Allah kelamı

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Kabenin rabbi olan allaha and olsun ki . Allah cinlerin, melekütül aleminin ve bütün insanlığın rabbidir. Mülk onundur.

Nefis, mahlukat-ı hayat. Idrak ise ruhların kaderlerinin yazıldığı akıl adı verilen bir levhdir.

Ruh yaratılışda mahlukatın özü.

Idrak ise o özün his ve ateş aleminden geçtikten sonra, mahluku hayatın içinden gelen ruhun yaratılış manasının zuhur ettiği idrak yani akıl.

Akıl bir marifettir ki oda zatı ilahiyesine allah adı verilen kelamın hakikatında zat ile daim olan hayatın içinde .

Mahlükatın özü olan ruh ile halk ettiği mevcudatı esmalarıyla idraklarını kuşatıp mülkünü yöneten zattır allah.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
2-esmaül hüsna-
allah kelamının içinde 1.ci sır besmeledir.

Zatı ilahiyesinin bütününe hitab eden kelam allah lafzıdır.

Yarattığı alemlemlerde mahlûkatı hayatın bütününü temsil eden ruhun gayp âleminden sıfatullah makamına davet edilip. Yaratılış hakikatının geliş yolunda rahman ve rahim esmalarıyla ilahi olan arşından, hak tecelli
olduğunda ilk zuhur eden allahın oku kelamı besmeledir.

Bismillahirrahmanirrahim

zahir –esirgeyen ve bağışayan allahın adıyla.

Batin -allah rahman ve rahim esmalarıyla mahlukatın özü olan ruhlara tecelli olduğunda rahman esmasının tecelligahı hz adem .rahim esmasının tecelligahı hz havvadır. Bismi arapçada kalem demektir .rahmanın kalemi hz ademden nuru alakı rahimin levhine yazan allahın adıyla insan yaratıldı.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Rahman esması-

1- nefis, mahlûkat-ı hayatdır.

2- ruh yaratılışda mahlûkatın özüdür idrak ise o özün his ve ateş alemindengeçtikten sonra, mahlûku hayatın içinden gelen o ruhun yaratılış manasının zuhur ettiği ve kaderlerin yazıldığı allah katından korunan levhtir.

3-akıl bir marifettir ki oda zat ile daim olan hayatın içinde mahlükatın özü olan ruh ile halk ettiği mevcudatı esmalarıyla idraklarını kuşatıp mülkünü
yöneten zattır.

4-allah rahman ve rahim esmalarıyla mahlukatın özü olan ruhlara tecelli olduğunda rahman esmasının tecelligahı hz adem .rahim esmasının tecelligahı hz havvadır. Bismi arapçada kalem demektir .rahmanın kalemi hz ademden nuru alakı rahimin levhine yazan allahın adıyla insan yaratıldı .

5- kuran allahın rahman ve rahim esmalarının besmeleye olan tecellisi ile cebrail as hz muhammede ilk vahiy ile zuhur etmiş .ilk emir oku kelamıdır. Allahın adı besmele ile başlayan kuran . Hz adem ve hz havva nın yaratılışını anlatan hakkın katından inen sure alak suresidir.

6--rahman esması ve alak suresi. Insanın arştan arza ihlas suresi ile davet edilişi.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Rahman esması ve alak suresi.

Insanın arştan arza ihlas suresi ile davet edilişi.
Hz kuran insanın yaratılışının hakikatında allahın rahman esmasının besmeleye olan tecellisiyle mekan kapısı hz ademe geliş yolunda .

1-besmele

2--rahman esması

3- ihlas suresi davet

4-meariç suresi-ayet -3- sıfatullah makamına yükseliş 7 yer seması

5--alak sıresi kuranda yaratılışyolu

1-besmele insanın yaratılışında kainatın üzerine örtülen örtü.

2- allahın rahman esması tecelligahı hz adem .

3- ihlas suresi ayet 1- kulhüvallahü ehad . Habibim sen

deki –hu- dan bedel allah ehad yani bir-kul-emri. Hz

allahın besmeleye tecellisiyle esmayı ilahiyede terbiye

edilmek üzere nefis makamına getirilmesi. Yani hz allahın

ehadiyesinin –birliğinin- suretlerden zuhurudur. Hz

allahın iradesi yaradılışımızdaki sema alemlerinin idrak

kapılarımız açılarak ben-i muhammediye nefislerimizi

islama davet ederek bize ruhundan ruh nefy eden hz

allaha bedenlerimizin, sıfatlarımıza itibar etmeden

zatına teslimatıdır. Biz sizi tabiat cehenneminden

alemlere rahmet olmanız için arşı rahman olan kalbin

vucudu hz. Adem ve hz. Havva suretlerine davet

ederek vucutlarınızın allaha ait oldugunu bildirdik.

Sizin vucudunuzun kefili ruhul kuddus olan bize

şehadet edecek olan aklınızdır.burada bir sır açıldı bu

sırra hidayet edilenler bedenlerine nakş edilen ins, cin

ve melekütül alemi ruh semasıyla örtülmüş bedenlere

besmele ile örterek sır edilmiş. Hz kuranda

bedenlerdeki sırra erenlere sırrıl kuddüs. Ruhun

hakikatını erene ruhul kudüs denilmiştir. Ayet -2-

allahüssemed. O bütün kainatı kuşatandır.her kesret

ona muhtaçtır. Onun ile mevcud olduğundan.

Yaratılan onun vucudunda bir zerreyi nurdur. 7gök

ve 7 yer seması onun nuru kemalatı olan ihlas suresi

yani hz insanın arştan arza davet edilişidir.

Ayet- 3 velem yüled allah doğrulmamış hiç birşeye

muhtaç olmayan samedtir. Yerler ve gökler kul

hüvellaki ehad üzerine kurulmuştur.

4-meariç suresi-devam edilecek

5-alak suresi- devam edilecek.

el hadi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Akıl bir marifettir'ki o'da zat ile daim olan hayatın içinde mahlükatın özü olan ruh ile halk ettiği mevcudat-ı esmalarıyla idraklarını kuşatıp mülkünü yöneten zattır.
Allah el-bais'tir.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
MEARİÇ SURESİ-

ALLAHIN BESMELEYE OLAN TECELLİSİNDE. RAHMAN ESMASININ

TECELLİSİNİ YAŞAYAN HZ ADEM VE HZ HAVVANIN İHLASSURESİ

İLE MÜLK ALEMİNE DAVET EDİLİŞİNDE ALAKA GELENE KADAR

GEÇİLEN YOLDA MEARİÇ SURESİNDE YÜKSELİŞİ VE GEÇİLEN 7

YER SEMASINI ANLATIYOR.

4-MEARİÇ SURESİ- ALLAH ALİMDİR. MÜŞAHADE MAKAMINDA

İNSANIN ALLAHA YÜKSELİŞİNİN BAŞLANGIÇ NOKTASI SAHABE

DÖNEMİNDE ZAHİRDE HZ ALİ EFENDİMİZ HAKKINDA SORULAN

BİR SORU ÜZERİNE BU SURE NUZÜL OLMUŞ .BATINDA İSE

SEMAYI DÜNYAYA GELEN BİR İNSANIN .AZABA TALİP . YANİ

İNSANIN RUH İLE MELEKÜTÜL ALEMİN BİR ARAYA GELE BİLMESİ

İÇİN 50 BİN YILLIK BİR GÜN VE O GÜNDE ANNE RAHMİNE

TESLİMATI İLE YARATILIŞIN ANLATILDIĞIVE HAKKIN HUZURUNA

YÜKSELTİLİŞİ ANLATILIYOR.

MEARİC SURESİ AYET 3—MİNALLAHİ ZİL MEARİC (MEARİC )

ALLAHA YÜKSELİŞ - O AZAP- TABİAT CEHENNEMİNDEN ARZIN

VE ARŞIN SAHİBİ ALLAH TARAFINDAN RUHLARIN HAKKIN

HUZURUNA YÜKSELİŞTE. HAVA,ATEŞ,SU,TOPRAK, MAKAMINA

ORADAN NEBADAT ,HAYVAN MAKAMINA VE BU YÜKSELİŞTE

İNSAN MAKAMINA ORADAN NEFİS MENZİLİNDEN KALP VE

TÖĞBE İLE FENA MERTEBELERDEN BEKADA ESMAÜL HÜSNANIN

İDRAKI İLE ZATI İLAHİYENİN HUZURUNA YÜKSELİŞTİR.

MEARİC SURESİ AYET-4- Ta'rucul melâiketu ver rûhu ileyhi fî yevmin kâne mikdaruhu hamsîne elfe seneh(senetin). Melekler ve ruh, O'na, süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.

İŞTE BU YÜKSELİŞ İHLAS SURESİ İLE HU MAKAMINA DAVET

EDİLEN MELEKLER VE RUHLARIN SÜRESİ ELLİBİN YIL OLAN BİR

GÜNDE 7 YER VE 7 GÖK SEMASINI GEÇEREK RAHMANIN

KALEMİ HZ ADEMDEN RAHİMİN LEVHİ HZ HAVVAYA BESMELE

KAPISINA GETİRİLDİKLERİ BİR GÜNDE NURU ALAK,I TESLİM

EDEREK MÜLK ALEMİNE ALLAHIN HUZURUNA ÇIKACAK OLAN RUH

SIFATULLAH MAKAMINA DOĞRU YÜKSELTİLİR.

5-ALAK SURESİ DEVAM EDİLİCEK

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm;mümin bayramınız hayırlara vesile olsun.İki gündür hüzün deryasındayım oysa o deryanın dışında Bedir abinin yukarıda anlattığı sonsuz derya var,hüznüm duvarlarımı tırmalıyor duvarın gerisindeki sonsuzluktan çağrılıyorum sesleri duyuyorum ama duvarları aşamıyorum canım acıyor kavuşamamanın acısı dualarınıza yardımınıza ihtiyacım var bedir abi ne olur bişeyler söyleyin:(((

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
yazınızı yeni fark ettim hakkınızı helal edin . bizler ahir zamanda hakkıyla islamı yaşaya bilmek için mücadele eden el eminleriz bu gün sayılarımız çok az ama bu yolda çok büyük bir mücadele veriyoruz. islami çalışmalarımız ben ve diğer kardeşlerim ilim,fikir,zikir ve müşahade makamında hakkıyla kuranı anlamaya ve anllattıklarımızı yaşıya bilme çabası içindeyiz. size islamiyetle ilgili her türlü o özlediğiniz derya hakkında hakkın adı ile yardımcı oluruz . gönlünüzü ferah tutun mülkün sahibi allah var. hz muhammet kimin mevlası ise bizlerde onun mevlasıyız .aeo

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
helal olsun bedir abi ;''gönlünüzü ferah tutun mülkün sahibi allah var.''Amenna ve saddekna,yüreğimdeki kirlerden arınamıyorum,temizlik olmayınca kir yere bu kutsallık gelirmi?sesleri duyuyorum kapımda ben dışarı çıkmaya yol bulamıyorum o kirlide olsam bana gelirmi?Rabbime çok ihtiyacım var.'' hz muhammet kimin mevlası ise bizlerde onun mevlasıyız .''bu cümlenizi biraz açıklayabilirmisiniz.Sizlerde Rahman ve Rahim olan Allah'a emanetsiniz.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Hal kardeşim allahın selamı üzerimize olsun .cehennemi geçmeden cennete varamayız .sevgili peygamberimiz dahi aynı yoldan geçerken allahın besmele kapısında esmalarının tecelligahı olmuştur. Dert varsa dermanda vardır. Kalplere zincir vuramayız .allah bir kulunu sevdimi en sevdikleriyle tecelli olur.
Burada izlenmesi gereken yol allahın esmaları birer hırkadır. Kalpleriniz allahın evidir .
Sizin giyeceğiniz esma yada hırka allahın el kuddüs hırkasıdır. Manası allah kendisi tertemizdir yarattıklarının da tertemiz olmasını ister hırkanızı giyin ve şunu düşünün allahım hz muhammed kimin mevlası ise bizde onun mevlasıyız.
Manası mevla köle demektir. Hz muhammed ihlas suresinde nevsini, ayetül kürsüde kalbini, yasini şerifte ise aklını allaha tahsis edip onun mevlası yani kölesi olduğunu veda hutbesinde ümmetine açıklamıştır.
Bizler onun izinden yürürken nefislerimizi,kalplerimizi ve aklımızı allaha tahsis edip ihlasımızda allaha sığınanlarız. Bu hakka hakkel yakin olmaya giden bir yol.töğbe ve sabır senin silahların birde allahtan gayrısını dost edinme aeo elhayy

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Rabbim sonsuz Razı olsun sizden ne diyeyim şifayı veren Rabbim ne güzel insanları kullarını vesile ediyor Elhamdülillah ''rızkı istediğime,ilmi isteyene veririm'' diyen Rabbim kapısını açtığını yine gösterdi ne kadar başımı secdeden kaldırmasam yetmez onun nimetleri için şükür secdelerim... duam yine devam edecek ''ilmel yakin ,aynel yakin,hakkal yakin''diliyorum.Hakkını helal et bedir abi şimdi daha iyi anlıyorum düğümler yavaş yavaş çözülüyor elhamdülillah sizde Allaha emanet olun selametle selamün aleyküm.

el hadi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
kalp'lere zincir vuramazsınız,
çünkü orası sevginin ve merhametin sahibi ALLAH'ın evidir
Allah el-bais'tir.

üstada selamlar..

el hadi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'ın evi insan'dır.....

Zehan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Tesellim, kapıda durmaya izin var ya;
O izin vermese burada bekliyor olamazdım,
Perişan ve içeri girmeye layık olmayan vaziyette bekliyorum,
Belki O lütfu geniş, kabahatleri örtücü yüce Padişah, kereminden, merhametinden dolayı bir lahza izin verir,
Kuddüs ve Sübhan olanın huzuruna gelip de temizlenemeyen var mı?

Lahavle

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Dostlarının Sohbetinde Bulunanların dünya sevgisi azalır . Allah dostları bir güneştir Müridler Mürşidinden yani güneşten ayrılınca Karanlık olur .
Ya Rabbi Bizi dostlarından ayırma . Ya Rabbi sen Dostlarına uzun ömürler ver . Onlar Senin İşiten kulağın Bizleri Onlardan mağrum eyleme .

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
AMİNNNNNNNN kocaman yürekten aminnnnn güzel kardeşim

el hadi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bir gün gözleriniz dünyaya kapanmadan önce nefislerinize şunu sorun (rab benden razımı acaba))) allaha emanet olun

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bu soruyu kendime ne kadar çok sorduğumu farkettim ABDUL HADİ kardeşim(nick 'in çok güzel ama bir kula bu esmayla hitap etmek bana zor geldiği için, Hadi olan Allahın kulu diye hitap ettim size...) korkularımın temelinde yatan soru bu ;ve cevabının olumsuz olmasından çok korkuyorum bu dünyada birisinin olumsuz tavrından hoşnutsuzluğundan bile tedirgin olurken koskoca mizan kurulu mahşerde yüce yaradan bizleri tek tek yanımızda bize yardımcı olacak kimse yanımızda yokken (tek yardımcının karşısında iken)onun bize kızmasından nasıl korkmaz rahat oluruz.Ya Rızası olmayan birşeyle karşılaşırsak hangimiz kulluğumuzdan eminiz ki? korkmayalım!değil mi ümidimizin yanında korkuyu unutmamak duası ile teşekkürler Allah'a emanet olun selamün aleyküm.

Üst Alt