Allah'a saygı

Ahmed Refik

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'a saygı. Yüce Mevalamız bize kainatta sayısız nimetler bahşetmiş. Allah (C.C.) kullarını çok seviyor ve " Eşrefi mahluk" yani yaratılanların en şereflisi diyor. Şerefli kullarına ne büyük nimetler sunuyor.

Yüce Mevlamız, her nefes alış-verişimizde iki defa hayatımızı bağışlıyor. Eğer nefesi alsak vermesek öleceğiz, versek almasak yine öleceğiz. Yeme-içme, uyuma, sevme, eğlenme gibi nimetleri bir düşünelim. Görebilme, konuşabilme, yürüyebilme gibi sayısız nimetler karşısında Allah'a saygı ve hürmet içinde olmak en büyük fazilettir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu herşeyi kainata serpen Allah'a hamdolsun. Her türlü element, her türlü gıda, her türlü yiyecek her tarafa serpilmiş. Harika renklerle bezenmiş yaz meyveleri kış meyvleri, her türlü sebzeler ve hububatlar nimet değilde nedir!

Allah'a saygı ve hürmet ile hamdedip şükretmeliyiz. Bize bu kadar nimetleri sunan Allah'a karşı her hareketimizden mesul olduğumuzu unutmamalıyız.

Bebeklik halinizi düşünün: Hiçbirşey yapamayacak acizliktesiniz, açsınız ama ayağa kalkamıyorsunuz ki yemek yiyesiniz, yediniz altınıza yaptınız temizleyemeyecek kadar acizsiniz. İşte bütün bu ihtiyaçlarınızı zevkle severek öperek tiksinmeden yapan bir hizmetçi koymuş başınıza ve siz bu hizmetçiye "anne" diyorsunuz.

İhtiyaçlarınızı karşılayan ve evin direği gibi bir adam tayın edilmiş "baba" diyorsunuz işte böyle nimetleri bir düşünün ve Allahı hatırlayın ve sonsuz saygı hürmet içinde hamdedin.

Allah'a saygı bizim kulluk görevimizdir. Eşrefi mahluk olmamızın gereğidir.

İbadet etmek bizim ihtiyacımızdandır.

Namaz kılmak kalbin en iyi ilacıdır.

Oruç tutmak, bıçaksız ameliyattır.

Sadaka vermek, zekat vermek, varlığımızın sigortasıdır

Yaratılan herşeye saygılı olmak ve sevmek insanlık vazifemizdir.

Anne ve babaya saygı ve hürmet ve onlara yaşlılığında bakma Allah'a olan saygımızdandır.

Evlatlarımıza güzel isim vermek, en iyi şekilde eğitmek Allah'a olan saygımızdandır.

Komşulara iyi davranmak, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek Allah'a olan saygımızdandır.

Ülkeyi bayrağı Ordu'yu devleti milleti sevmek Allah'a olan saygımızdandır.

Emanete sahip çıkmak Allah'a olan saygımızdandır.

Unutmayalımki bu bedenimizde bize emanettir, sigara, içki ve düzensiz, ibadetsiz, uykusuz ve huysuz bir hayat ile bedenimizi çarçur etmeye hakkımız yok. Bu duygu ve düşünce de Allah'a olan saygımızdandır.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Ben de sizden tam da Allah i saymanizi ve insanlari da buna cagirmanizi istiyorum.

Bazi ayakkabi corap vs gibi urunlerde Allah yaziyor ve bu yapilan buyuk saygisizliktir, dusmanliktir Allah'a karsi.

Biz bu durumla ilgili ne yapabiliriz? bunun engellemesini saglamakla ilgili ne yapabiliriz?
Baska yerlerde de yaziyorum ama henuz donus almadim.

Üst Alt