Allahü Teala (c.c) bir kulunu severse;

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
İran’da yaşamış Velilerden Ebu İshak Şirazi hazretleri (Rahmetullahi Aleyh), bir gün sevdikleriyle sohbet ediyordu ki;
Allahü teâlâ bir kulunu severse, ona iki nimet verir, buyurdu.

Onlar nedir efendim diye sordular?

Buyurdu ki; birincisi, sevdiği bir kulunu tanıtır ona. Yani hakiki bir İslam alimini, Allah dostu bir Veliyi, tanıtır ve sevdirir onları. İkinci nimet, hayırlı bir iştir. Yani insanların dünyasına veya ahiretine faydası olan bir işte çalıştırır o sevdiği kulunu.

Daha çok severse efendim diye sordular?
O zaman dert ve bela verir ona ömrü nihayet buluncaya kadar sürekli dertlerden kederlerden geçer buyurdu.

Şaşırdılar; sevdiği kula mı dert bela verir efendim?

Evet; ama bu dertleri nimet bilir o kimseler. Dünya yüzünden nefret ederler Allahü Teala (c.c) dünyayı sevdirmez onlara bu yüzdendir ki ahiret için çalışırlar. Derd-ü belayı, “Kemend”e benzetmiştir büyükler. Cenâb-ı Hak, bu kementle tutup kendine çeker sevdiklerini.

nurderun

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın sevgisine mahzar olmuşsa bir kul ve tasavvuf yolunda hatrı sayılır da bir yol katetmişse o kula rahatlık batar.. O kula dünyaya dair güzellikler azap verir. Giydiği yeni bir elbise bile bedenini yakar, yaktığı gibi de Rabbiyle arasına perde iner yahut musibete gark olur.
Allah(c.c):
''Ben bir kulumu sevdiğim vakit sadakatini ölçmek icin ona dagların bıle dayanamayacagı dertler verırım. Şayet sabrederse onu kendıne veli ve dost eylerim, feryat eder isyan ederse onu perişan ederim...''

''Kahrı kime ise lutfu onadır
Ağlatırsa Mevlam yine güldürür...''

Üst Alt