Allah rizasi icin bir nasihat..??

Jale1989

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamunaleykum..
Ben 23 yasindayim, 5 bucuk sene once esimle tanistim. Tanistiktan sonra konuyu babama actim, 6 ay sonra sozlendik ve sozle birlikte imam nikahimizi kiyildi.. Ondan yarim sene sonra nisanlandik.. Dugunumuz olmadi. Esimin ve ailesinin maddi durumu ve bazi seylerden dolayi.. Aramizi acmaya calisan cok oldu akraba etraftakiler vesayre.. Bizde nikah yapmaya karar verdik resmi nikah oldu ve esimin ve ailesinin yanina tasindim, babam o donem meger cok hastaymis anliyamadik..

Kendisi diyordu kizim ben seneye cikmicam diye, Allah korusun baba oyle konusma derdik. Zaten hep hastaydi.. Annem ve kizkardesim turkiyedeydi.. Haberleri vardi tabi ama o durumda esimin yanina tasindim. Babamin yanina cok gelip gidiyordum, aksatmadim hic. Sonra bir gun babam bayilmis ambulans gelmis bu adam abartiyor durumunda birsey yok demis doktorlar ve gulmusler. Sonunda babam dayanamadi bizim ev doktoruna soyledi ben cok hastayim siz anlamiyorsunuz oyaliyorsunuz dedi.. Ya beni hastaneye yonlendirirsin ya seni oldururum dedi. Bizim doktor vurdum duymazdi hic deger vermiyorlar burda.. Yonledirdiler. Hastahanedeki uzman doktor durumu anlatti fakat emin degoliz kesin delil gerekiyor kesinlestirmemiz icin dediler.. Derken testler hastane arasinda babam git gel yaparken baya zaman gecti ve bu sene birinci ayda kanser oldugu ortaya cikti..

Allah razi olsun esim izin verdi ve bir sure babamda gidip kaldim annemle kardesimle birlikte.. Bir gun uyuyorum ruyamda kardesim beni uyandiriyor kalk babam cok fena hastaneye gidiyoruz diyor, arabadayiz hastaneye gidiyoruz esimi ariyorum agliyorum ve babam acilde.. Uyaniyor cok sukur ruyamis diyorum.. Kardesim ariyor ve gercekmis arabaya biniyorum ruyamda gorduklerimin aynisini o an yasiyorum.. Babamin kalbinin etrafi son aralar 1-2 litre su topluyodu ve bu kalbini sıkıstırıyordu.. Cok seyler oldu artk gecen gunduzum babani dusunmekle ve dua etmekle geciyordu. Toparliyamiyordum kendimi ise de veremiyordum. Durumu is yerinde anlattim ve bir kac gun izin aldim.. Babam kemoterapiye basladi. Ilk seferinde durumu daha kotu oldu. Artik hastalikla ilgili abimle kardesimle herseyi arastirmaya bilgi edinmeye baslamistim..

Uzman doktorada sordum ilk kemoterapiden sonra bir haldeyse ikincisi daha kotu yapmaycakmi? Doktor dedi, denemek zorundayiz bu seferde ayni olursa birakiyoruz cunku fazla aci cektirmenin anlami yok.. Adam hollandali musluman olmamasina ragmen siz allaha inaniyorsunuz dua edin umidi kesmeyin dedi.. Babam o gun doktora simdi sen kimin ne zaman olecegini allah bilir sende bugun yarin olebilirsin bende diyordu.. Bazen neden diye soruyordum kendi kendime cevabi bildigim halde.. Esim dedi hersey bir sebeb , allah olum icin bir sebeb vermis hastalik olmasa bu baska bir sey de olabilir dedi..Umidi kesmedim son ana kadar umidi kesmedim.

Bir gun kardesimle babamin yaninda hastanede kaldik.. Babam o durumda diyor ki kizim gelin yatagimda yatin ben koltukta yatarim.. O gun dua ettim hastanede babamla son yuruyusumuzu yaptik sanki anlamistim... Icimden baba hakkini helal et demek geldi soyliyemedim.. Korktum yalnis anlar diye.. Elimi tuttu uyuduk koltukta basimi omzuna yasladim.. Ertesi gun isi aradim ise gidecegimi soyledim bir iki gune.. Artik esimin yanina donecektim ertesi gun ise gitmk icin.. Babami son kez gordum uyuyordu sarilmak istedim opmek istedim sanki ayrilik olduguni anlamis gibi.. Doktorlar izin vermedi kiyamadim hastaydi.. Tum gece uyuyamadim. Sabah ise gidecektim.. Sabah kardesimden telefon geldi agliyordu ve anladim soktaydim esimle yola ciktim.. Nasil dayandim nasil ayakta durdum bilmiyorum.. Sonra cenaze namazi ve babamin duasi okundu, cemaat oyle memnundu ki.. babam vaktinde yeni yapilcak camiye cok emek sarf etmisti.. Bizi okuttu ozel hocalar tutu kurani 6 yasinda ogrendik allah razi olsun.. camide ders ve dindersi bile verdik zamaninda.. her neyse Sonra bilet alip ertesi gun ailece turkiyeye gittik defnetmeye.. Hala hayalmis gibi geliyordu hersey o kadar ani okadar hizli gelistiki hersey.. Sanki her an kapidan cikip gelecekmis gibi.. Dedim allahim ben nasil dayanirim dedim, kaldiramam dedim haftalar sonra gunler sonra sanki gerceklerle yuzlestim.. Ve anladim.. Hic bir aci insani oldurmuyormus, dayanilmaz hic bir yuk yokmus bu dunyada, cunku allah kimseye kaldiramiyacagi yuku yuklemez o zaman anladim.. Su an en cok merak ettigim babam nasil sorgu suali nasil gecti.. Kabrinde rahatmi degilmi.. Belki cok sacma yada gunahmi bilmiyorum.. Diyorum allahim bi isaret iyi oldugunu bileyim..

Su an dugunumu hala olmadi esimin ailesi istiyor ama durumlari yok esim isci ve ben calisiyorum.. Esimle maddi durumumuz iyi sayilmaz tek maasla idare etmeye calisiyor kendisi is bakiyor.. Yinede halimize sukur diyorum.. Bazen diyorum dugun filan istemiyorum,babamin evinden telli duvakli cikamadiktan sonra babam olmadiktan sonra dugunu napim ben.. Benim istediigim kucukte olsa esimle ayri bir ev bir cocukve yuvamiz huzur mutluluk budur.. Ama ne ayri bir eve cikmaya durumumuz var nede cocuk icin .. Halbuki diyorum allah nasip ederse bir yavrumuz olsa oda rizkiyla gelir. (Kaynanam) annemde diyor ki durumunuz duzelmeden zor olur.. Ne yapicam ne dusuncem bilmiyorum. Ne olur bir nasihat bir akil...

Kusura bakmayin cok uzun oldu ama elde degil..allah razi olsun:)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam hosgeldiniz kardesim.. Babanizin da mekani cennet olsun Sizin gibi ardinda salih bir evlad biraktigi icin ne mutlu ona da size de...
Ben de Rah. annemi ilk kaybedigim gunlerde ayni sizin gibi dusunuyor;Kabrinde rahatmi degilmi..acaba azap icinde olabilir mi? Onun icin neler yapabilirim diye her gece Onun ruhuna Kur`an okumaya ve elimden geldigince hayratlar isleyip, yana yakila aff ve magfiret edilmesi icin, Kabri Nur olsun, mekani cennet olsun diye cok dua ederken..
bir gun bir Hak Dostu.. dediki:
Ebu Hureyre (ra) rivayete göre Resulullah (sav) şöyle buyurdu: İnsan öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı ondan kesilir, (amel defteri kapanır) sadece üç şey müstesna, (Onun sevabı öldükten sonra da devam eder).

1- Sadaka-i cariye yani hayrı devam eden iyilikler.
2- İstifade edilen ilim.
3- Kendisine dua eden salih, hayırlı evlat.

Kişinin ölümünden sonra sevabını devamlı kılacak olan üçüncü amel, arkasında kendisine dua edecek salih evlat bırakmaktır. Kendisini dünyaya getirip yetiştiren anne ve babasına dua eden, onları hayırla anan ve anılmalarına vesile olan, olumlu işler yapan çocuğun yaptıklarından onu yetiştirenler istifade ederler.
Aslında ölen kimselerin arkasından dua eden her müslümanın duası ölüye ulaşmaktadır...
babaniz Size Kur`an ogrenmeniz icin ozel hocalar tutmus camiye yardim etmis.. ins.. kabrinde huzur ve nur icindedir...

Kardesim artik babaniz icin Dua etmekten onun emanetti olan annenize ve kardesinize elinizden geldigince sahip cikin!
Dugunu de artik unutun..Dugun farz degil sunnet degil.. onun yerine ins.. kendinize ait bir ev huzurlu bir yuva inanin zaman ile herseyiniz olur evinizde, barkinizda yeterki esiniz ile birbirinize duydugunuz sevgi, saygi, destek birlik ve beraberlik bozulmasin..
Rabbim Size Salih evladlar verip yetistirmenize nasip etsin ins.
Her Bebek kendi RIZKI ile gelir.. sakin korunma yollarina basvurmayin.. cunku ileride ya Sizin HAZIR oldugunuzda bebeginiz olmazsa ..
Her seyin HAYIRLISINI dileyin..Allah cc. Yar ve yardimciniz olsun..
Selamet ile Hayra kalin..

Jale1989

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Tekrar selamunaleykum gonul sizim, sizden allah razi olsun.. Sizinde basiniz sagolsum, Allah annenizin mekanini cennet eylesin insallah.. Okuyup cevabladiginiz icin, nasihat verdiginiz icin emek sarf edim bu satirlari yazdiginiz icin allah razi olsun.. Allah ettiginiz dualari okudugunuz kurani kerimi ibadetinizi kabil etsin insallah..

Birsey daha sormak istiyorum. Son olarak sizinde belirttiginiz gibi bebek rizkiyla gelir.. Bende boyle dusunuyorum tabi nasipse yaziliysa allahin izniyle olur.. Fakat dedigim gibi ben calisiyorum cok sukur ama esim isşiz. Ve bu yuzden oda zamani var diyor. Diyorum hadi o zaman olmazsa.. Bu bir sinav ve allah oyle siniyorsa.. Esimde diyorki nasip.. Allah nasip ettikten sonra hersey olur. Nasip degilse allah istemez ise olmaz diyor.. Anliyorum onuda fakat korkuyorum.. Cunku oyle cok istiyorum ki evlat sahibi olmayi.. Hadi nasip olmazsa diyorum.. Esimde is bulayim calisayim ondan sonra hayirlisiyla olur diyor.. Elden birsey gelmiyor.. Ya ben anlatamiyorum yada o farkli dusunuyor.. Tabi bu yuzdende tartismak istemiyorum. Ne yapabilirim? Ya onun ise girmesini bekliyecegiz.. Fakat nasip olmazsa . Korkum bu.. Herseyin hayirlisi tabi allah hepimizin yardimcisi olsun, tekrar tesekkur ederim ve hakkinizi helal edin.

Üst Alt