Anne ile ilgili hadisler

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Anne ile ilgili hadisler
Anne ve Baba Hakkı ile ilgili Bazı Hadisler Peygamber Efendimiz (SAV) buyuruyordular

“Babanın sevgisini muhafaza et Eğer o sevgi bağını koparırsan Cenab-ı Hak da senin feyz ve saadet nurunu söndürür”
Hadis şarihleri bu hadis-i şerifi de bir kimsenin babasının dostunun dahi dostluğunu devam ettirip ondan kesilmemesinin emin ve tavsiye buyurulduğu açıklamasında bulunuyorlar

“Sen de senin malların da babanındır”
Her baba ve büyükbaba muhtaç olduğu şeyi tayin olduğu şekilde oğlunun veya kızının malından alır Aralarında teklif yokturBazı evlatlar vardır ki babasına muhtaç olduğu şeyi vermek bir tarafa selamını bile almak istemez Din kitaplarımızda böyle bir hareketin yeri olmadığı için buna bir şey söylenemez yahut da söylenecek söz bulunamaz

“Şüphesiz üç şahsın duası Allah katında makbuldür:
1-Evladına babanın
2-Misafirin
3-Mazlumun duasıdır”
Bunların hayır dualarını istemek beddualarından kaçınmak lazımdır

Rasul (AS) efendimize: ilk önce iyilik edilecek kimdir? diye sorulduğunda cevaben: “Anandır anandır anandır Sonra baban sonra da yakınlık derecesine göre diğer yakınlarındır” buyurmuşlardır

“Kim kabirdeki babasını ziyaret etmek ve ona iyilik etmek isterse babasının dostları ile buluşsun onları ziyaret ederek hizmet etsin”
Böylelikle İslami ve milli dostluklar muhafaza olunur Zira ölen babanın mesleği ve dostlarının hakları korundukça insan milli karakterinin sevgisi ve İslami esaslar garanti altına alınmış olur

“Ana- babanın gönüllerini alan onlara güzel davrananlara müjdeler olsun Dünyada ömürlerinin bereketini görenler anasının ve babasının rıza ve dualarını alanlardır”

“Kebairin (büyük günahların) en büyüğü Allah’a ortak koşmak ana-babasına karşı asi olmak yalan yere yemin etmek ve birde hakim karşısında Allah’ın adını anarak yemin etmektir ki onunla sivrisineğin kanadı bile olsa başkasının hakkını alıkoymuş gibi olur İşte bu büyük günahlar insanın kalbinde kıyamete kadar bir ukde bırakır Eğer insansa!”
Hadisin şarihleri bu nevi yemini yalan yemin kısmına sokuyorlar

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
-Cahime dedi:
“Ey Allahın Resûlü! Harbe katılmak istiyorum, sana danışmaya geldim.”
“Annen var mı?”
“Evet.”
“Onun yanından ayrılma! Çünkü cennet, onun ayakları yanındadır.”
İbn Cahime radıyallahu anh. Nesêî.

-Esma: Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme sordum:
“Müşrik olan annem yanıma geldi. Ona yardım edeyim mi?”
“Evet. Annene yardım et!” buyurdu.
Esma radıyallahu anha. Buhârî.

-Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Kim üç kıza, ya da kız kardeşe, yahut iki kız kardeşe, veya iki kıza bakıp, onları güzelce terbiye edip yetiştirir, sonra da evlendirirse, cenneti hak eder.”
Ebû Saîd radıyallahu anh. Tirmizî.

“Kim, erginlik çağına erişinceye kadar iki kızı yetiştirirse, kıyamet gününde, o ve ben yanyana iki parmak gibi oluruz.”
Enes radıyallahu anh. Müslim.

“Yanında ana babası, ya da onlardan biri yaşlanıp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!”
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Müslim.

Üst Alt