Allahım: Bir bekleyiş içinde olanlara beklediklerini nasip et. - Hz.

Yurdagül

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm.
Hz.Yakubun ettiği dua çok manidar.Hatta tümüyle manidar.Peki insan neden bi bekleyiş içindedir? Önce birşeyleri aramakta sonra da aradığı şeye onu en yakın ulaştırabilecek şeyi neden beklemektedir? Olması için,ulaşmak için çok dua eder de sadece o dua etmiyordur ki? Kaç kişi vardır onun beklediğini bekleyen.Kaç kişi vardır İlahi aşka ulaşmak için önce beşeri basamağa ulaşmak isteyen.Peki kimdir hak eden? Diyelim ki 50 kişi aynı şeyi bekliyor (bu bir kişi de olabilir),aynı duayı ediyor, ama 1 kişi ulaşabılcek ancak, peki diğerleri nolcak? Nasıl unutacak, ümitleri nolacak? Bu bekleyiş ne zaman bitecek? Aklıma takıldı bu sorular aydınlatırsanız çok sevinirim)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
hatyazi.jpg

Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatırız..
Allahi Seviyoruz Ondan RAZI yiz deriz peki Sevdiklerimizi tek tek elimizden aldığında halen ;Kahrında hoş lütfunda hoş..Ya derd gönder yahut deva,
Kahrın da hoş lütfunda hoş.Hoştur bana senden gelen,Ya hilat-ü yahut kefen,Ya taze gül yahut diken,
Kahrın da hoş lütfun da hoş...diyebiliyormuyuz..?

Sabır imtihanlarını başarı ile verenlerin Allah'a olan sevgileri artar..Sabredebilmek için kulun Allaha yakın olması, yakın hissetmesi, Allahtan razı olması gereklidir.
İnsanın Allahtan gelen ibtilalara sabretmesi sahip olduğu muhabbetullahın derecesi ile doğru orantılıdır..

beşeri aşkın bir görevi bir gayesi bir Yaratılış sebebi vardır
Davut aleyhisselama, tek yaratıcı olan ve en güzel olan Allahu Teala şöyle buyurmuştur; Ey Davut; ben insanları beni keşfetsinler diye yarattım.

Beşeri aşk Allahı keşfetme noktasında kullanılacak en güzel araçlardan biridir.
Zira insanoğlu beşeri aşk ile aşkı tanıyıp, tecrübe edip ve aşkın kusursuza olması gerektiğini anlar ve kusursuz olanı fıtratı gereği aramaya koyulur ve sonunda
gerçek aşkı, yani gerçekten aşık olunması gereken kusursuzu bulur.

Beşeri aşk bir köprüdür gerçek aşk olan ilahi aşka...kusurlu bir insana aşık olduğunu zannedip bir ömür boyunca gerçek aşktan haberi olmayan şahıs, zavallıdır.
Beşeri aşkı tecrübe edip ilahi aşkı bulanlara örnek, tarih kaynaklarından yine Züleyhayı verebiliriz.
Züleyha gerçek aşkını görünce Yusuftan vazgeçti ve şöyle dedi; Ben Yusufa aşıkken ondan daha güzelini, daha kusursuzunu tanımıyordum.
Oysa şimdi ondan daha güzelini buldum? Ve Züleyha rabbine kavuştu. Gençliği ona geri verildi. Aşık maşuğuna cefa eylemez.

Beşeri aşkın sorumluluğu çok güzel bir sorumluluktur. İnsanoğlu hakikaten bu köprüden geçmeli ve Rabbini bulmalı.
Fii tarihinde zamaninda Ben de birine delice aşık olmuştum..Okyonuslar ötesinde biri idi.. ama Ben onu her yerde her zerrede görebiliyor, duyabiliyor ve hissedebiliyordum..
Sonra Bir gün onu Sevdiğimi bile söyliyemeden kaybettim..çok acı çektim ve sonunda anladim ki;Hayatta her şey Fani,gelip geçici olduğunu anladim..

HER ŞEY ve herkes geçici; bir tek SenHer şey ve herkes vefasız bir yolcu; bir tek Sen
Her şey ve herkes acımasız; bir tek SenHerkes unutur, bir tek Sen
Herkes seni bir şekilde ve şartli severken;Her halukarde Seven merhamet eden hic bir An yanliz birakmiyan Sen...

yüreğimi kanatan bütün acılar dolanıp dolanıp Sana çıkıyor..Sana açılıyor bütün kapılar, ve Seni soluyor aldığım her nefes, böylesine Seninle doluyken,
neden bu Sensizlik ? neden bu kimsesizlik,,neden bu içimde ki boşluk...
Bilirim Sana varılan yollar dikenli ve taşlıve Ben Sana kavuşmaya Manen, Ruhen hazır değilim..

Bu ayrılık, bu Seninle dolu Sensizlik harap ve bitap düşürdü beniBeni bende içimde ki beni bir bulabilsem..!
Şu dünyada sığınacak sağlam ve güvenli bir liman arayışım hiç bitmedi, tüm limanlar yüz çevirirken benden
Sen benden hiç yüz çevirmedin...Bu yetim kulunu ,yetimleri ile hiç bir zaman yalnız bırakmadın..

Bu gerçek ayın ondördü gibi ortadayken, neden benim yalancı liman arayışlarım?
Sevgimi har vurup harman savuruşum ve böylece ızdırabımı değersizleştirişim?
Ne kadar acı yaşadıysam bugüne kadar, hepsi Sana uzaklığımdan, Senden kopukluğumdan

Bu sürgün ,bu Gurbet çok yaktı canımı Görülemeyen, görülmedikçe kendini daha da çok haykıran gerçekler, dolanıp dolanıp çıkmaza sürüklenen yollar,
umutlanıp umutlanıp hayal kırıklıklarına uğramalarla dolu benim geçmişim
Senden uzak olunca görülmez olur ayın ondördü gibi ortada olan gerçeklerSenden uzak olunca bütün yollar çıkmaza girer.

Senden başkasına verince sevgimi; beklentilerimi, umutlarımı Senden başka fani bir şeyin omuzlarına yüklersem, hep ama hep hayal kırıklıkları bekler yüreğimi
Hangi fani sevgili hiç kimsenin düşünmediği, anlamadığı o kendime gurbet demlerimde hatırlar beni de teselli verir bana?
Hangi yalancı liman kabul edebilir beni olduğum gibi, bunca çok kusurlarımla,eksik ve günahlarımla ?

Ah SenDerdimin dermanı
Gönlümün sultanı Ruhumun sahibi, bedenimin mimarı
Bana Beni veren Ah Sen Hem derdim hem dermanım

Ah Sen Her şeyim
Bütün kusurlardan münezzeh olan
Sen böylesine kusursuz, mükemmel ve sonsuzken, yarattıkların bu kadar gaddar ve kibirli tüm kusurlarına rağmen
Sen bu kadar merhametli iken, en günahkâr kullarına bile açık kapı bırakıp, kabul ediyorken huzuruna...

Ah SenMerhametliler merhametlisi
Güzelliği, rahmeti, merhameti sonsuz olan! Senden uzaklığımdır tüm derdim

Bana yakınlığını ver. Lütfet de Senin sonsuz huzurunda olmanın eşsiz tadına varayım Yaralarımı sevginle sarayım
Ah Sen Sana muhtaç olan, yalancı ve fani sevgilerden usanmış kalbimi sevginle o kadar doldur ki, başka hiçbir şeye yer kalmasın

'aşk' yeter kül olmaya da kul olmaya da...
ilahi aşka ulaşınca beşeri aşkın hiçbir anlamının olmadığını fark edince. beşeri aşk her zaman yaralar ama ilahi aşk huzuru bulduğun aşktır.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah'ım..! Bir bekleyiş içinde olanlara, beklediklerini nasip et..! - Hz. Yakup (a.s)

Bir ömür boyu Seni bekliyorum..Sabrı cemille bekleyenlere Yusufun gömlegini gönder YA RAB!.
Gönül sızım...

Üst Alt