Annemin adına kurban kesmek

Latalie

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm kardeşlerim, bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. 2 sene önce işe girdim kazancım yerinde çok şükür, bekarım ailemden kopmadım, kurban bayramlarında kendi adıma değilde annemin adına 2 senedir kurban kesiyorum. Bazı kişilere sordum (hoca,imam vs) bekar kızsan ve evi ayırmadıysan annenin adına kesebilirsin dediler, kimileride olmaz ev adına olur dedi. Kimisi de kendi adına olur dedi ama ben kendi adıma niyetlenmedim, sonuçta vekalet de vermedim. Kurban kesilirken ben şimdi annemin adına kurban kestiremez miyim? cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamın aleyküm kardeşlerim, bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. 2 sene önce işe girdim kazancım yerinde çok şükür, bekarım ailemden kopmadım, kurban bayramlarında kendi adıma değilde annemin adına 2 senedir kurban kesiyorum. Bazı kişilere sordum (hoca,imam vs) bekar kızsan ve evi ayırmadıysan annenin adına kesebilirsin dediler, kimileride olmaz ev adına olur dedi. Kimisi de kendi adına olur dedi ama ben kendi adıma niyetlenmedim, sonuçta vekalet de vermedim. Kurban kesilirken ben şimdi annemin adına kurban kestiremez miyim? cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun..
Aleykümselam,
Hanefi âlimlerinin görüşlerine göre, aile içinde, şahsı adına kimin serveti varsa kurban onun adına kesilir. Aile içinde her zengin şahıs, kendi adına kurbanını kesmekle mükellef olur. Ailede kendi adına serveti bulunmayanların ise hiçbirine kurban gerekmez. Yani zengin olmayan aile fertleri kurbanla mükellef olmazlar...

Diyelim ki servet, aile reisinin şahsına aittir. Öyle ise kurban borçlusu da servetin sahibi olan aile reisidir. Aile içinde serveti olmayan ötekilerin kendi adlarına kurban kesme mecburiyetleri söz konusu olmaz.

Bu sebeple de serveti olmayan aile fertlerinin kurbanı kendi adlarına kestirmek istemelerine gerek olmaz. Çünkü böyle bir mükellefiyetleri söz konusu değildir. Bilindiği üzere borç kimin ise ödeme mecburiyeti de ona aittir. Borcu olmayanın ödeme mecburiyeti de olmaz. Hanefi mezhebinin gereği budur.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Evlat kendi parası ile anne babası adına kurban kesebilir. Anne baba hayatta ise ve üzerlerine kurban vacip ise evlat anne ve babadan vekalet alarak kendi parası ile kurban kesebilir. Böylece anne ve baba vacip olan kurban sevabı aldığı gibi evlatta onlara hibe ettiği kurbanın sevabını alır.

Üst Alt