Adımlarını say ömrün uzasın..

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
adimlar.jpg

Günlük adımlarınızı sayarak aktif ya da pasif olduğunuzu anlamanız mümkün.

Eğer adım ölçerinize (pedometer) göre günde 5 bin adımdan daha azını atıyorsanız adımlarınızı artırmanız gerekir. Gün boyunca 5 bin adımdan (yaklaşık 2.5 mil) daha az yürümek yeni yönergelere göre sedanter (herhangi bir fiziksel aktivitenin olmadığı münzevi) bir yaşam biçimine işaret etmektedir.

Pek çok kişi günlük aktiviteleri sırasında 2 bin ila 5 bin adım arasında adım atmaktadır. Eğer 'aktif" kategorisine geçmek istiyorsanız bu günlük 10 bin adım atmayı gerektirir.

EVİN ÇEVRESİNDE YÜRÜYÜN

Ortalama bir insan günlük yaşamı sırasındaki tipik işlerini yaparken örneğin evinin içinde veya çevresinde dolaşırken veya günlük işlerini yaparken 2 bin ila 5 bin adım arasında adım atar. Yeni fiziksel aktivite yönergelerine göre bu aktivite düzeyi sedanter olarak kabul edilmektedir. 5 bin ila 7bin 499 adım arasındaki adım sayısı düşük düşük aktiviteye 7 bin 500 ila 9 bin 999 sınırlı aktiviteye 10bin ila 12 bin 499 adım aktif olmaya 12 bin 500 ve üzerindeki adım sayısı ise yüksek aktiviteye işaret eder. Günlük adım sayınızı izlemek için bir pedometre kullanabilirsiniz.

Eğer egzersiz yapmaya yeni başladıysanız akşam yemekleri sonrası evinizin çevresinde 15’er dakikalık kısa yürüyüşler yaparak “adım biriktirmeye" başlayabilirsiniz. Hedefiniz kademeli olarak günde 10 bin adımın üzerine çıkmak olmalıdır.
Alıntı....

Üst Alt