yasiyorum ve burada en buyuk Tagut nedir ?diye sorarsaniz..Dolar derler...Materyalizm dunyasinda yasadiklarini unutmiyalim..
paranin aldigi insanlarin serrinden Allah a siginalim...

Yakamoz

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
SÖZDE BİLİGİ ALMAK İÇİN SORULAN SORUNUZ
Bakara suresi 257.ci ayet mealen şöyle ; 'İman edenlerin velisi Allahtır.Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.Küfredenlerin ise dostları tağutlardır.Onları nurdan karanlıklara çıkarır.' Bu ayetteki KARANLIK ve NUR kelimelerini nasıl anlamalıyız?...Teşekkürler...

VE KENDİ SORUNUZA YİNE KENDİNİZ CEVAPINIZ
Küfredenlerin dostları ise tağutlardır.Tağut=PUT olarak anlamaktayım.PUT un tarifi; Maddenin nezdinde var olduğuna inanılan gücün adına put denir.Elimize 100.Dolar alalım,bu kağıt doların 100 dolarlık satın alma gücü olduğunu bütün dünya insanları kabul eder.Yakalım bu kağıdı,ne oldu?İnandığımız güç yani put yok oldu.Hz.Rasulullah(a.s) tebliğden önceki cahiliye döneminde mekkede müşrikler elleriyle yaptıkları kurabiyelerin nezdinde var oldukları güce(Puta)tapıyorlar,acıkıncada kurabiyeleri yiyiyorlar,gücte ortadan kalkıyormuş. Günümüzde insanların ekseriyeti 'Parasız hiçbişey olmuyor ' diye paranın ve değerli olduğu kabul edilen satın alma güçlerinin peşinden koşarak Ahirete ait neleri kaybettiklerinin farkında değiller.Acaba bütün bu olanların farkındamıyız? Cumanı cumamı mübarek olsun.Allah(c.c)cümlemizin MUİN i olsun...
MEHMET KARDEŞ, ASLINA BAKARSANIZ BENDE BURADA BİR SORU SORACAKTIM AMA MİSAFİR BÖLÜMÜNÜ İNCELEDİM MAŞALLAH SİZ BİRYIĞIN SORU SORMUŞ VE BAZILARINADA YİNE KENDİNİZDE CEVAP VERMİŞSİNİZ, BENİM KAFAMA TAKILDI ACABA DİYORUM, SİZ BİR ALİMSİNİZDE BÖYLE İSLAMİ BİR SİTEDE İSLAMİ SORULAR SORARAK BURADAKİ KİŞİLERİ DİNİİ BİLGİLERİ VARMI YOKMU DİYE İMTİHANMI EDİYORSUNUZ NAPIYORSUNUZ?hmmnn
HEM MİSAFİR OLARAK BUKADAR ÇOK KONU AÇIP SORU SORCAĞINIZA NEDEN ÜYE OLPUPTA BİLDİKLERİNİZİ BURADA PAYLAŞMIYORSUNUZ. BAKIN GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BEN MİSAFİR OLARAK SORMIYAYIM DİYE ANINDA ÜYE OLDUM HEM ÜYELİKDE ÜCRETSİZ...
İNANIN BEN SİZİ ÇÖZEMEDİM... SAYGILAR...

M

MEHMET1943

Kayıtsız
Misafir
Yakamoza Cevap.

Muhterem kardeşim;Ben kim ,Alim olmak kim.Öncelikle şunu bilmeni iisterim,her okuduğunu ve duyduğunu nakleden Alim değildir.Benim böyle bir iddiam yok,hiç bir zamanda olmadı.Ben sadece çok kitap okuyan,okuduklarımı hafızama,ezberime kaydetmekle kalmayıp,içeriği ve anlamları üzerinde düşünen,güncel ,günümüzdeki anlayışla bu okudukllarımı nasıl anlamalıyım diyen ve anlamaya çalışan sizler gibi biriyim.Ezberlemek ve ezberlediklerini tekrarlamak günümüzdeki insanlara ve insanlığa tam kapasite fayda getirmiyor.Günlük yaşamımızda ,Kur'an ayetlerini güncel anlayışımıza nasıl uygulmalıyız.?Üyede olurum inşalla..Vakti saati gelince.Belki haklısınız,hata yapıyorsam özel bi amacım yok.İnsanları imtihan etmek benim haddime değil.Ben kendi cahilliğimin ve acziyetimin farkındayım.Amacım,anlayışımı paylaşmak,aldığım tepkilerle kendime yön vermek.Umarım kendimi doğru ifade etmişimdir.Kimseye rahatsızlık vermek istemem.Hiçbir dernek,tarikat ve kuruluşa üye değilim.Kur'ana,Hz.Rasulullah(a.s) tabiyim.Ülkemin kanunlarına saygılıyım.Ben,dini konularda eğitim almadım ve İlahiyat Fakültesini de okumadım.Sıradan düz Lise mezunuyum.Üniversite birinci sınıftan terk ettim.Emekliyim.Sizlerden gelen cevaplarla bilgi dağarcığımı çoğaltmaya çalışıyorum.Kur'an daki bir ayet te Allah(c.c);(Ben dilediğimi yaparim) diyor.Bu ayeti anladıktan sonra,başka yorumlara gerek varmı?İnşallah soruna tatminkar cevap vermişimdir.Allah ın Selamı üzerimize olsun.Teşekkürler...

M

MEHMET1943

Kayıtsız
Misafir
Gönül Sızıma cevap.

Değerli kardeşim.Sizin beni anladığınızı düşünüyorum.Ve paylaştığımız bunca fikirlerin,öğrenmek veya öğretmek gayesine matuf olmadığını,bütün bu bilgilerin paylaşım olduğunu,amacımızın eşit ilişki düzeyinde iletişim ,sohbet olduğunu biliyorsunuz.Bu sitede kısa bir süre sohbetinize katılamıyacağım.Özür dilerim.İşlerimi halledince gene düşünce ve bilgi paylaşımımıza devam ederz inşallah...Allah(c.c)ın SELAMI üzerinize olsun.Not:Allah(c.c)ın yüzden bir eksik 99.isminden biriside SELAM=Yakîn Halini Yaratan=CENNET) anlamında düşünerek ifade ettiğimi bilmenizi isterim.Teşekkürler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
SÖZDE BİLİGİ ALMAK İÇİN SORULAN SORUNUZ

VE KENDİ SORUNUZA YİNE KENDİNİZ CEVAPINIZ

MEHMET KARDEŞ, ASLINA BAKARSANIZ BENDE BURADA BİR SORU SORACAKTIM AMA MİSAFİR BÖLÜMÜNÜ İNCELEDİM MAŞALLAH SİZ BİRYIĞIN SORU SORMUŞ VE BAZILARINADA YİNE KENDİNİZDE CEVAP VERMİŞSİNİZ, BENİM KAFAMA TAKILDI ACABA DİYORUM, SİZ BİR ALİMSİNİZDE BÖYLE İSLAMİ BİR SİTEDE İSLAMİ SORULAR SORARAK BURADAKİ KİŞİLERİ DİNİİ BİLGİLERİ VARMI YOKMU DİYE İMTİHANMI EDİYORSUNUZ NAPIYORSUNUZ?hmmnn
HEM MİSAFİR OLARAK BUKADAR ÇOK KONU AÇIP SORU SORCAĞINIZA NEDEN ÜYE OLPUPTA BİLDİKLERİNİZİ BURADA PAYLAŞMIYORSUNUZ. BAKIN GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BEN MİSAFİR OLARAK SORMIYAYIM DİYE ANINDA ÜYE OLDUM HEM ÜYELİKDE ÜCRETSİZ...
İNANIN BEN SİZİ ÇÖZEMEDİM... SAYGILAR...

Selamun aleykum Gonul Dostlarim..ve tekrardan Hosgeldiniz Yakamoz kardesim...
Misafir kardesimiz soru sorup bizlerin fikir ve dusuncesini ogrendikten sonra tabiki kendi ilmi ,dini bilgisini de ekliyebilir diye dusunmekteyim..
Ben de oyleyim.. Hem soru sorar ve en sonunda kendim de cevap veriririm..
islamiforumlar.net de en cok bu fikir ve dusunce ozgurlugu tartisma platformunu seviyorum..
Uyeler insana kufur etmeyip onur kirici bir sey yazmadigi surece uyeler silinmiyor ve banlanmiyor...
Allah cc. cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Muhterem kardeşim;Ben kim ,Alim olmak kim.Öncelikle şunu bilmeni iisterim,her okuduğunu ve duyduğunu nakleden Alim değildir.Benim böyle bir iddiam yok,hiç bir zamanda olmadı.Ben sadece çok kitap okuyan,okuduklarımı hafızama,ezberime kaydetmekle kalmayıp,içeriği ve anlamları üzerinde düşünen,güncel ,günümüzdeki anlayışla bu okudukllarımı nasıl anlamalıyım diyen ve anlamaya çalışan sizler gibi biriyim.Ezberlemek ve ezberlediklerini tekrarlamak günümüzdeki insanlara ve insanlığa tam kapasite fayda getirmiyor.Günlük yaşamımızda ,Kur'an ayetlerini güncel anlayışımıza nasıl uygulmalıyız.?Üyede olurum inşalla..Vakti saati gelince.Belki haklısınız,hata yapıyorsam özel bi amacım yok.İnsanları imtihan etmek benim haddime değil.Ben kendi cahilliğimin ve acziyetimin farkındayım.Amacım,anlayışımı paylaşmak,aldığım tepkilerle kendime yön vermek.Umarım kendimi doğru ifade etmişimdir.Kimseye rahatsızlık vermek istemem.Hiçbir dernek,tarikat ve kuruluşa üye değilim.Kur'ana,Hz.Rasulullah(a.s) tabiyim.Ülkemin kanunlarına saygılıyım.Ben,dini konularda eğitim almadım ve İlahiyat Fakültesini de okumadım.Sıradan düz Lise mezunuyum.Üniversite birinci sınıftan terk ettim.Emekliyim.Sizlerden gelen cevaplarla bilgi dağarcığımı çoğaltmaya çalışıyorum.Kur'an daki bir ayet te Allah(c.c);(Ben dilediğimi yaparim) diyor.Bu ayeti anladıktan sonra,başka yorumlara gerek varmı?İnşallah soruna tatminkar cevap vermişimdir.Allah ın Selamı üzerimize olsun.Teşekkürler...

Allah RAZI olsun aynen size katiliyorum..

"Ben sadece çok kitap okuyan,okuduklarımı hafızama,ezberime kaydetmekle kalmayıp,içeriği ve anlamları üzerinde düşünen,güncel ,günümüzdeki anlayışla bu okudukllarımı nasıl anlamalıyım diyen ve anlamaya çalışan sizler gibi biriyim.Ezberlemek ve ezberlediklerini tekrarlamak günümüzdeki insanlara ve insanlığa tam kapasite fayda getirmiyor.Günlük yaşamımızda ,Kur'an ayetlerini güncel anlayışımıza nasıl uygulmalıyız.?"

Bizlerden niye bir Mevlana, bir yunus emre gibi Gonul insanlarimiz cikamiyor..
bir zamanlar alimlerimiz vardi...onlar sadece baskalarinin yazilarini koopya edip yazmiyorlardi okuyorlar..dusunuyorlar... tefekkur ediyorlardi...
gunumuzde insanlar hazirciliga alismis.. baskalarinin fikir ve duygulari ile yasiyoruz..
yahu bizler tefekkur engelisimiyiz?
niye Ben de yildizlara bakip Rabbimi tasavvur edemem..
niye bir ayeti okurken ibret alamam...

"EGer siz ALLAH'in dinine yardim ederseniz ALLAHta size yardim eder, ayaklarinizi saGlam tutar" (Muhammed/7)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Değerli kardeşim.Sizin beni anladığınızı düşünüyorum.Ve paylaştığımız bunca fikirlerin,öğrenmek veya öğretmek gayesine matuf olmadığını,bütün bu bilgilerin paylaşım olduğunu,amacımızın eşit ilişki düzeyinde iletişim ,sohbet olduğunu biliyorsunuz.Bu sitede kısa bir süre sohbetinize katılamıyacağım.Özür dilerim.İşlerimi halledince gene düşünce ve bilgi paylaşımımıza devam ederz inşallah...Allah(c.c)ın SELAMI üzerinize olsun.Not:Allah(c.c)ın yüzden bir eksik 99.isminden biriside SELAM=Yakîn Halini Yaratan=CENNET) anlamında düşünerek ifade ettiğimi bilmenizi isterim.Teşekkürler...

inşallah ayrılık uzun sürmez kardesim..
en kısa zamanda görüşmek dileğiyle...
Müminin kalbindeki muhabbet, kendi Zâtına muhabbet eden Rabbimizin muhabbetidir...Muhabbet sevmektir. Sevmek için tanımak gerek...Vesselam..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
hayatta hergün yeni birşeyler öğreniyoruz‚ ağlamayı‚ gülmeyi‚ sevmeyi‚ kaybetmeyi ve kendimizi yeniden bulmayı...
Bu sitede her gün yeni birşeyler katıyor hayatımıza umudu‚ sevinci‚ yaşamayı‚ gülümsemeyi‚ sevmeyi en önemlisi paylaşmayı ve paylaşarak öğrenmeyi‚ emeği geçen herkesin yüreğine sağlık ..
evet biraz zamanimi aliyor ama unutmiyalim ki.. her guzelik..her nimet kulfeti ile gelir..
Allah cumlemizden razı olsun ..

rabbim sizlere kolaylıklar ihsan etsin.nasiplenecek çok güzel bilgiler var.masa/Allah...

M

MEHMET1943

Kayıtsız
Misafir
Gönül Sızıma kATILIM HAKKINDA.

Yazdılarınıza bütün Kalbimle Ruhumla katılıyorum.'Allahım(c.c)ne istiyorsan benden,onu istiyorum Sen den' Bu duanıza aynen katılıyorum.Bu duanın anlamını biraz açarmısınız.Hiç şüphe yokk ki bu duanın çok zengin ve çeşitli anlayış teşitliliği vardır.Ben de şu anlayışla yorumladım . Allah'ın(c.c) ahlakıyla ahlaklanalım..Arapça orijinalini de yazmışsınız.Ben arapça bilmediğim için malesef okuyamıyorum.Ama olsun,Sizlerin türkçe mealen yazması sayesinde ,bizlerde nasiplenip,türkçe anlayıp düşünüyor,tefekkür yoluyla yakîn elde etmeye gayret sarfediyoruz.Durmak yok,Menzile(Allah'a(c.c) )ermek için yola devam...Allah(c.c) ilmini,sanal alemde,(Biriside bu İslamiformlar stesinde )paylaşmakla ,Hz.Rasulullah'ın bize öğrettiği farzlarıda yerine getirmiş oluyoruz,diye düşünüyorum...İnşallah sizden aldığı m feyz ve teşfikle daha çok anlyışlarımızı paylaşırız inşallah...Allah(c.c) Muinimiz olsun.Cumanız,Cumamız mübarek olsun....Teşekkürler...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül Sızım,Özel Kardeşim e Cevap.

'Allah(c.c) Mümin Kulunun Kalbinde kendisinden başkasının olmasını istemez.Değil kulunun kalbinde para,mal,mülk ,bütün dünya malının olmasına razı olmaz.Sahiplenme duygusunu zihnimizden silip,yerine emanetci anlayışını yerleştirelim.Diye düşünüyorum...(Alıntı) .Allah(c.c) Muinimiz olsun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hosgeldiniz gelisinize cook sevindim Elhamdullilah...
Kimin kalbinde Allah varsa onun muiyni (yardımcısı) Allahtır! ....
“ALLAH'IM NE İSTİYORSAN BENDEN ONU İSTİYORUM SENDEN”
fakat bu sozu bu duayi AHIRINDE YASADIGIN
BATININDA MÜŞAHEDE ETMELISINIZ ki iyice anliyabilesiniz..

INSAN ZAHIRINDE YASADIGI ZAHIRINDE MUSAHEDE ETTIGI
HALKIYETLE HAKKI GOREMEYIZ HAKKIYETLE HALKI GÖRÜR..bunu unutmayin..
"Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla"
LA HAVLE VELA KUVVETE ALLAHIM BANA KUVVET VER...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Alem ancak ilimle anlaşılabilir. İlim arttıkça da âlemler değişir ve çoğalır. İşte biz bu ayrı ayrı âlemleri süratle bir noktada toplayabildiğimizde insan oluruz."

Yakamoz

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
harikaaNihayet aramıza hoşgeldiniz kardeşim,
aramıza katılmanıza şahsen memnun oldum, sizin foruma üye olmanızı istememde gayem kalıcı olmanız için ve sizin bilgilerinizden bizlerinde istafade etmesi için,di, biliyorsunuz misafirler kalıcı değildir :) gerçi hiçbirimiz kalıcı değilizde işte xxzzl..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aynen katiliyorum yakamoz kardesim..

Uzun ince bir yoldayım
Gidiyorum gündüz gece
Bilmiyorum ne haldayım
Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda
Yürüdüm aynı zamanda
İki kapılı bir handa
Gidiyorum gündüz gece
...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Elhamdülillah. Maşallah. Barekallah. Subhanallah.
Allah-u Ekber!

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül Sızım,Allah(cc) kelamı(Allahca)(cc) olan Elhamdülillah=Benim dilimde(Şuur ve bilincimde) kendini hamdeden Allahtır.Ancak Allah hakkıyla kendi kendini hamdedebilir,diye anlıyorun.(Alıntı) Suphanallah=Allah(cc) kendi ESMA'sından yaratmış olduğu hiçbir yarattığı ile kayıt altına alınamaz,bu Allahtır(cc) denemez.Bu meyanda denir ki:'Ayan-ı Sabite vücut (Fizik beden)kokusu almamıştır.(Vahdet-i Vücud anlayışı,yukarıdaki vücut anlamında değildir.) Allah-u Ekber=Allah ismi ile işaret edilenin EKBER oluşu sınırsız ve sosuzluk kavramları ile dahi anlatılamıyacağından (İzafi ve göresel kavramlar kıyaslanmaya işaret eder.Allah(cc) kıyaslanmaktan münezzehtir. Eşi benzeri,dengi yoktur)ancak EKBER kelimesi ile anlaşılabilinir.Sonsuz boyutsal alemlerin sonsuz büyüklükleri dahi yetersizdir EKBER in işaret ettiği manayı açıklamaya..Sadece idrak edilemeyeceğini idrak ederiz..diye düşünüyorum..(Alıntı)Allah(cc) tan sağlık ve mutluluk dilerim.Hoşça kalın...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Konu paylaşımlarını forumda yapalım inşAllah.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt