Abdest Alırken Başın Tamamını Mesh Etmek

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Abdest alırken başın bir kısmı yerine tamamını mesh etsek olur mu? Abdest alırken başın dörtte biri yerine tamamının mesh edilmesinde bir sakınca varmıdır?
Selamun Aleyküm.

Saçım şekil almadığı için waks kullanıyorum. Bilenler bilir zor çıkar saçtan :)

Neyse,mesela derse gitmeden önce sürüyorum, gece dersten çıkınca da eve gelince direk abdest alıp yatsıyı kılıyorum.

Abdest alırken başın dörtte birini mesh etmek yerine, bidat karıştırmadan yani haşa bu şekilde olsa daha iyi olurdu deme niyeti olmadan sadece abdest alma esnasında kafanın tamamını yıkayarak waksın temizlenmesi niyeti ile başın tamamını yıkasak abdestte bir sorun olur mu aceba?

Normalde önce kafayı yıkıyorum, sonra abdestimi alıyorum ama abdest alırken başı mesh etme esnasında kafanın tamamını yıkasam dinen uygun mudur aceba?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, abdest alırken başın tamamını mesh etmek sorun olmaz yapabilirsin.
Alimler, başın tamamını mesh etmenin daha fazîletli olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. Fakat başın tamamını mesh etmek, farz mıdır yoksa değil midir? konusunda görüş ayrılığına düşmüşlerdir.

Buna göre Mâlikîler ve Hanbelîler, başın tamamını mesh etmenin farz olduğu görüşüne varmışlardır.

Hanefîler ve Şâfiîler ise, başın bir kısmını mesh etmenin yeterli olduğu görüşüne varmışlardır.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardeşim, abdest alırken başın tamamını mesh etmek sorun olmaz yapabilirsin.
Alimler, başın tamamını mesh etmenin daha fazîletli olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. Fakat başın tamamını mesh etmek, farz mıdır yoksa değil midir? konusunda görüş ayrılığına düşmüşlerdir.

Buna göre Mâlikîler ve Hanbelîler, başın tamamını mesh etmenin farz olduğu görüşüne varmışlardır.

Hanefîler ve Şâfiîler ise, başın bir kısmını mesh etmenin yeterli olduğu görüşüne varmışlardır.

Cevabınız için sağ olsun :)

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Eyvallah,da kim olsun

Ve ayrıca o waks mıdır nedir otür şeyleri kulanmaktan vaz geç yoksa benim gibi saçlarını başka yerde ararsın ;)

Sağ olun yazaktım,mesajı düzenleme iznimiz olmadığı için düzeltemedim :D

Saçlarım çok sık olduğu için şekil almıyor,ruhumun dağınık hali de saçlarıma yansıyınca çok itici duruyor :D

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Sağ olun yazaktım,mesajı düzenleme iznimiz olmadığı için düzeltemedim :D

Saçlarım çok sık olduğu için şekil almıyor,ruhumun dağınık hali de saçlarıma yansıyınca çok itici duruyor :D
Birdahakinde mesajını göndermeden önce son kez gözden geçirip varsa hatan düzeltip gönderirsin bari ;)
İnsanın içi nasılsa dışıda öyle olmalı,ruhun dağınıksa bırak toplama dağınık kalsın, hem şimdi (2015)de saçların dağınık şekli moda oluyorsırıtık.:,

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Birdahakinde mesajını göndermeden önce son kez gözden geçirip varsa hatan düzeltip gönderirsin bari ;)
İnsanın içi nasılsa dışıda öyle olmalı,ruhun dağınıksa bırak toplama dağınık kalsın, hem şimdi (2015)de saçların dağınık şekli moda oluyorsırıtık.:,

Ben çok dikkatsiz bir insanım.Kontrol ediyorum ama malum hatasız varlıklar değiliz :D

Saçlar pek dağınık kalmaz,3 hafta da bi giderim kuaföre kısa saç severim.Ama birazcık waksın güzel etkisi oluyor...

suzzy

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Benim de abdest ile ilgili bir sorum olacak konu açılmışken hazır :D ben iş yerindeyken çaktırmadan abdest alıyorum. Ayaklarımı yıkarken önce sağı yıkıyorum, kuruluyorum ayakkabımı giyiyorum sonra diğerini çıkarıp yıkıyorum kuruluyorum. Bu şekilde yapmamın sakıncası var mıdır peki?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Benim de abdest ile ilgili bir sorum olacak konu açılmışken hazır :D ben iş yerindeyken çaktırmadan abdest alıyorum. Ayaklarımı yıkarken önce sağı yıkıyorum, kuruluyorum ayakkabımı giyiyorum sonra diğerini çıkarıp yıkıyorum kuruluyorum. Bu şekilde yapmamın sakıncası var mıdır peki?
Doğru yapıyorsun kardeşim, bu şekilde abdest almanın hiçbir sakıncası yok.

Üst Alt