Allah (c.c.) ın rızası ile

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
adamın biri bürgün karar verir,
bütün dünyalık işlerini, çocuklarını, eşini, herşeyini bırakıp,
Allah (c.c.) a tevekkül ve ibadet için bir adaya yerleşir,
adada seccade yerine kayanın üzerinde namazlarını idrak etmeye başlar,
gün gelir günler geçer, aylar,seneler,
namaz kılarken artık adamın secdeye kapandığı kaya aşınmış ve yer edinmiş,
Azrail as. gelir birgün canını alır,
hesaba çekilir,yaptığı ameller ve iyilikler fazla gelmiştir.
Cenab ı Hakk ın huzuruna çıkarılır, ve sorar kendisine,?
KULUM YAPTIĞIN AMELLERLE Mİ ?
YOKSA BENİM RIZAMLAMI CENNETE GİRMEK İSTERSİN?
adam biraz düşünür, kendi kendine okadar namaz kıldım,ibadet yaptım, kaya bile aşındı, yaptığım emekler boşa gitmesin diye,
BEN KENDİ AMELLERİMLE CENNETE GİRMEK İSTERİMDER..
Allah (c.c.) SENİN YAPTIĞIN AMELLER ANCAK, BENİM SANA VERDİĞİM BİR GÖZÜN KARŞILIĞINI KARŞILAMIYOR, DER..
YANİ HEPİMİZ SADECE AMELLERİMİZLE DEĞİL,,
Allah (c.c.) rızası olmadan, ne Cennete girebiliriz, nede Cehenneme,
bu nedenle biz sadece kulluk vazifemizi yerine getirelim. geris Allah (c.c.) Kerim.
Allah (c.c.) kendi rızasıyla bizleride cennetine giren kullarından eylesin inşALLAH.
aminduaa..duaa..duaa..

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hikayeyi beğendiğimi söyleyemem......!!!

Hikaye :

Fikrini açıklamaya çalışırken.....

Yüce Allahın ''RAHMAN-İ RAHİM '' olduğunu,merhametlilerin
EN MERHAMETLİSİ OLDUĞUNU...

Yüce Allahın ,kulunun en küçük sevabını mükafatlandıracağını.

UNUTMUŞ....

Yani Kaş yapayım derken ,göz çıkarmış......

Cümleten selam....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
RABBİM'İN MERHAMETİNİN BÜYÜK OLDUĞU KADAR GAZABIDA BÜYÜKTÜR.. Bunu unutmiyalim..
Kulluğumuzu yerine getirirken amellerimize güvenmememiz lazım. Zira Rabbimiz’in rahmeti olmazsa yapılan hiçbir işin faydası olmaz. Önemli olan O’nun rahmetine RIZASINA talip olmaktır.
Hiçbir kul “artık bu amellerimle cennete girebilirim” diyemeyeceği gibi, ne kadar büyük günah işlerse işlesin, “ben çok günahkârım, Rabbim beni affetmez” de diyemez.

bu nedenle biz sadece kulluk vazifemizi yerine getirelim. geris Allah (c.c.) Kerim.
Allah (c.c.) kendi rızasıyla bizleride cennetine giren kullarından eylesin inşALLAH.

Her kişi kendi anlayışına , yaşayışına ve temayülüne bulundugu mevki ve makamina göre günah işler.
Zahirde haram ve helal, dinin belirlediği sınırlar herkes için aynı olmakla birlikte, kişinin kendi iç ve dış şartlarına göre günahın çeşidi ve yoğunluğu değişebilir.
Mesela ticaret yapanla memurun yüz yüze bulunduğu günah çeşitleri farklıdır.
Bu yüzden insan kendi durumunu göz önüne alarak neyin günah olduğunu, bu günahlardan hangisiyle temas halinde bulunduğunu bilmesi gerekir.

Herkes her an günah işleyebilir. Makamı ne olursa olsun, hiçbir Allah dostu bu hususta kendisini emniyette hissetmemiştir. Rabbimiz’in azametinden hep korkmuşlardır.
Veliler günah işleyebilir. Sadece peygamberler masumdurlar, günah işlemezler. Veli bir kul ile sıradan bir insanın bu husustaki farkı, velinin işlediği günahda
ısrar etmemesi ve hemen Cenab -ı Hak’tan af dilemesidir.

Yaşadığımız bu devirde nice günah şeyler var ki, sosyal hayatımızda onlarla iç içe yaşıyoruz.
Bunun neticesi olarak hayır ile şerri, günah ile sevabı, iyi ile kötüyü ayırt edemiyoruz. Daha doğrusu, günah işleri ve yanlışı kanıksıyoruz, sanki normalmiş, meşru imiş gibi algılıyoruz...
KAZANMA KUSAGINDA KAYBEDENLERDEN DE OLABILIRIZ..
O YUZDEN HEP ALLAH-IN RIZA VE RAHMETTINE TALIBIZ...
YOKSA INSAN CENNETI KAZANDIM..KAZANIYORUM DERKEN KAYBEDENLERDEN OLABILIR..
HIC BIR SEY GARANTI DEGIL HEP ALLAH-TAN KORKU VE ALLAH-IN RAHMETTI VE RIZA UMIDI ILE YASIYORUZ..

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül kardeş....

Yukardaki yazınızın her satırına katılırım....

Ancaaaakkk...
Başlıktaki hikaye çok yanlış.....

Bu fikir ,düşünce veya hüküm ÇOK DOĞRU....

Şüphesiz ki O MUTLAK KARAR HAKİMİDİR.................

Ancak:

Yüce Allahın şöyle..şöyle ..şöyle bir çok SEVAP işlemiş bir kişiye....

Senin SEVAPLARININ HİÇBİR DEĞERİ YOK...
Hadi cehenneme...

Dermiş gibi gösterilmesi..

İnsanın sevap işlemeye çalışması boşunadır...

Sen nekadar SEVAP işlersen işle..
Allah bu sevaplar benim sana verdiğim bir göz bile etmez gibi
bir cevap veriyor gibi gösterilmesi de ÇOK YANLIŞTIR...

BENİM İTİRAZIM BU NOKTAYA....

KİŞİ BAZEN KÜÇÜK BİR SEVAP İŞLER...

BU KÜÇÜK SEVAP ALLAH NEZDİNDE ÖYLE DEĞERLİDİR Kİ...
TÜM GÜNAHLARINI AFFETTİREBİLİR...

Selam...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Haklisiniz.. Ben de sizi simdi cozdum..Siz okuduklariniz,egitiminiz, ve hayatta Satır Aralarıni o incecik, kucuk ayrinti cizgilerine dikkat eden..
Kainatta en ufak bir Nokta bile dikkatinizi cektigi icin bizlerin ... gözden kaçırdığımız küçük ayrıntılara takilip orda zaman kaybederken
ondan sonraki asamaya gecemiyorsunuz..Satır aralarinda Takilip kaliyorsunuz..
DETAYLA BOĞUŞURKEN ÖZÜ KAÇIRMAYALIM ..sırıtık.:,
Selametle..

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah (c.c.) rızası ile

selamun aleykum arkadaşlar,
Allah (c.c.) a kulluk etmek bizim borcumuz.
bizeler, insan olmanın özeliliklerini,üstünlüğnü,bizim için sayısız nimetler vermiş,
Rahman ve Rahim olan Cenab ı Hakk tabiki karşılık ister.sonra tekrar müslüman olanları mükafatlandırır.Cenneti ve Cehennemi ile.

İnsan oğlunun anatomisi, devamlı çalışan bir fabrikaya benzer,bir tarafımızda herhangi kırık,çıkık,yara,hastalık, vs. durumlarda vücut kendini yenileyip iyleşiyor. insanoğlu bugün teknoloji ve büyük imkanlarla, neler icat ediyor.yüzyıllar sonra tabiki.
Allah (c.c.) bizlere öyle nimetler, bu kainata öyle bir düzen koymuşki, daha bizim çözemediğimiz çok şeyin olduğunu biliyoruz.
bu gün robotlar bazı fabrikalarda 20-30-150 kişinin yaptığı işleri yapıyorlar. arıza verdiğinde kendiliğinden tamir olduğnu gören varmı? aracın bir farı bile bozulduğunda insana muhtaç tamirciye götürüyoruz.
peki düşünen bir insan için; insanlar kime muhtaç,
bu kainatın ve arşı alemin sahibi olan Cenab ı Hakk a muhtaç.

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
özür dilerim
yanlış anlaşıldım. ben Allah (c.c.) ın kullarına verdiği, göz,kulak,el,kalp vs. insan anotomisinin değerini anlatmak için, yazdım.
yoksa bende biliyorum; ^^zerre kadar iyilik yapan ve zerre kadar kötülük yapan karşılığnı mahşerde gününde alır^^
bunların mükafatının ölçülemeyeceğini, asıl ölçü ve değerin mahşer günü terazide belli olacakğını,
selametle kalın

alemra

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hikaye çok güzel ancak yorgun kardeşim Allah (c.c) o zatın ibadetini yok saymamışki yanlış anlaşılma var burada verilmek istenen mesaj çok farklı diye düşünüyorum ben. Selam ve dua ile kalın

Üst Alt