acırsan, acınacak duruma düşersin

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aglayan.jpg

"Acıma, acırsan, acınacak hale düşersin."
Bunu ilk kez duydum!Ne demekti şimdi bu? İslam'a, İslam ahlakına tamamen ters bir saptama değil mi ? Bu kadar gaddar mı olduk ...?

katılaşmış kalbini rahatlatmaya çalışan bencil ruhlu insanın mantık dışı önermesidir. kendisi zaten acınacak haldedir ama farkında değildir.
Bu Dünyada Kimseye Acımayacaksın...! Çünkü Acırsan Acınacak Hale Siz Düşersiniz. ..
düşüncesi ben şahsen inanmiyor ve katilmiyorum...Acımak, merhamet etmek şefkat göstermek demektir.

Acımanın zıddı, gaddarlık, zulüm, merhametsiz ve katı kalbli olmaktır. Sanki (Acıma!) demek, (Zulmet!) demek gibi bir şey oluyor.
Acımak imanın şartıdır. Resulullah'ın "sallallahü aleyhi ve sellem" acıması çoktu. Tasavvuf, herkese acımak demektir.
Acıyan kimse, başkalarına dert, felaket gelmesine üzülür, herkesin sıkıntıdan kurtulmasına çalışır.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAHIN RAHMETİ ÜZERİMİZE OLSUN. BAZEN BAZI KONULARI OKUDUĞUMDA KEMALAT VE EDEP GİBİ DÜŞÜNCELERİ RUHLARINDA GAYE EDİNEN İNSANLARIN DUYGU SELİNİN İÇİNDE YOLUNU KAYBEDEBİLİYOR.

BURDA İNCE BİR PERDE VARDIRKI ACIMA ACINACAK HALE DÜŞERSİN SÖZÜ. GERÇEKTEN YANLIŞ BİR CÜMLEDİR. GÖNÜL SIZIM HAL KARDEŞİM DÜŞÜNCELERİNDE SANA KATILIYORUM VE YANINDAYIM.

FAKAT-- Tasavvuf, herkese acımak demektir.
Acıyan kimse, başkalarına dert, felaket gelmesine üzülür, herkesin sıkıntıdan kurtulmasına çalışır.

İNSAN OĞLUNUN BAŞINA GELEN TECELLİLERİN ARKASINDA ALLAHIN ESMALARININ TECELLİSİ VARDIRKİ MÜLK ONUNDUR ACIMAK VEYA KARŞILIĞI RAHMET ZATINA MAHSUSTUR.

BİZLER BU NOKTADA ESMAÜL HÜSNAYA İLAHİ AŞK MAKAMINDA GANİ, MUHAYMİN VEYA MUĞNİ HIRKALARINI GİYEREK KALBİMİZDEKİ HÜZÜN İLE FERDİYATIN SIKINTILARINA TALİP OLA BİLİRİZ. BU NOKTADA KUL ACIMAK İLE DEĞİL ALLAHA OLAN SEVGİSİYLE ELİNİ SIKINTIDAKİ KİŞİYE UZATIRSA O ZAMAN YAŞANAN HAL ALLAHTAN VE RAHMANİ OLUR. BİZ İLİM SAHİBİ İNSANLARIN YAZDIKLARIN ELEŞTİRMEK İÇİN DEĞİL İNSANLARIN SEVGİ KAPISINDA İLİM SAHİPLERİNİN AŞKINDAN DÖKÜLENLERİ ALABİLMEK İÇİN BEKLERİZ AEO.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İyi olup iyi niyetinin yalnış anlaşılması senin seçimin değil iyi niyetinde art niyet arayan yalnış insanların bakış biçimidir...

elensar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Her insan kendine yakışanı yapar. Ağaya ağalık, marabaya marabalık. Adama adamlık, merkepe merkeplik yakışır.

Üst Alt