Arkadaşlarıma haksızlık yaptım hellallik alsam olur mu?

pisman

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
14 yaşındayım 8.sınıf öğrencisiyim. matematik öğretmeni herkese haftalık belli miktar soru verdi bana 550 soru vermişti. Ancak bu hafta sıkışıktım 3 sınavım ve 2 performans ödevim vardı. ancak 100 soru çözebildim . öğretmenimizde sinirli biri kızmasın diye daha önce yağtıgım sorularıda gösterdim. buda 475 soru etti. öğretmen ben ve 2 arkadaşıma + verdi sorularımızı çözdük diye ama ben anca 100 soru çözebilmiştim bu hafta .diğerleri önceki haftalardandı. haksız yere + almış oldum arkadaşlarımın hakkına girmiş oldum çok pişmanım . Eğer tüm sınıf arkadaşlarımda helallik alırsam telafi etmiş olur muyum lütfen yardımedin.
hy.. agla..:, Uzgunnn

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
enguzel_namaz_22.jpg

Selamun Aleykum Hosgeldiniz kardesim..
pisman olmak da bir erdemdir ama Kul Hakkinda helalik istemedikce sadece erdemliginde kalir..
evet dogruyu soyleyip helalik dilemelisiniz sonunda ölum yok ya ama helalik dilemezsen ahirette Hak Hukuk ve vebali vardir..

Nefis ve korkularina elbise giydirecek kadar dalacağına
Hakikati yaşayacak kadar uyanık ve cesur ol...
Ben güçlüyüm deyip gizli gizli ağlayacağına
vicdanina her daim esir olacagina
HAKKI ve dogruyu soyliyebilecek kadar mert insan ol...
Pısırık olup başkalarindan korkacagina kul HAKKINdan Allah tan KORK!!
haksız yere alinan ödul nefes ve ruhuna her an zincir olur..
Azalarını er kıl nefsine emredecek kadar cesur ol...ve dogruyu soyle,,
Hakkin adalet terasizi oyle ince ve hassastir ki bir kere dengesini bozdun mu artik hic bir zaman eskisi gibi olmiyacaktir...
nefsinin komutanı ol ki azaların sana itaat etmek zorunda kalsın..
Adalet terazisini vicdan kürsüsüne kur ve dinle önce
sonra HAKKca karar ver ve uygula gereğince....

İnsan istese dahi düşünce ve duygularını başkalarından saklayamaz. İnsanın bütün iyi ve kötü düşünceleri yüzüne akseder. Başkalarını kandırabileceğini sanan kendini kandırır.

Allah Senden RAZI olsun.. Samimiyettine Hayran oldum..
Allah Yar ve Yardimcin olsun.. Seni yine bekleriz..Vicdan sahibi guzel insan...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Güzel kardeşim, yapamadığın soruları en kısa zamanda çöz tamamla, cesaretini topla ve bütün samimiyetinle öğretmenine git ve durumu anlat. Bu durumdan çok rahatsız olduğunu ve pişmanlık duyduğunu söyle. veya yapabilirsen ders sırasında öğretmeninden izin isteyip sınıfa bir şey söylemek istediğini belirit ve durumu öğretmeninle birlikte bütün arkadaşlarınla da paylaş helallik iste. Çok rahatladığını hissedeceksin. Böyle bir davranış sergilersen hem vicdanın rahat edecek hem de arkadaşların ve öğretmeninin gözünde itibarın artacaktır.

pisman

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
abilerim yarın öğretmene durumu anlatacağım. Dua edin de Allah yardımcım olsun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Azalarını er kıl nefsine emredecek kadar cesur ol...ve dogruyu soyle
Hakkin adalet terasizi oyle ince ve hassastir ki bir kere dengesini bozdun mu artik hic bir zaman eskisi gibi olmiyacaktir...
Hadi bakalim kolay gelsin Allah cc. Yar ve Yardimcin olsun.. Sana kizarlarsa bile hy..
fark etmez cunku HAKKI Haksizlik yapar iken vicdanimizin sesinden ogreniriz...:tamam:.

pisman

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
arkadaşlar cesaretimi toplayamıyorum nolur yardım edin ağlamak üzeriyim ağladım hatta

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kardesim cesarettinizi toplamazsaniz omrunuz boyunca bu vicdan azabi ve eziklik icinde yasamaya mahkum olursunuz..
Biliyorsunuz Koruyucu Anneyim.. biraz once Manevi bir KIZIM in agladigini sinir krizi gibi bir duruma girdigini haber vermislerdi...
hemen yanina gittim Hayirdir ne oldu diye..
Bu Kizim liseye gidiyor ve Kendi Sinifinda bulunan bir musliman cocugu sevdigini ,ona cok guvendigini biliyordum..aralarinda bir yakin, bir dostluk, guven oldugunu da..
bu cocuk Sizin gibi Sinifta yuksek puan almasi icin bir konuda oyun, yalan, dolan yapmis..
tabiki her gercek eninde sonunda bir yol bulup ortaya ciktiginda bu Kiz onun ile iliskisini kesmis.. neden diye sordum Sana hic bir kotuluk yapmadiki
Senin hakkinda bir iftira mi atti niye bunu kisisel aliyorsun dedigimde..
sunu dedi..
_Dürüstlük En Büyük Fazilettir ..
Dürüst kişi; doğru ve özü sözü ,eylemi bir olur, olanı olduğu gibi yansıtır, gerçeği saklamaz, bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmez veya göstermez.
Dürüst olmak, samimi olmaktır...
Ben artik onun samimiyettine de inanmiyorum diyerek cook agladi..
Onu sevdigini de biliyorum ama bunu kabulenemiyor..Sevdiginin bir oyunbaz, yalanci oldugunu kendine yediremiyor...
ahh kardesim keske bu kardesimiz Senin gibi cesur olup dogruyu kendisi soyleyecek kadar erdemli olabilseydi...
bir gun bu gercek ortaya cikarsa inanin her kesin gozunde Yalanci, sahtekar damgasini yersiniz..
Size sunu tekrar soyluyorum..
Seytan bir acigini yakaladimi oradan girip baska kotuluklere KAPI acmaya calisacaktir..
hayatta yalan, dolan, oyun ile baslarsaniz inanin hep de oyle devam edersiniz...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
14 yaşındayım 8.sınıf öğrencisiyim. matematik öğretmeni herkese haftalık belli miktar soru verdi bana 550 soru vermişti. Ancak bu hafta sıkışıktım 3 sınavım ve 2 performans ödevim vardı. ancak 100 soru çözebildim . öğretmenimizde sinirli biri kızmasın diye daha önce yağtıgım sorularıda gösterdim. buda 475 soru etti. öğretmen ben ve 2 arkadaşıma + verdi sorularımızı çözdük diye ama ben anca 100 soru çözebilmiştim bu hafta .diğerleri önceki haftalardandı. haksız yere + almış oldum arkadaşlarımın hakkına girmiş oldum çok pişmanım . Eğer tüm sınıf arkadaşlarımda helallik alırsam telafi etmiş olur muyum lütfen yardımedin.
hy.. agla..:, Uzgunnn
ilginç::.selamu aleyküm değerli kardeşlerim, bu kardeşimizin öğretmeninden başka kimseden özür dilemesine, helallik istemesine gerek varmı? ben olduğunu sanmıyorum:imkansiz:.
çünkü bu kardeşimiz kendisinden başka kimin hakkına girmiş(yemiş)ki helallik istesin,
kardeşimiz anlattığına göre, daha önce yaptığı ödevleride gösterip sadece öğretmenini kandırmış oluyor, yani haksız yere + almış oldu ama diğer arkadaşları iyi not alamadılarsa bu kardeşimizle ne alakası var,ki niye bütün sınıftan helallik istesinxxzzl..
Bence bir fırsatını kollayıp + alayım diye yaptığı sahtekarlığı öğretmenine anlatmalı ve ondan özür dileyip helallik almalı diye düşünüyorumhmmnn

pisman

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Biraz üstü kapalida olsa öğretmenle konuşup artımı sildirdim

Üst Alt