Allah sevgisi

4747

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgilerin en yücesi Allah sevgisidir.

Annemizi-babamızı severiz. Çünkü onlardan ilgi ve sevgi görmüş, şefkat ve merhamet kanatları arasında büyümüşüz. Bizi büyütmede ve hayata hazırlamada hiç bir fedakarlığı esirgememişlerdir. Bunun için onları severiz.

Allah'ı niçin sevmeliyiz?

Şimdi düşünelim: bizi yaratan ve sayısız nimetler veren kimdir? Bizi akıl ve düşünce gibi üstün yeteneklerle donatan ve diğer varlıkları hizmetimize veren kimdir? Hiç şüphe yok ki, Allah Teala'dır. O halde, en çok sevgiye layık olan da O'dur. Bunun için O'nun her şeyden daha çok sevmeliyiz.

Allah'ı sevmek, O'nu bilmeye ve tanımaya bağlıdır. Çünkü insan, ancak bildiğini ve tanıdığını sever. Bunun için Allah'ı sevenler ancak O'na inananlardır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de söyle buyurulmuştur.

"İnsanlar arasında Allah'ı bırakıp O'na koştukları eşleri ilah olarak benimseyenler ve onları, Allah'ı severcesine sevenler vardır. Mü'minlerin Allah'ı sevmesi ise hepsinden kuvvetlidir."

Allah'ı nasıl sevmeliyiz?

Allah'ı seviyoruz demek yeterli değildir. Bunun bir belirtisi olmalıdır. O da gönderdiği ve görevlendirdiği son peygamber Hz. Muhammed'e uymaktır. Onun izinden gitmek ve güzel ahlakı ile ahlaklanmaktır. Bu aynı zamanda Allah'ın emirlerine uyup, yasaklarından da sakınmak demektir. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor;

"Ey muhammed, de ki: Allah'ı seviyorsanız buna uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah affeder ve merhamet eder."

Beniadem

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm Kardeşlerim Allahın rahmet ve bereketi üzerinize olsun inşallah. Eminim ki hepimiz Allah c.c seviyoruz ama gercekten kalibimizle ruhumuzla tam teslimiyetle seviyormuyuz ben bundan kendi namıma şüpheliyim çünkü seviyorum diyorum ama kör kuşun bile rızkını veren Rezzak olan rabbime tam güven duymuyormuş gibi rızık mal mülk endişesi duyuyorum bu nasıl bir sevgi o zaman. Hem ya Rezzak diyeceksin hem o Rezzağın vereceği rızıktan endişe edeceksin, hem mülkün tek sahibi diyeceksin hem mülkten endişe duyacaksın, hem namaza duracaksın perde kalkıp O Rahmanın huzuruna cıkacaksın, hem bunu yaparken hala dünyevi işler kafanda cirit atacak. İşte ben bunlarda dolayı kendimi Allah sevgi konusunda noksan görüyorum ama Yine öyle bir Rabim varki O merhametlilerin en merhametlisi işte böyle kendi sevgimden şüphe duyduğumda yine O Rahim olana sığınıyor ve bu eksikliğimden beni kurtarmasını ve doğacak azaptan beni korumasını diliyorum ve rahatlıyorum çünkü biliyorum ki onun rahmeti azabında çoktur.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm Selam. Konu çok güzel Açan kardeşimizden Allah razı olsun. Bu konuda az da olsa birşeylerim oldu fakat paylaşmaya çekiniyorum :) Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olurmuş. Selam ve Dua ile ..

Humanist

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm Muhterem Kardeşlerim,

Mübarek 3 aylara girdiğimizden beri oruca başladım.Allah kısmet ederse inşallah ramazan sounu kadar devam etmek için niyet ettim.
Namazlarımı kılıyorum %90 oranında sünnetleride kılıyorum.Allah Kabul etsin inşallah,
Lakin ibadetlerimde ne kadar konsantre olmaya çalışsamda her zaman olmamak kaydı ile vesvese geliyor.Ama Allaha dua ediyorum.İnatla ve sabırla Şükrederek ibadetimi gerçekleştireceğim diyorum.
Niye bunlardan size bahsettim.
Bu bir ilim iman etmek.Sabır mı gerektirir Allahı gün be gün daha cok sevmek yoksa yapmam gereken başka neler var?
Namaz kılarken ve ileride inşallah yuksek bir huşu içinde olmak tek istediğim Allahtan...
Allah sizden de razı olsun, fikrini beyan edeceklerden.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm es selam kardeşim aramıza hoş sefa getirdin.Senin kararlılığın düşmanını kızdırdığı için her hileye baş vuracaktır en büyük silahı vesvesedir seni yolundan alıkoymak için sen yoluna Allah cc şeytanın her hilesinden sığınarak devam et,o seni yolundan alıkoymaya çalıştıkça bil ki gitmemen gereken yol orasıdır verilen vesvese yolu yani....Derdi sana namazı bıraktırmak çünkü o müslümanım diye sözüyle müslüman olan iman ve İslam kaidelerini yerine getirmeye gelince
zorlanan kardeşlerimize yaptığını yani dinin direği namazı terk ettirerek imanımızı da çözmeye çalışıyor.Ne olursa olsun namazına sarıl Rabbim huzuruna gelen el açan huzurunda diz çöküp secde eden kendisini ''Rab''olarak bilen kuluna merhametinden ,Rahmetinden hiç tahmin edemeyeceğiniz kapılardan üzerinize yağdırır inşallah.Size tavsiyem Allah cc yüceliğini,kudretini yine ona sığındığınız da sizi geçirdiği iman kapılarının ardından kendiniz fark edeceksiniz bunun için samimiyetle dua etmeyi ,özellikle söylüyorum samimi ve doğru dua etmeyi asla ihmal etmeyin kulun Allah cc ile secdeden sonra kavuştuğu yer dualarıdır.Dualarda asla kabul edilmemezlik olmaz ,duam kabul olmadı diye düşünmeyin; ya bu dünyada yeri zamanı gelince ,ya ahirette yada daha iyisi ile yine zamanı gelince verilir.''Dua edin ki icabet edeyim''diyor yaradan o sözünden döner mi?
Sonra zikirler var ''siz beni anın ki ben de sizi anayım diyor''Rabbül alemin... Ne büyük nimettir sonsuz yücelikte olan varlık bizim gibi aciz zelil kulunu anıyor düşünün her şeyin kaybolup yaradan İle sizin aranızda hiç bir şeyin olmaması demek ,bu tarifsiz bir duygu kul için:)
Sabır her derdin ilacıdır kardeşim her kapıyı açan Besmeleyi şerif anahtarından sonra ikinci anahtardır,sabrı kuşanın inşallah...Bunlara başlayıp devam ettiğinizde huşu ile ibadetleriniz de gelecek ama ilim ,öğrenmeyi ,helale harama dikkat etmeyi atlamayın huşunun düşmanlarından biride haram dairesi dışına çıkmaktır.Şimdilik bu kadar zor görünse de sıra ile başlayın kendiliğinden kolaylaşıp keyiflenecektir iman yolunuz Rabbimin nuru ile aydınlanacaktır inşallah ''Bana yaklaşana daha çok yaklaşırım'' diyor Rabbül alemin ''o dilemeyince biz dileyemeyiz ''o dilemiş size de Hakkı ,hak yolu öğrenip amel etmeniz için dilemeyi nasip ediyor .İç içe nimet dolu bir kulluk yolu:) Selametle yerlerin ve göklerin sahibine emanet olun.

Humanist

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeşim Allah senden razı olsun,Cevabını okurken göz yaşlarımı tutamadım.Daha ilk gün yemin ettim Allah'ıma inatla sebatle sabırla devam edeceğim ibadetlerime tâki gönülümde yaradanımı tam anlamıyla hissedene kadar.
Zikir konusunda biraz bilgi verirmsn muhterem kardeşim.
Ben La havle ve la kuvvete illa billahil Aliyyil Azimi sıkça söylüyorum.Lakin belirli bir düzen içinde mi söylemem gerekir.
Birde sitemizdede vesvese ile ilgili bir zikir gördüm.Muhterem bir kardeşimiz yazmış.
70 kere Estağfurullağ ve 170 kere La İlahe İllallahul kuddus
bu zikre başladım.
Namazımı asla aceleye getirmiyorum konsantre olmaya çalışıp ne dediği anlamaya ve hissetmeye çalışıyorum.
Allah rıza için bunlar hakkında yorum ve yardımını bekliyorum.
Duam Kabul olmadı diye asla düşünmüyorum tek istediğim gün gelsin Cenab-ı Hakı kalbimde tam olarak hissediyim.
Dünya hayatındaki İyide kötüyüde veren o hepsini kabul ederim inşallah.
Vesveseden kurtulup tam iman ve ibadet edebilmek tek dileğimdir..
Sevgi ve Dua ile

Selamün aleyküm Kardeşlerim Allahın rahmet ve bereketi üzerinize olsun inşallah. Eminim ki hepimiz Allah c.c seviyoruz ama gercekten kalibimizle ruhumuzla tam teslimiyetle seviyormuyuz ben bundan kendi namıma şüpheliyim çünkü seviyorum diyorum ama kör kuşun bile rızkını veren Rezzak olan rabbime tam güven duymuyormuş gibi rızık mal mülk endişesi duyuyorum bu nasıl bir sevgi o zaman. Hem ya Rezzak diyeceksin hem o Rezzağın vereceği rızıktan endişe edeceksin, hem mülkün tek sahibi diyeceksin hem mülkten endişe duyacaksın, hem namaza duracaksın perde kalkıp O Rahmanın huzuruna cıkacaksın, hem bunu yaparken hala dünyevi işler kafanda cirit atacak. İşte ben bunlarda dolayı kendimi Allah sevgi konusunda noksan görüyorum ama Yine öyle bir Rabim varki O merhametlilerin en merhametlisi işte böyle kendi sevgimden şüphe duyduğumda yine O Rahim olana sığınıyor ve bu eksikliğimden beni kurtarmasını ve doğacak azaptan beni korumasını diliyorum ve rahatlıyorum çünkü biliyorum ki onun rahmeti azabında çoktur.
BeniAdem Kardeşim Allah senden razı olsun.
Sen ne hissediyorsan aynısını ben hissediyorum.
Senin gibi ifade etmem imkansızdı.
Allaha emanet Ol muhterem kardesim

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah cc sendende sonsuz razı olsun kardeşim;İmanın kuvvetlendikce çok istediğin Allah cc hissetme arzun gerçekleşecektir inşallah sen gayretinden ödün vermeden yoluna devam et.
''Namazımı asla aceleye getirmiyorum konsantre olmaya çalışıp ne dediği anlamaya ve hissetmeye çalışıyorum.''
Ne güzel bir gayret Allah'u teala senden razı olsun bak aşağıdaki hadisi şerifler yaptığının doğruluğunu gösteriyor.

İnsanların hırsızlıkta en kötüsü namazından çalandır.’
Sahabeler dediler ki:
−Ya Rasulallah! Namazından nasıl çalar?
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Namazın rukû ve secdelerini hakkıyla yerine getirmez’ buyurdu.”
Ahmed Müsned 5/310, Albânî Sahihu’l-Cami 997

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sahabilerine namaz kıldırırdı. Sonra onlardan bir grup ile oturdu. İçeriye bir adam girdi ve namaza durdu. Rukû etmeye ve (tavuğun yem gagalaması gibi) başını eğip kaldırarak secde etmeye başladı.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Bunu görüyor musunuz? Kim bunun üzere ölürse Muhammed’in dininden başka bir şey üzere ölmüştür. Kuzgunun leşi gagalaması gibi namazında başını eğip hemen kaldırır. Rükû edip secdesini (tavuğun yem) gagalaması gibi yapan bir ya da iki hurma tanesi yiyen aç insan gibidir. Bu onun açlığından neyi giderir?!’ buyurdu.”
Sahih İbni Huzeyme 1/332, Albanî Sıfatu Salati’n-Nebi 131

Zikirlere gelince en baş zikrimiz ''La ilahe illallah Muhammedün rasulullah''tır.Bu zikir ile iman kapısından girer müslüman oluruz.Diğer zikirler için hadisleri okuyarak öğrenebilirsin.Efendimize salavatı da günlük olarak tavsiye ederim sayı için bir şey diyemeyeceğim herkes farklı farklı şeyler söylüyor sen gönlünün kaldırabildiği kadar çekebilirsin bu illa başına oturup zikir yapmak ise kastın böyle ama müslüman her daim Allah lafzını tuvalet banyo gibi necis yerlerin dışında sayıya bağlı kalmadan okuyabilir.Allah cc günde bir kaç kez müminin kalbini yoklar imiş o anları da onun zikri ile geçiriyor olursun bu vesile ile inşallah....

''70 kere Estağfurullağ ve 170 kere La İlahe İllallahul kuddus
bu zikre başladım.''
Bu zikirler tövbe zikirleridir.efendimiz günde 70 kere tövbe istiğfar etmemizi hadisi şeriflerinde bildiriyor bizlere de tavsiye ediyor.
Senin yaptığın zikirde devamı gereken sığınma zikirlerindendir.Allah cc andıkca kalbin nurlanacak onu hissetme arzuna daha çabuk kavuşacaksın inşallah kardeşim Rabbim yar ve yardımcın olsun aklımıza geldikce diğer kardeşlerimde yazacaktır çünkü zikir yelpazesi çok geniştir ve çok ferahlık verir gönüllere selametle Rabbül alemine emanet ol kardeşim.

Humanist

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Senden Razı olsun Kardeşim,
Başka diyecek bisey bulamıyorum.Yine duygulandırdınız beni,,
Selametle İnşallah

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İslam'da merkezde Allahü Teala vardır. Dolayısıyla, insan bulunduğu ortam içersinde O'nun "vazettikleri"yle hayatını ve yaşamını kuşanır. İnsan bulunduğu hal ekseninde hangi halde olursa olsun durum değişmez.
Cumhurbaşkanı, Başbakan, Hakim, Savcı vs. olabilir... Dolayısıyla, makam ve mevki ne olursa olsun, bir müslüman için Allahü Teala o "hal"in merkezindedir.
Bir Başbakan insanları yönetecekse Allah'ın belirledği şekliyle insanları yönetecektir...
Bir hakim suçlu hakkında karar verecekse, Allah'ın belirlediği şekliyle kararını verecektir...
Dolayısıyla İslam'da merkezde Allah vardır ve Allah'a inanan ve iman edenlerin tamamı da "O'nun rızasını" kazanmaya gayret ederler.
İman, ibadet, kulluk, salih amel... vs... şeklinde...
Sevgi de böyledir...
Sevgi'de de merkezde Allahü Teala vardır...
Ve iman edenler sevgilerini, namazıyla, ibadetleriyle, cihadıyla vs. ikame ederler...
Allahü Teala sevginizi ve sevgimizi ziyade eylesin Rabb'im için...

NOT

Hümanizm'de merkezde "insan" ve "insan sevgisi" vardır diyeceğim ama şöyle tarih olarak maziye baktığımda, hümanistler "insan sevgisi"nde bir arpa boyu yol alamamışlardır..!!! Alamayacaklardır da...

Müslüman olup da "şuur-u ümmet"i ayakta tutanlar, Allah sevgisi ekseninde "sevgi-i insan"ı da hatasız ikame edebilmişlerdir...
Selamlarımla...

şiran

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın selameti,rahmeti 've hidayeti üzerinize olsun kardeşlerim
Aşığın önemli iki alameti vardır. Biri ölümü ister mevlana gibi. Diğeri" cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri. İsteyene ver anları. Bana seni gerek seni." der ve sevgiliyi görme arzusunu bütün cennet nimetlerinden üstün tutar Yunus Emre gibi. İnançta en güzel makam aşktır. Rabbim hepimizi bu makama eriştirsin. Amin

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hiçbir müslüman herhangi bir kulluğunu "cennet niyeti"ne ikame etmez zaten
Namaz, oruç, cihad, kurban, hac vs...
Cümlesine "Allah rızası" şeklinde niyyetlenir ve cümlesini de "Allah rızası"na havi ikame ederiz.
Neticede, böyle kimselere cennet ithaf edilecekmiş Allahü Teala tarafından, onu da memnuniyetle alır kabul eder orayı ebedi mesken ediniriz...
EMRE'nin yaklaşımı çok hoş değildir diye düşünüyorum... Allahü alem...

şiran

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
İhvan kardeşim hayirli geceler, Allahın selamı uzerine olsun. Senin bahsettiğin nokta itikadidir. Yunus Emre'nin şiirinde anlatmaya çalıştığı itikadi değil tasavvufidir. Bütün mutasavviflardaki satırlara dokülen bu hissiyat aşkın tecellisidir.

şiran

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Yunus Emre’nin Allah aşkı ile yandığı şiirlerinden anlaşılmaktadır.O, Rabbi ile hemhal olmuştur.Yunus’un tasavvufi felsefesinde mutlak sevgili Allah’tır.Tek derdi Hakk’a ermek ve vuslatı yaşamaktır.Bu nedenle Yunus için cennetin önemi yoktur.Şiirlerinde cenneti kesinlikle küçümsememekle beraber asıl maksadın Allah olduğuna vurgu yapar.

Cennet cennet dedikleri,
Birkaç köşkle birkaç hûri;
İsteyene ver anları,
Bana seni gerek seni!..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"Cennet cennet..." diyen kim..?

"Huri huri..." diyen kim..?

Allau Teala degil mi..?

Dolayısıyla EMRE'nin bu sözü batıl'dır..! Tehlikelidir de..!

mücait1

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Sevgisi

Allah Sevgisi

İnsan kendisine küçük bir ikramda bulunan ya da iyilik yapan bir kişiye dahi, bu güzel tavrından duyduğu memnuniyeti hemen göstermek ister. Örneğin kendisini evinde ağırlayan, ikramda bulunan birine minnet duyar; özellikle de ev sahibi ince düşünceli biriyse ve söylenmesine gerek bırakmadan o kişinin her ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılıyorsa... Bunun gibi, ciddi rahatsızlıkları olan bir insan da, doktorunun tedavisiyle şifa bulduğunda ona nasıl teşekkür edeceğini bilemez. Yine bir insan karşıdan karşıya geçerken, kendisini bir arabanın çarpmasından kurtaran kişiye hayatını borçlu olduğunu söyler, o kişiyi ödüllendirmek, ona olan minnettarlığını göstermek için elinden gelen herşeyi yapar.

Hasta ve muhtaç durumda olan bir insan, kendisine bakan, ihtiyaçlarını karşılayan kişiye, duyduğu minnet nedeniyle çok iyi davranır, saygı ve sevgi gösterir, yaptığı her iyilik için sürekli teşekkür eder. O kişiyi kesinlikle kırmak istemez. Her insan kendisine sürprizler yapan, güzellikler sunan, iyilikte bulunan kimseleri çok sever, onlara karşı saygıda ve ihtimam gösterme konusunda bir kusur etmemeye gayret eder.

Ancak bazı insanların unuttuğu çok önemli bir gerçek vardır: Bir insanı sevindiren, onu ağırlayan, ona güzel rızıklar, nimetler sunan, hoşuna giden bir manzarayı yaratan, her sabah uyandığında ona tekrar hayatını bahşeden, onu tehlikelerden koruyan, hastalandığında ona şifa veren, ilaçları vesile ederek ağrısını veya acısını dindiren canlı ve cansız tüm varlıkların sahibi olan Allah'tır. Bu nedenle insan sahip olduğu nimetler ve karşılaştığı güzellikler nedeniyle, sevgisini, saygısını, minnet duygusunu, vefasını ve şükranını Allah'a yöneltmelidir. Bir insana yardımı için teşekkür ederken, o kişiye bu yardımı ilham ederek rahmetini ulaştıranın Rabbimiz olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Allah bir ayette şu şekilde bildirmiştir:

Gerçek şu ki, göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır, diriltir ve öldürür. Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur. (Tevbe Suresi, 116)

Kuran'da Hz. İbrahim'in Allah'a olan duasında Rabbimiz'in insanlar üzerindeki bu rahmetini şöyle dile getirdiği bildirilmektedir:

Ki beni yaratan ve bana hidayet veren O'dur; bana yediren ve içiren O'dur; hastalandığım zaman bana şifa veren O'dur; beni öldürecek, sonra diriltecek olan da O'dur, din (ceza) günü hatalarımı bağışlayacağını umduğum da O'dur; (Şuara Suresi, 78-82)

YÖNETİM/UYARI: Lütfen başka bir siteden kopyalayıp buraya getirmeyin. Kendi emeğinizle yazacağınız birşeyler varsa buyrun.

Üst Alt