Asi Çocukla nasıl başa çıkılır?

suzzy

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Asi çocukla nasıl başa çıkılır? Asi çocuğun eğitimi hakkında.
Herkese Merhaba,
Konunun neresinden başlayabilirim bilmiyorum ama aranızda çok tecrübeli insanların olduğu kanaatindeyim. Fikirleriniz değerli benim için.
Benim Kuzenim çok erken yaşta evlendi ve ayrıldı. Oğluna bir süre kendisi baktı, sonra geçindiremedi çalışması gerekiyordu, annesine bıraktı fakat üvey dedesi kabul etmedi. Babası yeniden evlendi yine de aldı fakat yeni eşi çocuğu kabul etmedi. En son çocuğu sosyal hizmetlere vereceklerdi ki annem kıyamadı. Annem başka şehirde yaşıyor okul nakli vs. hepsini halletti kendi yanına aldı şimdi annem bakıyor. Bahsettiğim çocuk erkek ve 8 yaşında. Ama çok asi. Annesi de öyleydi yaramazlık çocuklara genlerden geçebilen birşey mi?
İstediği birşey olmayınca; Zaten beni kimse istemiyor, Beni almasaydın o zaman, Beni at dışarı o zaman.. gibi cümleler sarfediyormuş. Sinirlenince annemi babama şikayet ediyormuş. Olayları abartarak anlatma huyu varmış. Ve konuşulanları zamanı gelince konuşan kişinin aleyhinde kullanıyormuş. Bu konu da çok akıllıymış gghhn.. kapıları çarpıyormuş, misafirleri evden kovuyormuş vs.. Annem hiç böyle huyları olduğunu bilmiyordum dedi.
Annem iyilik yapmak istedi, hala da vazgeçmiş değil ama zor başa çıkıyor. Psikologa/ Pedagoga götürmek istiyor.
Nasıl bir tutum sergilenir? Bu tarz asi çocuklarla nasıl başa çıkılır?:bilmemm:.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
merhaba ayni durumda olan, benzer şartlardan gelmiş geçmiş 8 yaşında erkek çocuğa koruyucu annelik yapmaktayim..
çok zordu bunun kahrini ben 2.000 dolar için çekemem diyerek onu geri götürdüm....sosyal hizmetler ..zaten bekliyorduk dediler siz 12 koruyucu evsiniz..
trauble child problem çocuk kim ister ki..? O an kendimden utandim..

kendimi onun yerine koydum bir an..o istemedi, bu istemedi, istenmemek, sevilmemek, bela ,problem ,gereksiz, faydasiz insan olmak ne kadar zor olmali idi.. oysa 8 yaşında bir çocuk sadece anne ister, sevgi, ilgi, birisi tarafindan önemsenmek övülmek insan yerine konmak, dinlenmek duyun beni !ben burdayim varım işte demek isterdi..

Kimsesizlerin Kimsesi Allahtır !..8 Yaşında Çocuk Ne İster ? bu çocuğa Cennet yurdunda cehennemi yaşatanlar onu bu ruh haline cevirenler hiç mi sorumlu,Suçsuz değiliz bu Çocuk bizlerin eseri...biz onu böyle yaptik!!biraz duyarlı,biraz vicdanli biraz da insan olabilseydik...
bol. bol sevgi, ilgi,verin ,dua edin ,olay ve davranışları kişisel ALMAYIN ...
sabırlı olun Psikologa/ Pedagoga götürmek gerekir..

Bu çocukların erken yaşta yaşadığı bu olumsuzluklar ileride telafisi mümkün olmayan yıkımların temelini oluşturuyor. Dikkat ederseniz bir psikologa gidildiğinde hemen konu çocukluk yaşantısına geliyor. Yani psikologlar bireylerin küçük yaşta yaşadığı olumsuzlukları araştırıyor. Bu olumsuzlukların birey üzerindeki etkilerini inceliyor.

Boşanmış ailelerin çocuklarında yüzde 30-40 psikolojik bozukluk gözükmektedir.
kurbanların kurbanıyız.. Özellikle erkek çocuklarda davranış bozuklukları daha fazla ön plana çıkmaktadır. Davranış bozukluğu içerisindeki çocuklar psikolojik olarak alkol ve madde bağımlısı olarak önümüze çıkmaktadır..demem o ki;Ne ekersek onu biçiyoruz........

suzzy

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Dünyada hala iyi insanlar var. İşyerimde bu konuyu yaydım. Maddi olarak destek topluyorum onun için. İşyerimdeki insanlara minnet etmek biraz onur kırıcı ama birilerinin onurunun kırılması gerekiyosa bir bireyin kurtulması/ düzelmesi/yararlı insan olması için bu ben olurum. Annesi babası baksın canım diyen insanlar da var. Ama herkes bu mantıkta olsaydı o çocuğa sahip çıakcak kimse olmazdı. Gözümüzün gördüğü, kulağımızın duyduğu hiçbir olaya duyarsız kalamıyoruz. Çok güzel bir noktayı vurgulamışsınız 'bireysel algılamamak gerek.' Anneme bende bunu özellikle ileteceğim.
Çok doğru. Bende psikoloğa gittiğimde bırakın çocukluğumu annemin bana hamileyken nasıl bir dönem içinde olduğunu sorguladı doktorum. Onun üzerine anneme sordum. Gerçekten de bana hamileyken çok sıkıntılı stresli bir dönem geçirmiş.
Allah sizinde yardımcınız olsun. Çok teşekkür ederim paylaşımınız için.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
insanlar,cennete hep kısa ve kolay yoldan gitmek istiyorlar.insan olmadan cennete giremezsiniz!!
Zaman gösterdi ki: Cennet ucuz değil!! mühim bir fiyat ister;
azık ister
gayret ister
sebat ister
sabır ister
devam ister
ciddiyet ister
fedakarlık ister ...
sevgi, çile ,zahmet isterde ister..
Her nimet külfet karşılığıdır..

Nasruddin Hoca Efendi damdan düştüğü zaman hekim bulması için koşuşturanlara “ Yok aman bana damdan düşen birini bulun o benim halimden anlar.”
siz yada sizden gelecek olan nesilden ayni tecrübeleri yaşamıcağınız garantisi var mı...

"Düşene tekme vurmak, zayıf düşmandan intikam almak, huyumuz değildir, aksine bizim ahlakımız; düşenlere yardım etmektir "Hz. Ali r.a.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Asabi çocuk olduğu gibi etrafa zarar veren, insanları rahatsız eden, etraftakilerin kendinden emin olmadığı çocuklar da var ki bunlar bizim çocuklarımız da olabiliyorlar!
Ne bileyim cidden çok zor!
Annede hüzün, babada hüzün, ailede hüzün.
Çok kötü bir durum vesselam.
Ne diyeceğimi bilemiyorum.
Ama şu kadarını söyliyeyim anne ve babalar çocuklarına ilgisizler!
Bunu gözlemleyebiliyorum!

Üst Alt